'Mavi Hat' Dosyasına Yayın Yasağı

'Mavi Hat' Dosyasına Yayın Yasağı

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, Botaş'taki Yolsuzluk İddiaları Üzerine Gerçekleştirilen 'Mavi Hat' Operasyonu Konusunda Kayıt Aşamasında Bulunan Dosyayla İlgili Yayın Yasağı Koydu

'Mavi Hat' Dosyasına Yayın Yasağı

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, BOTAŞ'taki yolsuzluk iddiaları üzerine gerçekleştirilen ''Mavi Hat'' operasyonu konusunda kayıt aşamasında bulunan dosyayla ilgili yayın yasağı koydu

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin konuya ilişkin kararında, ''Mavi Hat'' operasyonunun ardından açılan davayla ilgili Ankara 7. Ağır Ceza Mahkemesince bugün görevsizlik kararı verilerek, dosyanın 11. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildiği hatırlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 4 Şubat 2008 tarihli iddianamesiyle ''sanık İbrahim Selçuk ve arkadaşları hakkında ihaleye fesat karıştırma, örgüt kurma, örgüte üye olma, rüşvet almak ve vermek, mal varlığının değerlerini aklama, suçluyu kayırma eylemleriyle ilgili olarak kamu davası açıldığı'' belirtilen kararda, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinde kayıt aşamasında bulunan dosyayla ilgili Başsavcılığın bugün bir yazı göndererek yayın yasağı talep ettiği anlatıldı.

Savcılığın yayın yasağı talebine gerekçe olarak sanıklardan bir kısmının kamu görevi ifa etmiş olmaları, telefon görüşme içeriklerinin basılı ve görsel yayın araçlarında yayınlandığı, kişilerin onur ve haklarının zedeleneceği, bu hususta basılı ve görsel yayınların yapılmasının gösterildiğine yer verilen kararda, savcılığın genel ahlakın da dikkate alınmasını talep ettiği kaydedildi.

Dosyanın esasa kayıt işlemlerinden ve değerlendirmesinden önce ivedilik arz eden taleple ilgili bir karar vermek gerektiğine dikkat çekilen kararda, yazılı talep ve ekleriyle dosyanın incelenmesi sonucunda, Anayasanın 22, Basın Yasasının 3/2, 19/1 ve Ceza Muhakemesi Kanununun 187/3. maddeleri uyarınca Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının talebinin kabul edilerek, dosyayla ilgili ''yayın yasağı'' konulmasına oy birliğiyle karar verildiği bildirildi.

Kaynak: AA