Muharrem Ertaş Haberleri

Muharrem Ertaş haber, Muharrem Ertaş son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Muharrem Ertaş - 01.11.2013
Aşık Paşa ve Türk Yazı Dilinin Oluşumu Kırşehir'de Konuşuldu
Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam da, Aşık Paşa'nın Türkçe ve Kırşehir açısından önemine değindi. "Aşık Paşa, Kırşehir, Türkiye ve dünya için önemli bir şahsiyet ve devrinin önde gelen bilim insanlarından biri olarak Türkçe'ye büyük değer vermiştir." diyen Rektör Saylam, Aşık Paşa'nın önemli bir özelliğini "devrinin ideoloğu" olması olarak tanımladı. Aşık Paşa'nın devlet için dilin önemini eserlerinde vurguladığını belirten Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kudret Saylam sözlerini şöyle sürdürdü: "Onun en büyük eseri 10 592 beyitten meydana gelen Garip-name'dir. Garip-name on bölümden meydana gelir ve bu on bölüm içinde de onar kıssa bulunur. Eser gerek tertibi ile gerekse muhtevası ile orijinal bir eserdir. Açık ve anlaşılır bir dille yazılmıştır ve devrinin dil özelliklerini taşır. Aşık Paşa bu eserini Türkçe'nin hor görüldüğü bir devirde Türk milleti için kaleme almıştır. Eser, muhtevası ve şekliyle dikkat çekici olduğu gibi, en ince tasavvufi konuları dahi Türkçe anlatması açısından da önemlidir." Törende Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak da bir konuşma yaptı. "Kırşehir Türk kültürünün hamurunun ve medeniyetin temellerinin atıldığı Anadolu alperenlerinin şehridir." diyen Özdemir Çakacak, Hacıbektaş, Yunus Emre, Osmanlı İmparatorluğu'nun manevi mimarı Şeyh Edebali ve bugün adına sempozyum düzenlenen Aşık Paşa, esnaf ve sanatkarları bir çatı altında toplamış ve toplumsal barışa vesile olmuş Ahi Evran-ı Veli, Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Şemsi Yastıman ve Çekiç Ali Kırşehir'i kültür ve medeniyet şehri yapan değerlerdir.
Muharrem Ertaş - 06.10.2013
Kırşehir'in Ustaları Sanat Evi'nde Yaşayacak
Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Evi olarak düzenlenecek eski Vali Konağı'nda Ertaş ile birlikte Çekiç Ali, Şemsi Yastıman, Muharrem Ertaş gibi halk ozanlarının plak, kaset, kişisel eşyaları ve sazları sergilenecek
Muharrem Ertaş - 28.09.2013
Başbakan Erdoğan, Neşet Ertaş'ın Mezarını Ziyaret Etti
Başbakan Erdoğan, Ahilik Meydanı'nda gerçekleştirilen Ahilik programının ardından mezarlığa geçti. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan burada Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş'ın kabirlerini ziyaret etti.
Muharrem Ertaş - 25.09.2013
Neşet Ertaş'ın Ölüm Yıl Dönümü
Mezarlıktaki programın ardından Ertaş'ın yakınları ve sevenleri, halk ozanının babası Muharrem Ertaş'ın evinin önünde kurulan çadıra geçti.
Muharrem Ertaş - 30.05.2013
Boyabatlılar Neşet Ertaş'ı Andı
Kursiyerler, kurs öğretmeni Ali Şahin'in şefliğinde hazırlamış oldukları Neşet Ertaş ve babası Muharrem Ertaş'ın birbirinden güzel türkülerini seslendirerek katılımcılara doyumsuz bir gece yaşattı.
Muharrem Ertaş - 30.05.2013
Boyabatlılar Neşet Ertaş'ı Unutmadı
Şehitler ve Neşet Ertaş adına saygı duruşu ve İstiklal Marşı'yla başlayan Boyabat HEM Türk Halk Müziği Bağlama Kursu Neşet Ertaş'ı Anma Programı'nın açılış konuşmasını, HEM Müdürü Ramazan Muslu yaptı. Kursiyerlerin ilgi duyduğu alanlarda yeteneklerini daha da geliştirmesinin kendilerini son derece mutlu ettiğini belirten Muslu, Türk kültürünü daha iyi tanımaları, dünya kültürü içindeki yerini ve önemini kavramalarının başlıca amaçlarından birisi olduğunu söyledi. İlk neslin Ertaş'ı radyolarda dinleyerek tanıdığını belirten Müdür Muslu, "Son yıllarda teknolojinin gelişmesiyle yeni nesil, Neşet Ertaş ve diğer sanatçıları yakından tanımış oldu. Kursiyerlerimizin hazırladığı programla Boyabatlıların Ertaş'ı unutmadığını gösterdik. Ruhu şad olsun." diye konuştu. Daha sonra kursiyerler, öğretmen Ali Şahin'in şefliğinde, Ertaş ve babası Muharrem Ertaş'ın türkülerini seslendirdi.
