Haberler

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değil

Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, kamuda tasarruf genelgesi kapsamında memur istihdamı yapılmayacağına yönelik tartışmalara son noktayı koydu. Yılmaz, "'Kamuya eleman alınmayacak' diye bir şey söz konusu değil. Emekli sayısı, vefat edenler, istifa vesaire bütün bunların toplamı kadar, ne kadar eksildiyse o kadar yine istihdam edilebilecek ama bunu aşmayalım istiyoruz." ifadelerini kullandı.

kamuda tasarruf genelgesi kapsamında memur istihdamı yapılmayacağına yönelik iddialarla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, "'Kamuya eleman alınmayacak' diye bir şey söz konusu değil. Emekli sayısı, vefat edenler, istifa vesaire bütün bunların toplamı kadar, ne kadar eksildiyse o kadar yine istihdam edilebilecek ama bunu aşmayalım istiyoruz." dedi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, TV100 canlı yayınında gazetecilerin sorularını yanıtladı. "Kamuda Tasarruf ve Verimlilik Paketi" kapsamında makam araçlarıyla ilgili soruyu yanıtlayan Yılmaz, kimlerin makam aracı kullanabileceğinin kanunla belirlendiğini ama kanunun çok ötesine geçen uygulamaların zaman içerisinde geliştiğini söyledi.

CEVDET YILMAZ: TASARRUF GENELGESİYLE MAKAM ARACI UYGULAMASINI KANUNİ SINIRLARA ÇEKİYORUZ

Bu durumun mali yükler getirdiğini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: "Bu tasarruf genelgesiyle biz, kanuni sınırlara geri çekmiş oluyoruz uygulamayı. Bunu gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Tabii ki genel müdürlerimizin, idarecilerimizin ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçları daha maliyet etkin bir şekilde çözme yöntemleri ortaya çıkartılacak.

"ZORUNLU HALLER DIŞINDA YERLİ ARAÇ KULLANILSIN"

Hizmetin getirdiği şeyler yapılacak ama esas ana fikir şu, kurumun bir araç havuzu olsun, ihtiyaç duyanlar oradan bu hizmeti alsınlar. Mesela zırhlı araç kullanması gerekiyor bir makamın, yurt içinde de onun üretimi yok. Dolayısıyla o devam etmek durumunda. 'Zorunlu haller dışında yerli araç kullanılsın' diyoruz. Olabildiğince 'eski araçlar elden çıkartılsın' diyoruz." Yılmaz, bu sayede hem yerli üretimin destekleneceğini hem de alım ve işletimde daha verimli bir ortam oluşacağını bildirdi.

"KAMUYA ELEMAN ALINMAYACAK DİYE BİR ŞEY YOK"

Soru üzerine Yılmaz, kamuda istihdama ilişkin, "'Kamuya eleman alınmayacak' diye bir şey söz konusu değil. Emekli sayısı, vefat edenler, istifa vesaire bütün bunların toplamı kadar, ne kadar eksildiyse o kadar yine istihdam edilebilecek ama bunu aşmayalım istiyoruz. Kamuda 5 milyonun üzerinde çalışan var. Kamu hizmetlerini aksatmayacak bir anlayış içinde belli bir dönem için böyle bir sınır getirilmiş oldu." ifadelerini kullandı.

Yılmaz, buna ilişkin alt unsurların henüz çalışılmadığını aktararak, "Alt kırılımlarıyla ilgili bu aşamada bir şey söylememiz doğru olmaz. O günün ihtiyacı neyse, nerede daha fazla kamu hizmeti açısından ihtiyaç varsa o çerçevede planlama yapılmış olacak." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz: Kamuya eleman alınmayacak diye bir şey söz konusu değilCumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz

Savunma ve güvenlik hariç tutularak toplu taşıma olan yerlerde servis uygulamasının kaldırılmasına yönelik soruyu yanıtlayan Yılmaz, güvenlik açısından sıkıntılı, farklı riskler barındıran bir bölgeyse orada daha kontrollü bir yaklaşımın söz konusu olacağını söyledi.

