Siyasette "Üst Geçitte Reklam" Kavgası

Siyasette "Üst Geçitte Reklam" Kavgası

DYP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Aleyhinde Şehirdeki Üst Geçitlerin Propaganda Amaçlı Kullanılmasındaki "Adaletsiz" Uygulamaların Durdurulması İçin İdare Mahkemesi'nde Dava Açtı.

Siyasette

DYP, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı aleyhinde şehirdeki üst geçitlerin propaganda amaçlı kullanılmasındaki adaletsiz uygulamaların durdurulması için dava açtı.

DYP İstanbul İl Başkanı Faik İçmeli, İstanbul İdare Mahkemesi’ne verdiği dava dilekçesinde Büyükşehir Belediyesince çevre kirliliğine, partililer arasında ihtilafa yol açtığı gerekçesiyle pankart ve afiş astırılmayacağına karar verildiğini anımsattı.

Belediyenin şehirdeki üst geçitlere tahtadan platformlar monte edildiği, bu platformlara “TBMM’de grubu bulunan” partilerin duyuru ve reklamlarını asabileceklerini bildirdiğini kaydeden İçmeli, uygulamanın haksız olduğu gerekçesiyle muhalefet partilerinin il başkanları ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la görüştüklerini, Topbaş’ın “eşitlikçi” bir çözümü bularak uygulayacağını ifade ettiğini ancak aradan geçen 8 ay zarfında cevap verilmediğini söyledi.

İçmeli, “Daha da kötüsü, şehrin tüm üst geçitleri Belediye ile iktidar partisinin sıra ile bazen de müştereken kullandıkları propaganda yerine dönüştürülmüştür” dedi.

Partilerin Meclis’te grubu bulunanlar, bulunmayanlar olarak ayrıma tutulmasının hukuki dayanağı olmadığını, siyasi partilerin nerede nasıl propaganda yapacağına yasalar ile kamu yararının tayin ettiğine dikkat çeken İçmeli, “Eğer kamu yararı, çevresel etkiler ve görüntü kirliliği nedeniyle, partilerin afiş ve bez pankart asmalarını gerektiriyorsa, belediyeler, siyasi partilere bu yasaklamanın getireceği olumsuz etkileri eşitlik içinde bertaraf etmek için gerekli tedbiri alma görevini de yükler” dedi.

İçmeli, mahkemeye sunduğu dilekçede şu talepte bulundu: