Prens ve Eşinin Cinsel Karikatürü Toplatma Getirdi

Prens ve Eşinin Cinsel Karikatürü Toplatma Getirdi

İspanya Ulusal Mahkeme Hakimi Juan Del Olmo, İspanya Veliahdı Prens Felipe ve Eşi Letizia ile İlgili Cinsel İçerikli Bir Karikatür Yayımlayan Dergiye El Konulması Talimatını Verdi.

Prens ve Eşinin Cinsel Karikatürü Toplatma Getirdi

İspanya Ulusal Mahkeme Hakimi Juan del Olmo, İspanya veliahdı Prens Felipe ve eşi Letizia ile ilgili cinsel içerikli bir karikatür yayımlayan dergiye el konulması talimatını verdi.

"El Jueves" (Perşembe) adlı haftalık politik hiciv içerikli yayın yapan derginin son sayısının kapağında, İspanya'da sosyalist hükümetin temmuz ayından itibaren çocuk sahibi olan her aileye 2500 avro para yardımı yapmakararına atıfta bulunularak, Prens Felipe ve eşi Letizia'nın cinsel ilişkide bulunan bir karikatürü yayımlandı.

Başsavcılık tarafından gelen talebi değerlendiren Ulusal Mahkeme Hakimi Del Olmo, derginin tüm satış noktalarından toplatılması ve internetteki sitesinden de karikatürün kaldırılması talimatını verdi.

Hakim Del Olmo, konuyla ilgili açıklama yapmazken, derginin yönetiminin, Anayasal Monarşi yönetimine sahip İspanya'da Kraliyet ailesine karşı aşağılayıcı hareket yapmaktan 2 yıl hapis cezası istemiyle suçlanabileceğibelirtiliyor.

Kraliyet Ailesi ise konuyla ilgili sessiz kalmayı tercih etti.

Geçmişte de benzer sorun yaşayan "El Jueves" dergisi 1. ve 7. sayılarında da İspanya ve Vatikan'ı eleştirisinden dolayı toplatılmıştı.

Kaynak: AA