"TOPLU TAŞIMADA KAMU ÇALIŞANLARINA DESTEKLER SUNULACAK"

Cevdet Yılmaz, Hazine ve Maliye Bakanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığının zaten bu uygulamaya geçtiğini belirterek, şunları söyledi: "Bunu yaygınlaştırmış olacağız. Öyle kurumlar, öyle yerleşkeler vardır ki, burada toplu taşıma imkanı yoktur. Dolayısıyla oralarda aynı uygulamalar devam edecek. Şu anda devam eden servisler de süresi doluncaya kadar devam edip yenilenme aşamasında yeni bir yönteme geçmiş olacağız. Bir taraftan da toplu taşıma konusunda kamu çalışanlarına birtakım destekler de sunulacak. Belli sayıda toplu taşıma hakkı doğurucu birtakım desteklerle birlikte bu süreç yapılacak."

BİRDEN FAZLA MAAŞ ALAN KAMU GÖREVLİLERİ

Birden fazla yerden maaş alan kamu görevlilerinin ücretlerine üst sınır getirilmesine ilişkin soru üzerine Yılmaz, kamunun geneli için yıllardır bir uygulama bulunduğunu ve ne kadar yönetim kurulu üyeliği olursa olsun maaşı dışında sadece bir yerden maaş alma hakkı verildiğini anlattı. Yılmaz, buna yönelik bazı istisnaların olduğunu belirterek, "Birtakım şirketlerde, kamunun ortaklığı olduğu yapılarda görevlendirilenler istisnai de olsa yüksek (maaş) alabiliyorlar. Kamuoyunda bir tepki oluştu bu konulara, adaletsizlik duygusu oluşturdu. Dolayısıyla bir genel sınır koyma kararı aldık." dedi.

Koydukları sınırı örnek vererek anlatan Yılmaz, şu ifadeleri kullandı: "Diyelim ki bir kamu görevlisi kamunun iştiraki olan bir bankada görev yapıyor. Kamu ortak olduğu için oraya, kamuya belli bir yönetim hakkı oluşuyor. 'Bunu hiç almayalım' dediğinizde bu sefer kamuyu zarara uğratmış oluyorsunuz, o bankada kalmış oluyor. Bunu şöyle çözdük, orada görevlendirilen kamu görevlisi belli bir limit içinde alabilsin.

"ÇOK YÜKSEK BİR RAKAM OLMAYACAK"

Maaşı kadar olmaz, daha düşük olur. Geçmişte bir Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı vardı, onunla bağlantılı bir limit olacak ve çok yüksek bir rakam olmayacak bu. Onun üzerinde aldığını da bütçeye kaydedeceğiz. Diyelim ki, aylık 200 bin lira kamu hakkı var yönetim kurulunda, bunun 50 bin lirasını orada kamuyu temsil eden kişi, çünkü o da sorumluluk alıyor, mesai harcıyor, hak ettiği kadar bir şeyi almış olacak.

Genel ortalamamıza uygun bir karşılık almış olacak. Bunun üzerindeki rakam, mesela 150 bin lira bütçeye gidecek, genel bütçeye kaydedilmiş olacak. YPK kararı var geçmişte onunla bağlantılı ölçü konacak ama bu maaşı geçemeyecek."

Kamuda tasarrufun tutarı ve yeni paketlerin içeriğiyle birlikte bütçeye katkısı sorulan Yılmaz, şunları kaydetti: "Eylül ayında Orta Vadeli Programımızı (OVP) güncelleyeceğiz. Orada bütçe açığı, cari dengemiz, makro tahminlerimizle ilgili bütün rakamlar güncellenmiş olacak. Bu paket ve diğer çalışmalarımızın etkisini topluca görmüş olacaksınız. Önceden böyle parça parça bir analiz yapmak istemedik.