Muharrem Ertaş - 24.05.2013
Bozkırın Tezeneleri
Dikili Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünce düzenlenen ve Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Hacı Taşan gibi üstatların anıldığı gece büyük beğeni ile izlendi.
Muharrem Ertaş - 30.04.2013
Akil İnsanlar, Bozkırın Tezenesinin Kabrinde
Heyet üyesi Hilal Kaplan, Muharrem Ertaş ve Neşet Ertaş'ın mezarına uğramadan gitmek istemediklerini belirterek, "Çünkü burası abdallar diyarı ve gönül erlerinin yüzyıllardır birbirine sevgi ve muhabbet aktardığı bir yerdir.
Muharrem Ertaş - 28.04.2013
Kırıkkale'de Bağlama Kırarak Sokak Düğünlerinin Kaldırılmasını Protesto Edildi
Müzisyenler adına açıklamada bulunan MÜYADER Başkanı Adnan Saçal, Kırıkkale Valiliği İl Mahalli Çevre Kurulu'nun 11 mahallede aldığı düğün yasağı kararının kendilerini önemli derecede üzdüğünü belirterek, "Türkiye'nin her yerinde ev düğünleri serbestken ev düğünü yasakları yalnızca Kırıkkale'de mi geçerli? Yasaksa her yerde yasaklanmalı. Yada yetkililer esnek hale getirmeli ve bir düzenleme yapmalı. Ev düğünlerimiz bacasız fabrika gibidir. Düğün sektöründen binlerce müzisyenimiz buna bağlı olarak da esnafımız da ekmek yemekte. Düğünlerimiz yasaklandığı takdirde kültürümüz de yok olmaya yüz tutarken on binlerce kişi için de ekmek kapısı kapanmış olacak. Kırıkkale'de yılda ortalama bin 500 ev düğünü yapılmakta. Buna bağlı olarak da binlerce kişi bu sektörden ekmek yemekte. Düğünlerimiz hafta sonları yapıldığı için, düğün salonları bu kadar düğünü kaldıramaz. Salonlara karşı değiliz. Mahalle düğünlerimiz, bizim örf, adet, gelenek ve kültürlerimizi yaşattığımız günlerdir. Yüzyıllardır bizler bu kültürlerle büyüdük. Cuma günü dua ile bayrak kaldırılan, pazar günü gelin getirmekle mutlu son bulan bir kültürdür. Bunu gelecek nesillere güzel bir şekilde bırakmak arzumuz ve hedefimizdir. Biz müzisyenler derneği olarak bize bırakılan mirası ileriki nesillere sürdürmek için çaba gösteriyoruz. Bizden önce gelen Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Hacı Taşan, Neşet Ertaş, Aşık Mahsuni Şerif, Aşık Veysel ve sayısız değerlerimizden aldığımız bayrağı taşıyoruz" şeklinde konuştu.
Muharrem Ertaş - 03.03.2013
Başbakan Erdoğan, Dağ Gibi Sorunlara Dağ Gibi Hizmetler
TOPLU AÇILIŞ YAPTI Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, Altınoluk Sennur Sözen Anadolu Meslek Lisesi, Zeytinli Ortaokulu, Saniye Balya Sağlık Meslek Lisesi, Ülkü Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi, Su Ürünleri kaynaklarının yapay resiflerinin korunması ve geliştirilmesi Edremit Körfezi pilot projesinin toplu açılışlarını gerçekleştirip, kurdelesini keserek hizmete açtı.
Muharrem Ertaş - 03.03.2013
Başbakan Erdoğan: 10 Yılda 76 Olan Üniversite Sayısı 170'e Çıktı
TOPLU AÇILIŞ YAPILAN YERLER Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından, Altınoluk Sennur Sözen Anadolu Meslek Lisesi, Zeytinli Ortaokulu, Saniye Balya Sağlık Meslek Lisesi, Ülkü Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi, Su Ürünleri kaynaklarının yapay resiflerinin korunması ve geliştirilmesi Edremit Körfezi pilot projesinin toplu açılışlarını gerçekleştirip kurdelasını keserek hizmete açtı.
