Tokat Selçuklu Eseri Talazan Köprüsü, Zamana Meydan Okuyor

Tokat Selçuklu Eseri Talazan Köprüsü, Zamana Meydan Okuyor

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Selçuklu eseri Talazan Köprüsü, zamana meydan okuyorTokat'ın Niksar ilçesinde 13'üncü yüzyılda Selçuklular döneminde yapılan 8 kemerli tarihi Talazan Köprüsü yıllara meydan okuyor.

Selçuklu eseri Talazan Köprüsü, zamana meydan okuyor

Tokat'ın Niksar ilçesinde 13'üncü yüzyılda Selçuklular döneminde yapılan 8 kemerli tarihi Talazan Köprüsü yıllara meydan okuyor.

Niksar ilçe merkezine 15 kilometre uzaklıkta Kelkit Çayı üzerinde bulunan Selçuklu eseri Talazan Köprüsü bugün de kullanıma devam ediyor. 5,5 metre genişlik, 161 metre uzunluğa sahip olan ve tarihi İpekyolu üzerinde yer alan köprü yüzlerce yıl şehirler arasındaki ulaşımın sağlanması için kullanıldı. 1939 Erzincan ve 1942 Erbaa depremlerinde ana taşıyıcı kemeri çöken ve demir kirişler kullanılarak tamir edilen köprü, 2010-2012 yılları arasında yapılan restorasyon çalışmalarıyla tekrar eski görünümüne kavuştu. Bugün ise köylerin ulaşım ihtiyacı için kullanılmaya devam edilen Talazan Köprüsü, bölgeye gelen ziyaretçilerin ilgisini çekiyor.

Talazan Köprüsü'nün Anadolu'daki en güzel, en büyük köprülerden biri olduğunu söyleyen Tokat İl Kültür ve Turizm Müdürü Adem Çakır Talazan Köprüsü Kelkit Vadisindeki en önemli köprülerden biridir. Zaten önemli tarihi ticaret yollarının üzerinde olması, taşkın Kelkit Çayını geçiren ve ovada ticareti sürekli kılan önemli bir bağlantı yoludur. Elimizdeki verilere göre 13'üncü yüzyılda yapıldığı biliniyor. Selçuklular dönemi mimarisi var. Ancak muhtemeldir ki daha önceden de Romalılar döneminde de o bölgede bir köprü olması kuvvetle muhtemel. Ancak günümüze gelen köprü özellikle Niksar'ın ovada önemli bir ticaret merkezi olması, Danişmendliler döneminde başkentlik yapan Niksar'ın diğer coğrafyalarla bağlantısını sağlaması açısından çok hayati bir öneme sahiptir. Anadolu'daki en güzel, en büyük köprülerden birisidir dedi.

Köprünün uzun yıllar boyunca kullanıldığını belirten Çakır, 1939 Erzincan depremi bölgemizde ciddi manada hissedilmiş, yıkımlara sebep olmuş. Peşinden 1942'de Erbaa depremi var. Bu depremler Talazan köprümüzle beraber birçok yapıya zarar vermiş. Hatta Erbaa'da ciddi yıkımlara sebep olmuştur. Depremler döneminde de köprünün ana taşıyıcı kemeri yıkılmış, daha sonra uzun süre köprünün orta kemeri demir kirişlerle bağlanarak köprü kullanılmaya devam edilmiş. Yaklaşık 10 yıl kadar önce da Karayolları, Tarihi Köprüler Şube Müdürlüğü eliyle tekrar restorasyon planı hazırlanarak restore edildi. Şu anda bölge vatandaşımızın hizmetine devam ediyor dedi.

Tokat Selçuklu Eseri Talazan Köprüsü, Zamana Meydan Okuyor
Tokat Selçuklu Eseri Talazan Köprüsü, Zamana Meydan Okuyor
Tokat Selçuklu Eseri Talazan Köprüsü, Zamana Meydan Okuyor
Tokat Selçuklu Eseri Talazan Köprüsü, Zamana Meydan Okuyor

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title