Rusya, Abhazya'ya Uygulanan Ambargoyu Resmen Kaldırdı

Rusya, Abhazya'ya Uygulanan Ambargoyu Resmen Kaldırdı

Rusya, Abhazya'ya Karşı Uyguladığı Ulaşım Yasağı ile Ticari ve Ekonomik Ambargoyu Kaldırdığını İlan Etti.

Rusya, Abhazya'ya Uygulanan Ambargoyu Resmen Kaldırdı

Rusya, Abhazya'ya karşı uyguladığı ulaşım yasağı ile ticari ve ekonomik ambargoyu kaldırdığını ilan etti.

Rusya, Gürcistan'dan ayrılan Abhazya'ya uyguladığı yaptırımları resmen kaldırdı. Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 1996 yılında Rusya'nın da altına imza attığı Abhazya'ya karşı yaptırımları öngören Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) kararının iptal edilmesi gerektiği ileri sürüldü. Açıklamada, BDT hükümetlerine de, Abhazya'ya uygulanan yaptırımları kaldırmaları yönünde çağrıda bulunuldu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Abhazya ile Gürcistan arasında siyasi çözüm sürecinin Gürcistan yüzünden çıkmaza girdiğini, Abhazya halkının ise yaptırımlardan dolayı hak etmediği bir baskı gördüğünü ileri sürüyor.

Öte yandan Gürcistan Yönetimi de, Rusya'yı Abhaz ayrılıkçıları desteklemekle suçladı. Gürcistan Parlamento Başkanı Nino Burcanadze, Rusya'yı Gürcistan'a karşı provokasyon düzenlemekle suçlayarak, Batı devletleri ve özellikle ABD tarafından Rusya'ya sert tepki gösterilmesi gerektiğini savundu.

1992-1993 yıllarındaki savaş sonucu Gürcistan'dan ayrılan Abhazya, Kosova'yı emsal göstererek, bağımsızlığının tanınmasını istiyor. Nüfusun tamamına yakınının Rusya vatandaşı olduğu Abhazya, Rusya ile siyasi ve askeri birlik kurulmasını da amaç ediniyor.

(ZT-OYK-OYK-OK-D)