Polonyalı Parlamenter Ap'yi Karıştırdı

Polonyalı Parlamenter Ap'yi Karıştırdı

Avrupa Parlamentosu Üyesi Polonyalı Maciej Marian Giertych’in Ap’de Yaptığı Konuşmada Franco Ve Salazar Gibi Diktatörlerin Avrupa’nın Geleneksel Değerlerin Korunması İçin Güvence Olduğunu Öne Sürüp "bugünlerde Bu Tür Eylem Adamlarımız Yok" Demesi Üzerine Ortaklık Karıştı.

Polonyalı Parlamenter Ap'yi Karıştırdı

Avrupa Parlamentosu’nda Polonyalı bir milletvekilinin, “Avrupa’nın İspanyol diktatör Franco gibi siyasilere ihtiyacı var” yolundaki sözleri, AP’yi karıştırdı. “Bu faşist bir konuşma idi ve böyle bir konuşmanın AP’de yeri yok” diyerek tepki gösteren Sosyalist grubu başkanı Alman Martin Schulz da, kendisini protesto eden bazı Polonyalı parlamenterlere “Siz Nazisiniz” diye bağırdı.

Polonya’da iktidardaki koalisyon partilerinden Polonyalı Aileler Birliği üyesi milletvekili Maciej Marian Giertych, AP Genel Kurulu’ndaki oturum sırasında Franco rejimini destekleyici bir konuşma yaptı. EUObserver’e göre, Avrupa’nın Franco gibi politikacılarına ihtiyacı olduğunu savunan Giertych, Franco’nun komünizmin Avrupa’da yayılmasını önlediği için övdü. Giertych, Franco ve Portekizli diktatör Salazar gibi “şahsiyetlerin Avrupa’daki siyasi yaşamdaki varlığı, Avrupa’nın geleneksel değerlerin korunmasının güvencesi” olduklarını öne sürdü.

Giertych’in bu sözleri ortaklığı karıştırdı. Sosyalist grubu başkanı Alman Martin Schulz, öfkeli bir biçimde “Biraz önce duyduklarımız Franco’nun hayaleti. Faşist bir konuşma idi ve böyle bir konuşmanın AP’de yeri yok” diyerek tepki gösterdi.

Schultz ayrıca, kendisini protesto eden bazı Polonyalı parlamenterlere “Siz Nazisiniz” diye bağırdı.

AP Hristiyan Grubu Başkanı Hans Gert Pottering de, Polonyalı parlamenterlerin sözlerini kınadı. Kendisinin katolik olduğunu belirten Pottering, buna karşın her türlü diktatörlükleri kınadığını vurguladı.

Kaynak: ANKA