Sanayi ve elektrik üretiminde doğal gaza yüzde 20 zam - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Sanayi ve elektrik üretiminde doğal gaza yüzde 20 zam

Haberler.com / Emre İliksiz - Haberler | Ekonomi

BOTAŞ'ın Aralık ayına ilişkin yayınladığı satış tarifesine göre, sanayi ve enerji santrallerinde doğalgaza yüzde 20 zam yapıldı. Konut abonelerinin tarifesi ise değişmedi.

BOTAŞ, 1 Aralık 2021 tarihi itibariyle geçerli olacak doğal gaz tarifesini yayınladı. Buna göre, artan maliyetlerden dolayı büyük sanayi ve ticari kuruluşlara sağlanan doğal gaza yüzde 20 zam geldi. Öte yandan elektrik santrallerinde kullanılan doğalgaz fiyatlarına da aynı oranda zam uygulanacağı duyuruldu. Konutlarda kullanılan doğalgaza ise zam yapılmadı.

Yapılan duyuruda ülkemizdeki konutlarda Evsel Enerji Fiyat Endeksi'ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre Avrupa'nın en düşük fiyatlı doğal gazı kullanıldığı belirtilirken, bugüne kadar dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatlarının tüketicilere aynı oranda yansıtılmadığı belirtildi.

BOTAŞ, Kasım ayında da doğalgaza sanayi için yüzde 48,40, elektrik üretim santralleri için yüzde 46,82 oranında zam yapmıştı.

Doğalgaza ekim ayında da yüzde 15 zam gelmişti. Zam, sanayi ve elektrik üretim amaçlı tarifeye yapılırken mesken tarifesi sabit kalmıştı.

Botaş'tan yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı:

"01 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Aralık ayında bir değişiklik yapılmamıştır.

Ülkemizdeki konutlarda Evsel Enerji Fiyat Endeksi'ne (HEPI-Household Energy Price Index) göre Avrupa'nın en düşük fiyatlı doğal gazı kullanılmaktadır.

Bununla birlikte 2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa enerji piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve olağanüstü dalgalanmalara bağlı olarak fahiş enerji fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmektedir.

Ülkemizde ise bugüne kadar bütün dünyada yaşanan yüksek enerji fiyatları tüketicilerimize aynı oranda yansıtılmamıştır.

01 Aralık 2021 tarihi itibari ile gelinen bu aşamada tüketicilerimizi imkânlar çerçevesinde asgari düzeyde etkileyecek şekilde bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır.

Konutlarda kullanılan doğal gaz tarifesinde Aralık ayında bir değişiklik yapılmamıştır. Artan maliyetlerden dolayı Büyük Sanayi ve Ticari Kuruluşları abone grubuna yüzde %20 ve elektrik üretim amaçlı kullanılan doğal gaz tarifesine de yüzde %20 oranında artış yapılmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Sanayi ve elektrik üretiminde doğalgaza yüzde 20 zam

Haberler.com Haberler.com - Ekonomi Haberleri
Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Doğalgaz, Ekonomi, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
Yorumlar (6)
Miharbi mediç :Zam sonrası Sanayicinin beli niye bükülsün zam yapılınca Adamlar % olarak faturaya yansıtıyor.Her yıl ASGARİ ücrete yapılacak Zam İşverenler yüksek zamma karşıymış yalan vallahi billahi yalan örnek P zam yapılsa,bugün Ekmek 2,5 tl-zam sonrası 5 tl.Esas olan buna dur diyebilecek bir oluşum varmı yok.Sanayici/İşadamını çokta umrunda/Gaza ve Asgari ücrete gelen zam.Olan fakir fukaraya oluyor,50 yıl öncede böyleydi bugünde böyle........ Cevap Yaz 0 3 Yayından Kaldır
Osman Tokgonul:Bulduk, bulduk diyorduk ya . Doğru bulmuşuz .... Belamızı bulmuşuz . Hani bizde bir söz var " ÖKÜZÜN YALAKASI KASABIN BIÇAĞINI YALARMIŞ " hesabı . Hala yalıyoruz Cevap Yaz 0 3 Yayından Kaldır
Doğukan :Her sabah zam yemeden ayılamıyoruz,ritüel oldu artık Cevap Yaz 0 3 Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title