Son Dakika! Sağlık çalışanlarına getirilen, izin ve emeklilik gibi işlemlerdeki kısıtlamalar kaldırıldı

Son Dakika! Sağlık çalışanlarına getirilen, izin ve emeklilik gibi işlemlerdeki kısıtlamalar kaldırıldı

19.01.2021 12:29 | Son Güncelleme: 19.01.2021 14:07

Son dakika! Sağlık Bakanlığı tarafından koronavirüs tedbirleri kapsamında sağlıkçılara yönelik getirilen izin, emeklilik işlemleri gibi kısıtlamaların kaldırıldığı açıklandı.

Salgın sürecini omuzlayan sağlıkçıların daha önce izin, atama ve emeklilik işlemleri askıya alınmıştı. Sağlık Bakanlığı bugün yaptığı duyuruda sağlıkçıların yıllık ya da ücretli izin ve emeklilik talepleri gibi işlemlere getirilen kısıtlamaların kaldırıldığını duyurdu.

Bakanlığın açıklamasında daha önce getirilen kısıtlamalar hatırlattırılarak, bakanlığın merkez ve taşra teşkilatında görevli personelin yıllık izin, istifa, emeklilik, muvafakat vb. gibi alanlarda bazı düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

TALEPLER DEĞERLENDİRİLDİ

Gelinen süreçte, sahada büyük bir özveri ile görev yapan personelin talepleri de göz önüne alınarak yeni düzenlemeler yapıldığı belirtildi.

Yapılan düzenlemenin ayrıntıları şu şekilde:

Yıllık izin talepleri, kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde; Bakanlık merkez teşkilatında birim amirlerince, Bakanlığın ilgili ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince, Bakanlığın ilgi ve bağlı kuruluşlarında, kuruluşun en üst amirince illerde il Sağlık Müdürlüğü, ilçelerde İl Sağlık Müdürü ile istişare etmek suretiyle ilçe Sağlık Müdürü/Toplum Sağlıgı Merkezi Başkanı ve sağlık tesislerinde ise Başhekimliklerce değerlendirilerek personele izin verilecek.

ÜCRETSİZ İZİN TALEPLERİ KARŞILANACAK

Mevzuatta yerini bulan her türlü ücretsiz izin talepleri halinde kamu sağlık hizmetini aksatmayacak şekilde personele kullandırılacak.

ŞUA İZNİ VERİLECEK

Radyoaktif ışınlarla çalışan personele verilmekle yükümlü olunan bir aylık sağlık izni (şua) kurum amirlerinin uygun görecekleri zamanlarda kullandırılacak.

ATAMALARA ÖZEL DÜZENLEME

Sağlık tesislerinde görev yaparken, başka kamu kurum ve kuruluşlarına atama talep edip de ataması yapılan personelin, ayrılışı yapılmayacak olup başka kamu kurum ve kuruluşlarına atanma talep eden personele bu süreçte muvafakat verilmeme uygulaması devam edecek.

Ancak, özel vakıf da dahil üniversitelerin öğretim üyesi kadrolarına atanacak personel ile kamu kurum ve kuruluşlarının idareci pozisyonuna atanacak personele muvafakat verilecek.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİ YAPILACAK

Emeklilik talebinde bulunan personelin talepleri karşılanacak ve emeklilik işlemleri yerine getirilecek.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA KISITLAMA GETİRİLMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı'nca, koronavirüs pandemisi dolayısıyla sağlık çalışanlarına yönelik olarak, izin ve emeklilik işlemleri kısıtlaması getirilmişti.

Son Dakika! Sağlık çalışanlarına getirilen, izin ve emeklilik gibi işlemlerdeki kısıtlamalar kaldırıldı
Haber Yorumları (21)
ATARABASI OSMAN: zaten bu gidişle hiç bi işlem yapmalarına gerek bile kalmayacak gibi gözüküyo abi, demek ki sağlıkçı olmak sağlığa dokunuyomuş abi
ASLI: YEMİN EDİYORUM ÇOK CEFAKAR VE SADIK İNSANLAR BU SAĞLIKÇILAR TÜM GELİŞMİŞ ÜLKELERDE SAĞLIKÇI ÖZELLİKLE DOCTOR VE HEMŞİRE AÇIĞI VAR ADAMLAR GELMEK İSTEYEN DOCTOR VE HEMŞİRE BULSA HEMEN HAVADA KAPIYORLAR ÇOK DAHA İYİ PARA VE İMKANLAR VERİYORLAR SAĞLIKÇI OLSAYDIM HİÇBİR GÜÇ BENİ BU ÜLKEDE TUTAMAZDI ARKAMA BAKMADAN GİDERDİM ORALARDA ÇOK DAHA KALİTELİ BİR HAYAT YAŞARDIM.
GÖRÜNTÜYLE ÖZ: Eşimde bende sağlık çalışanıyız. Ben özel sektörde eşim kamuda ben izim hakkım doldu izin alamıyorum. Babamı memlekette tek basına bırakıp annemi aylardır çocuklara baksın dıye yanımızda tutuyoruz. Baba 70 yasında memlekete anna burda bizle haberi okuyunca eşimi aradım hemen 2 hafta izin patlat annem babamın yanına gıtsın bıraz dınlenır hemde babamda rahatlar dedım. O da dediki gazatede izin yasagı kalktı yazıyor ama burada işler oyle değil izin vermiyorlar dedi.
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Son Dakika! Sağlık çalışanlarına getirilen, izin ve emeklilik gibi işlemlerdeki kısıtlamalar kaldırıldı - Ekonomi Haberleri
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 28.2.2021 08:47:50. #1.15#
title