Muharrem Ertaş - 03.03.2013
Neşet Ertaş'ın Yaşamı 'Garip Bülbül' Adlı Kitapta
Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Ses Eğitimi Bölüm Başkanı, aynı zamanda Türk Halk Müziği sanatçısı Doç.Dr. Erol Parlak'ın kitap tanıtımına ev sahipliği yapmaktan gurur duyduğunu söyledi. Başkan Bahçeci şunları söyledi: "Neşet Ertaş bu toprakların yetiştirdiği en önemli değerlerinden birisiydi. Aramızdan ayrılışı hepimizi derinden üzdü. Bedenen aramızdan ayrılsa da, ruhu, söylemleri bu topraklarda yüzyıllarca yankılanmaya devam edecek. Bundan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Bizler de bu ruhu bu topraklarda böyle değerli hocalarımızla yaşatmaya çalışıyoruz. Kırşehir tarih boyunca ilim, bilim, kültür ve sanatın çok önemli bir merkezi olmuştur. Her dönemde çok önemli değerler yetiştiren topraklar olmuştur. Neşet Ertaş, Muharrem Ertaş, Aşık Said, Şemsi Yastıman ve diğer çok değerli üstatların tarihten gelen birikimlerin isimleri olduğunu söylemek istiyorum.
Muharrem Ertaş - 01.03.2013
Başbakan Erdoğan Yarın Balıkesir'de
Bandırma: Camsı Bor Oksit Susuz Boraks Üretim Tesisi. Bandırma-Biga Ayrımı-Buğdaylı-Gönen, Bandırma 22,7 km sathi kaplamalı bölünmüş yol tamamlandı. Borik Asit Fabrikası Öğütme Tesisi, Bandırma Sunullah Cami restorasyonu (19 Ekim 2012 tarihinde tamamlanarak ibadete açıldı). Bigadiç: Bigadiç Anadolu Lisesi (16 derslikli yeni bina). Bigadiç Atatürk İlkokulu (18 derslikli ek bina). Bigadiç Anaokulu (5 derslikli yeni bina). Çayüstü Köprüsü (Betonarme köprü). Bigadiç Bor İşletmeleri Öğütme Tesisi. Edremit: Edremit-Altınoluk Fennur Sözen Anadolu Meslek Lisesi (Tamamı hayırsever tarafından karşılanan 16 derslikli yeni bina). Zeytinli Ortaokulu (12 derslikli yeni bina). Saniye Balya Sağlık Meslek Lisesi (12 derslikli yeni bina). Ülkü Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi (Tamamı hayırsever tarafından karşılanan 16 derslikli yeni bina).
Muharrem Ertaş - 27.02.2013
Neşet Ertaş 'Garip Bülbül' Kitabıyla Tanıtılacak
1 Mart 2013 Cuma günü Makissos Termal Otelde tanıtımı yapılacak olan kitapta, Derviş Abdallar soyundan, ömrü gariplik ile bülbüllük arasında geçmiş, son nefesinde sözümün emaneti diyerek oluşturduğu gönül mirasını teslim eden Muharrem Ertaş'ın oğlu Neşet Ertaş'ın hayatını, sanatını ve eserlerini ele alınıyor.
Muharrem Ertaş - 27.02.2013
'Garip Bülbül' İsimli Kitap Tanıtılacak
1 Mart 2013 Cuma günü tanıtımı yapılacak olan kitap da; Derviş Abdallar soyundan, ömrü gariplik ile bülbüllük arasında geçmiş, son nefesinde sözümün emaneti diyerek yarattığı gönül mirasını teslim eden Muharrem Ertaş'ın oğlu Neşet Ertaş'ın hayatını, sanatını ve eserlerini ele alınıyor.
Muharrem Ertaş - 27.02.2013
Başbakan Erdoğan, Edremit'te 4 Okul, 1 Sağlık Merkezi ve Balık Yapay Resif Alanını Hizmete Açacak
Erdoğan, Balıkesir ve ilçelerdeki yatırımları toplu olarak açarken Edremit'te de Kuzey Ege'nin balık cenneti olmasını sağlayan Altınoluk'ta 6 milyon 876 bin 600 liraya mal olan yapay balık alanını, Zeytinli Ayşe Eğritepe Ana Çocuk Sağlığı Merkezi'ni, Kadıköy Saniye Balya Anadolu Sağlık Meslek Lisesi'ni, Ülkü Muharrem Ertaş Anadolu Lisesi'ni ve Altınoluk Fennur Sözen Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi'ni hizmete açacak.
