Rıce: Adımlar Atılması Yönünde Harekete Geçiyoruz

Rıce: Adımlar Atılması Yönünde Harekete Geçiyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye, ABD ve Irak Arasındaki Mekanizmaya İşaret Etti; "Hemen Bazı Adımlar Atılması Yönünde Harekete Geçiyoruz" Dedi.

Rıce: Adımlar Atılması Yönünde Harekete Geçiyoruz

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Türkiye, ABD ve Irak arasındaki mekanizmaya işaret etti; "hemen bazı adımlar atılması yönünde harekete geçiyoruz" dedi.

Rice, ABD Temsilciler Meclisi'nin Dış İlişkiler Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye ve Irak'ın bazı ortak tedbirler üzerinde çalıştığını belirterek, Iraklılar'ın, PKK ofislerini kapatacaklarına, PKK teröristlerine hareket kabiliyeti sağlanmasına izin vermeyeceklerine işaret etti. Rice, şunları söyledi:

"Bir dizi tedbirimiz var. İnanıyoruz ki, bu tedbirler alındığı takdirde bu meseleyle başa çıkılmasına yardım edecek. Türkiye, ABD ve Irak'ın içinde olduğu üçlü bir mekanizmamız var. Hemen bazı adımlar atılması yönünde harekete geçiyoruz ki, sınırdan terörist saldırıları engelleyelim."

Rice, Başbakan Erdoğan ile konuşmasında, ABD'nin bu meseleyi son derece ciddiye aldığını söylediğini belirtti. Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın Irak'taki temaslarına da değinen Rice, Irak'tan Türkiye'ye üst düzey bir heyetin gideceğini kaydetti.

Rice, bunun bölgenin dağlık olması nedeniyle biraz güç olduğuna işaret etmekle birlikte, ''Iraklılar bu meseleyi ciddi biçimde ele alıyor. Biz de öyle. Türkleri bu tür saldırıların bir daha olmasını engelleme yönünde yapabileceğimiz ne varsa yapacağımız yönünde temin etmeye çalışıyoruz'' şeklinde konuştu.

PKK'nın terörist bir örgüt olduğunu ifade eden Rice, şöyle devam etti:

''Türkler, Irak'a sınır ötesi müdahale gerçekleştirmemeli. Bu tür bir karşılık vermenin, sınır ötesi operasyonların, istikrarı bozucu etkisi olacağı yönünde uyardık. Ve herkesi, bu terörist probleme, kuzey Irak'ı istikrarsızlaştırmayacak şekilde bir çözüm bulunması yönünde birlikte çalışmaya cesaretlendirdik.''