Said Nursi'nin '3d' Hayatı

Said Nursi'nin '3d' Hayatı
Sabah.com.tr - Haberler | Magazin

İslam alimi Said Nursi'nin hayatından kesitler sunan 'Allah'ın Sadık Kulu: Barla' filmi, 'motion capture' tekniğiyle çekilen ilk üç boyutlu yerli ani....

Bediüzzaman Said Nursi'nin hayatını konu alan 'Allah'ın Sadık Kulu: Barla' adlı animasyon filmi; Türkiye'de 4 Kasım'da, dünya sinemalarında ise Aralık ayında izleyiciyle buluşacak. Yönetmenliğini Esin Orhan'ın yaptığı animasyon; Türkiye'de 'motion capture' (MOCAP) tekniğiyle çekilen ilk uzun metraj 3D film olarak lanse ediliyor.

3.5 YILDA TAMAMLANDI

108 dakikalık filmde; karakterlerden mekana kadar tüm figürlerin gerçekliğine azami özen gösterildi. Yapımda, Said Nursi ve öğrencileri, orijinal fotoğraflarından faydalanılarak üç boyutlu olarak modellendirildi. Bediüzzaman'ın hayatını anlatan film 3.5 yılda tamamlandı. Yapımcılığını Fatih Gök'ün üstlendiği filmde; ömrü mahkemelerde, sürgünlerde ve hapishanelerde geçen Said Nursi'nin, geniş halk kitlelerini 'Risale-i Nur' kitaplarını yazmak ve çoğaltmak için nasıl harekete geçirdiği anlatılıyor.

MOCAP NEDİR?

Canlı bir aktörün vücudunun belli noktalarına bağlanan aparatlarla yaptığı hareketlerin X, Y, Z koordinatları olarak sayısallaştırılarak bilgisayar ortamına aktarımına 'motion capture' deniyor. Aksiyon tarzı Hollywood filmlerinde bu teknik çok kullanılıyor.

Sabah : http://www.sabah.com.tr

Said Nursi'nin '3d' Hayatı

Kaynak: Sabah.com.tr

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title