Seba Melikesi Belkıs'ın Sarayı Bulundu

Seba Melikesi Belkıs'ın Sarayı Bulundu

Alman Arkeologlar, Etiyopya'da (Eski Habeşistan) Aksum'da Efsanevi Seba Melikesi Belkıs'ın Sarayının Kalıntılarını Ortaya Çıkarmayı Başardı.

Seba Melikesi Belkıs'ın Sarayı Bulundu

Alman arkeologlar, Etiyopya'da (Eski Habeşistan) Aksum'da efsanevi Seba Melikesi Belkıs'ın sarayının kalıntılarını ortaya çıkarmayı başardı.

Almanya'daki Hamburg Üniversitesi'nden yapılan açıklamaya göre, M.Ö. 10. yüzyıldan kalma sarayın kalıntıları bir Hristiyan krala ait sarayın kalıntılarının altında bulundu.

Seba Melikesi'nin sarayının, Musevi Kralı Hazreti Süleyman'dan olan oğlu Kral Menelik tarafından yıkıldığı ve hayranı olduğu Akyıldız'a (Sirius yıldızına) dönük biçimde yeniden inşa edildiği sanılıyor.

Yapılan araştırmalar, Etiyopya'nın kökenlerinin yanı sıra Etiyopya'daki Ortodoks Kilisesi'nin kökenlerini ortaya çıkarmaya yönelikti.

Seba Melikası Belkıs'a ilişkin öykü şöyle anlatılıyor:

Habeşistan'ı Yemen ile birlikte başkent Aksum'dan yöneten Seba Melikesi Belkıs, bir gün Musevi Kralı Hz. Süleyman'ı Kudüs'te ziyaret eder. Değişik mitolojik ögelerle örülü bir gece birlikte olurlar. Seba Melikesi'nin döndükten sonra bir oğlu olur. Oğluna İbn-el Melik ismini verir. İbn-el Melik daha sonra Habeşistan'da Süleyman Hanedanını kuracak olan I. Menelik olarak bilinecektir.

Kaynak: AA