Muharrem Ertaş - 21.02.2013
Neşet Ertaş Sevgisi Karşıyaka'da Salona Sığmadı
Koro şefi Vildan Turan Akıncı yönetimindeki konserde sanatçının hayatı da, babası Muharrem Ertaş'tan başlayarak fotoğraflarla anlatıldı.
Muharrem Ertaş - 17.01.2013
Eski Vali Konağı "Neşet Ertaş Müzesi" Olacak
Eski konağın "Neşet Ertaş Müzesi" olarak yeniden düzenleneceğini belirten Çakacak, burada Ertaş ile birlikte Kırşehir'in yetiştirdiği "Muharrem Ertaş", "Çekiç Ali" gibi halk ozanlarının eserlerinin de yer alacağını dile getirdi.
Muharrem Ertaş - 17.01.2013
Kırşehir'deki Eski Vali Konağı Neşet Ertaş Müzesi Olacak
Kırşehir Milletvekili Abdullah Çalışkan ve Vali Özdemir Çakacak, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ı ziyaret ederek eski Vali Konağı'nın 'Neşet Ertaş Müzesi' olarak düzenlenmesi için destek istedi. Konu ile ilgili yazılı açıklama yapan Çalışkan, "Yakın zamanda kaybettiğimiz değerli hemşehrimiz Neşet Ertaş'ın anısını yaşatmak ve gelecek nesillere de tanıtmak için kullanılmayan önceki Vali Konağımızı yaşayan bir mekan haline getirmek istiyoruz. Burada başta Neşet Ertaş olmak üzere Muharrem Ertaş, Çekiç Ali, Şemsi Yatsıman gibi Anadolu halk müziğinin değerli temsilcilerini gelecek nesillere tanıtacağız.
Muharrem Ertaş - 03.01.2013
(Özel Haber) Aşçılıktan Profesyonel Stüdyoya
Albüm çıkarma sürecinin uzun yıllara dayandığını ifade eden ve müzikle beslenilmediği sürece albüm yapmanın ve gönül insanı olmanın çok zor olduğunu kaydeden Altuner, "Reyhaniler, Sümmaniler, Aşık Emrahlar, Havvarlı Mehmet Lütfi Efendiler olduğu gibi Kırşehir'e geldikten sonra burada tanıdığım ve gönül dünyalarına yoldaş olduğum insanlar da oldu. Çekiç Ali, Muharrem Ertaş ve Merhum Usta Neşet Ertaş gibi ustalarımızın izinden yürümeye devam ediyorum.
Muharrem Ertaş - 16.12.2012
İsmail Altunsaray Gönüllerimizin Telini Titretti
Türk Halk Müziği'nin sevilen sesi İsmail Altunsaray; Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde verdiği konserde, Neşet Ertaş bestelerinden Pir Sultan Abdal'ın eserlerine milyonların gönüllerinde yer etmiş türküleri seslendirdi. Sahnede kabak kemane, perküsyon ve gitar eşliğinde bağlama ustalığını da döktüren sanatçı, konserine Türk Halk Müziği'nin ustaları Neşet Ertaş ve Muharrem Ertaş'ı selamlayarak başladı.
Muharrem Ertaş - 06.12.2012
Amasya Üniversitesi'nde Neşet Ertaş Söyleşisi
Eğitim Fakültesi Kongre ve Kültür Merkezi Salonu'nda düzenlenen programda Halk Müziği Sanatçısı Bayram Bilge Tokel söyleşi yaptı. Konser öncesi, Bayram Bilge Tokel söyleşisinde, "Neşet Ertaş'ı Neşet Ertaş yapan en önemli şeylerden birisi de, Muharrem Ertaş gibi bir babaya sahip olmasıdır.
Muharrem Ertaş - 06.12.2012
Amasya Üniversitesi'nde "Son Bozlak Neşet Ertaş" Konulu Söyleşi
Tokel, Neşet Ertaş'ın sazıyla, sözüyle ve yorumuyla anılmasının yanı sıra, kişiliğiyle de örnek alınması gereken bir insan olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Neşet Ertaş'ı Neşet Ertaş yapan en önemli şeylerden birisi de, Muharrem Ertaş gibi bir babaya sahip olmasıdır.
Muharrem Ertaş - 04.12.2012
Bozlak Ustası Muharrem Ertaş, Mezarı Başında Anıldı
Bozlak ustası Muharrem Ertaş, mezarı başında anıldı.
Muharrem Ertaş - 04.12.2012
Muharrem Ertaş Türkülerle Anıldı
Kırşehir Belediyesinin kültürel etkinlikler kapsamında Kültür Merkezi salonunda ünlü halk ozanı Muharrem Ertaş anıldı.
