Rize'de "Lazbord" ile Kayak Keyfi

Rize'de "Lazbord" ile Kayak Keyfi

Rize'de "Lazbord" ile kayak keyfi Rize'de kayak şenliği renkli görüntülere sahne olduRİZE - Rize'nin İkizdere İlçesi Meşe Köyü'nde bu yıl 11.'si düzenlenen Petran Kayak Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.

Rize'de "Lazbord" ile kayak keyfi
Rize'de kayak şenliği renkli görüntülere sahne oldu

RİZE - Rize'nin İkizdere İlçesi Meşe Köyü'nde bu yıl 11.'si düzenlenen Petran Kayak Şenliği renkli görüntülere sahne oldu.
Rize'nin 2 bin 200 rakımlı Meşe Köyü (Petran Yaylası'nda) düzenlenen şenliğe amatör ve profesyonel çok sayıda kayakçı katılmak için şehre geldi.
Türkiye'nin bir çok bölgesinden meraklılarında katıldığı şenlikte bölgede 200 yıldır 'üzme tahtası' diye kullanılan, son 11 yıldır 'petranboard' ismi verilen kayak tahtaları ilgi odağı oldu. Meşe köyü sakinlerinin 'petranboard' ismini verdikleri yarı ilkel kayak tahtaları ile profesyonel kayakçılara taş çıkartmaları dikkat çekerken, tahtayı kullanmakta güçlük çeken amatör kayakçıların kazaları da ilginç görüntüler oluşturdu. Tahta ile kayma cesareti gösteremeyenler ise yanlarında getirdikleri naylonlar ile kayarken ortaya renkli görüntüler çıktı.
"400 yıllık bir tarihi var"
Yöre halkından olan Hızır Havuz organizasyonla ilgili olarak, "400 yıllık bir tarihi var. Başlarda namaz seccadelerin üzerinde tahta üzerinde kayılarak yapılan bir spordu. Daha sonraları 200'lü yıllara gelince ulaşım aracı olarak kullanılmış, ticari olarak merkeze inmede kullanılmıştı. Günümüzde artık gençlerin bir eğlencesi haline geldi. Eskiden buralarda kahvehane olmadığı için gençler birleşerek, 20-30 kişi burada kayardık. Şimdide 11'cisi düzenlenen bir şenlik haline getirdik. Her yıl aynı tarihte şenliğini yapıyoruz. Güzel bir organizasyon, yurdun her köşesinden insanlar gelerek burada doyasıya eğleniyorlar" dedi.
"Gözlüklerle snowboard yapmaya benzemiyor"
Eğlenmeye gelen gençlerden Ferhat İlişe ise, 400 yıldır yapılan bu ata sporunu geldik gördük ve şahit olduk. Bu sporu çok eğlenceli bulduk. Geçen yıllarda resimlerde videolarda ve internette gördük ama gelip görmek çok güzel oldu. Bu organizasyonda emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum. Türkiye'deki herkesi bekliyoruz, buraya gelip görsünler. insanların burada kayarken ahşap kayaklarla nasıl kaydıklarını ne gibi tehlikeler atlattıklarını görün ki bunu ne kadar zor bir şey olduğunu anlayalım. Gözlüklerle snowboard yapmaya benzemiyor. Biz buna tahtadan lazbord diyoruz" diye konuştu