"TASARRUF PAKETİ REFORMLARIMIZIN BİR PARÇASI"

Bu tasarruf paketi, bizim reformlarımızın, yaptığımız çalışmaların bir parçası. Daha bütünlük içinde bakmak gerekiyor kamu dengelerine. İşin diğer harcama boyutları olduğu gibi gelir boyutu da var. Tahsilat oranını artırdığınız, kayıt dışılığı azalttığınız zaman gelir tarafından dengenizi iyileştirmiş oluyorsunuz. Toplu etkiyi, OVP'yi eylül ayında güncellediğimizde görmüş olacaksınız."

Kaynak: AA / Politika

Kamuda Tasarruf Genelgesi Cumhurbaşkanı Yardımcısı Memur Politika Ekonomi Haberler

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Güldür Güldür oyuncusu Rüştü Onur Atilla, 10 yıllık eşinden boşandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

Her detayı mide bulandırıyor! Sapık baba, 15 yaşındaki kızını istismar ederken suçüstü yakalandı

6 çocuk babasını balyozla öldürdüler! Dehşete düşüren anlar kamerada

6 çocuk babasını balyozla öldürdüler! Dehşete düşüren anlar kamerada

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

Bakan Şimşek: Motokurye ve garsonların bahşişine vergi muafiyeti getiriyoruz

500

Yorumlar (13)

Ali Tokgönül:

Ben hep dedim , bunların bir tek "Allah birdir " dediğine inanırım . Gerisi fasa fiso ...

44
5
yanıtYanıtla
Ben bilmemm:

Yani kısacası: Eski tas eski hamam. Alırımda , kiralarimda... Ben istediğimi yaparım... Kamuda tasarruf boş laflar maalesef.

34
1
yanıtYanıtla
Eriş Ersoy:

Olan garibim elemana oluyor

24
0
yanıtYanıtla
Hasan Ali Dağlı:

Kamuda Tasarruftan önce İNSAN olmayı öğretmek lazım. Milli Görüşçüyüm Deyip Ülkeyi SATMAMAK lazım

19
1
yanıtYanıtla
adalet adaletiçin:

kamu çalışanına da eleman dendiğini ilkndefa duyuyorum!

14
1
yanıtYanıtla
Netherill:

inşallah dedikleri gibi olur. lakin tasarrufa ilk diyanetten başlasanız daha iyi olurdu. başkanın bindiği araba gereğinden fazla lüks.

4
3
yanıtYanıtla
Doğrucu:

Oluurmuu adam cennet garantisi veriyor :))

yanıt6
yanıt1
Alparslan Aydoğan:

İHTİYAÇ FAZLASI MEMUR HİÇBİR ZAMAN ALMAYIN DEVLETİ İŞ KAPISI OLMAKTAN ÇIKARIN HİZMET KAPISI YAPIN KAMU İLE ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANLARI ARASINDAKİ ÖZLÜK VE ÜCRET UÇURUMUNU KAPATIN ÖNCE MİLLET VEKİLİ VE EMEKLİLWTİNDEN BAŞLAYIN AMA BEN BİLİYORUM AKP KIZIL ELMA İÇİN ZAMAN KAYBISIN

1
4
yanıtYanıtla
Seko:

Önce şu 600 taneden başlayın 300 tane yeter zayen bi işede yaradıkları yok......

yanıt0
yanıt0
mehmet emin baskale:

Emekli olacak ve vefat edeceklerin yerine alacağız diyor yani yeni okul, yeni hastahane seçim döneminde açılışı ve temelini attığınız kamu binalarına personel almayacak misiniz benim aklıma 3 yıl içinde hiç bir kamu binası açılmayacak gibi seçim zamanında açılışı ve temeli atılan bir yer yok mu acaba yada sadece bir gösteriş miydi geliyor

4
0
yanıtYanıtla
Tüm 13 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title