Muharrem Ertaş - 04.12.2012
Muharrem Ertaş Anıldı
Ünlü bozlak Neşet Ertaş'ın babası ve ustası Muharrem Ertaş ölümünün 28.yılında kabri başında sevenleri tarafından anıldı.
Muharrem Ertaş - 03.12.2012
Bozlak Ustası Muharrem Ertaş Türkülerle Anıldı
Bozlak geleneğinin en büyük ustalarından biri olarak kabul edilen Muharrem Ertaş, ölümünün 28.yılında türkülerle anıldı.
Muharrem Ertaş - 27.11.2012
Muharrem Ertaş Adına Konser Düzenlenecek
Kırşehir Belediyesi, "Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen hak ozanı Neşet Ertaş'ın babası Muharrem Ertaş'ın ölüm yıl dönümünde konser düzenleyecek.
Muharrem Ertaş - 27.11.2012
Muharrem Ertaş Adına Konser Düzenlenecek
Kırşehir Belediyesi, "Bozkırın Tezenesi" olarak bilinen hak ozanı Neşet Ertaş'ın babası bozlak ustası Muharrem Ertaş'ın ölüm yıl dönümünde konser düzenleyecek.
Muharrem Ertaş - 23.11.2012
Neşet Ertaş Türküleriyle Anıldı
"NEŞET ERTAŞ TÜRKÜLERİ ŞEHRE TAŞIDI" Neşet Ertaş'ın en önemli özelliklerinden birisinin, Muharrem Ertaş gibi bir ustanın çocuğu olmak olduğunu belirten Tokel bunu şu sözlerle açıkladı; "Neşet Ertaş'ı Neşet Ertaş yapan en önemli şeylerden birisi de, Muharrem Ertaş gibi bir babaya sahip olmasıdır.
Muharrem Ertaş - 17.11.2012
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Kurtulmuş Açıklaması
Türkiye'de medeniyetin değerlerinden uzaklaşmak için büyük çabalar ve baskılar yapıldığını savunan Kurtulmuş, şunları söyledi: "Bunları gidin babalarınıza, dedelerinize sorun. Bu memleketin semalarında yıllarca 'Allahu Ekber' sesleri yerine 'Tanrı uludur' diye bir ses, bu insanların kellesinde boza pişirdi. Bu memleketin köylüleri, kafalarına fötr şapka takmadıkları için nahiye merkezlerine, ilçe merkezlerine, il merkezlerine sokulmadı. Bırakın Muharrem Ertaş'ı, Neşet Ertaş'ı dinlemeyi, bu memlekette Türk Halk Musikisi, Türk Sanat Musikisi bile dinlenemedi 1950 yılına kadar.
Muharrem Ertaş - 09.11.2012
Kırşehir Eski Vali Konağı, Neşet Ertaş Müzesi Olacak
Ünlü saz ve söz ustası, bozlakçı, büyük halk ozanı Neşet Ertaş'ın yanı sıra, ünlü ozanın babası Muharrem Ertaş ile birlikte Şemsi Yastıman ve Çekiç Ali gibi Kırşehir'in yetiştirdiği diğer ustalar, oluşturulacak müze ile ölümsüzleştirilecek.
Muharrem Ertaş - 09.11.2012
Eski Vali Konağı, Neşet Ertaş ve Ozanlar Müzesi Olacak
Kırşehir'in yetiştirdiği ünlü saz ve söz ustası, bozlakçı, büyük halk ozanı Neşet Ertaş'ın yanı sıra, ünlü ozanın babası Muharrem Ertaş ile birlikte Şemsi Yastıman ve Çekiç Ali gibi Kırşehir'in yetiştirdiği diğer ustalar, oluşturulacak müze ile ölümsüzleştirilecek.
Muharrem Ertaş - 05.11.2012
Neşet Ertaş'ın Ölümünün 40'ıncı Günü
Ertaş'ın ailesi, ölümünün 40'ıncı günü dolayısıyla ünlü hak ozanının babası Muharrem Ertaş'ın Kırşehir'de yaşadığı evin önüne kurulan çadırda törene katılanlara yemek verdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Muharrem Ertaş Haberleri | Muharrem Ertaş Kimdir - Haberler - Sayfa 6 - Muharrem Ertaş haberleri en güncel gelişmeler ve son dakika haberler. Muharrem Ertaş kimdir, hayatı ve biyografisi. İhsanoğlu: Anadolu Toprakları Birlik ve Beraberliğin Vatanı Olsun (4).
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 11.4.2021 22:56:54. #1.16#
title