Somalı madencilerin kıdem ve ihbar tazminatı başvuruları başladı

Somalı madencilerin kıdem ve ihbar tazminatı başvuruları başladı

06.08.2020 11:45 | Son Güncelleme: 06.08.2020 16:36

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Işıklar, Geventepe ve Atabacası kömür ocağında çalışan madenciler için müjdeli haberi verdi. Kıdem ve ihbar tazminatı başvurularının başladığını belirten Dönmez, 28 Eylül'e kadar işçilerin başvurularını yapabileceğini söyledi. Tazminatlar başvuruların ardından 6 ay içinde ödenecek.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Işıklar, Geventepe ve Atabacası kömür ocağında çalışan işçilerin kıdem ve ihbar tazminat başvurularının başladığını belirterek başvuruların 28 Eylül'e kadar TKİ'ye bağlı Ege Linyitleri İşletmesi Müdürlüğüne yapılabileceğini bildirdi.

6 AY İÇİNDE ÖDENECEK

Dönmez yaptığı yazılı açıklamada, Eynez kömür ocağında çalışırken Işıklar, Geventepe ve Atabacası maden ocaklarına aktarılan madencilerin kıdem ve ihbar tazminatı almaları için ilgili kanun teklifinin Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildiğini ve 28 Temmuz'da Resmi Gazete'de yayımlandığını hatırlattı. Dönmez, söz konusu kömür ocaklarında çalışan madencilerin tazminatlarının başvuruyu takip eden 6 ay içinde ödeneceğini ifade etti.

"36,2 MİLYON LİRALIK TAZMİNAT ÖDEDİK"

Başvuruda bulunarak tazminat almaya hak kazanan madencilerin ödemelerinin süratle yapılacağını belirten Dönmez, şunları kaydetti:

"Eynez kömür ocağında çalışan başvuruda bulunup tazminat almaya hak kazanan 2 bin 50 madencimize de toplamda 36,2 milyon liralık kıdem ve ihbar tazminatlarını ödedik. Madencilerimize dün olduğu gibi bugün de destek olmaya, haklarını korumaya devam ediyoruz. Bakanlık olarak madenlerdeki denetim faaliyetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Kanun teklifinin hazırlanmasında ve yürürlüğe girmesinde emeği geçenlere teşekkürlerimi iletiyorum. Hayırlı, uğurlu olsun."

Somalı madencilerin kıdem ve ihbar tazminatı başvuruları başladı

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları (3)
ERDO: günümüz insanları milletin alın terini öderken övünüyor.
ERDO: milletin emeğinin karşılığını öderken bile lütufmuş gibi övünen insanlar var
HAKYEDİ: milletin haklarını öderken bile lütufmuş gibi övünen bakanlar varken batsın bu dünya. . .
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title