Kutlu Doğum Haftası Başlıyor

Kutlu Doğum Haftası Başlıyor

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, İstanbul'da başlayacak.

Kutlu Doğum Haftası Başlıyor

Hazreti Peygamberimizin doğum gününü de barındıran Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, İstanbul'da başlayacak.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, daha önce yaptığı bilgilendirme toplantısında, bu yılki temanın "Hazreti Peygamber ve Merhamet Eğitimi" olarak belirlendiğini açıklamıştı.

Görmez'in verdiği bilgeye göre, Kutlu Doğum etkinlikleri, İstanbul'da Sinan Erdem Spor Salonu'nda yapılacak törenle başlayacak. Törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak.

Ankara'da 29 ilim adamının katılımıyla sempozyum düzenlenecek.

16 Nisan'da Diyarbakır'da, 17 Nisan'da Trabzon'da, 20 Nisan'da da Mersin'de çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Mehmet Emin Özavşar da Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl Kutlu Doğum Haftası kapsamında Hz. Peygamberin mesajlarını kitlelere en güzel şekilde iletecek bir tema belirlediğini hatırlatarak, bu yılın temasının de "Merhamet" olduğunu belirtti.

Günümüzdeki şiddet sarmalı ve modern zamanlardaki sorunlar nedeniyle merhamet temasına dikkati çekmek istediklerini ifade eden Özavşar, Türkçe'de merhamet denince acımanın akla geldiğini, ancak İslam kültüründe bu kavramın daha derin temelleri bulunduğunu söyledi.

Müslümanların geleneğinde, Kur'an ve hadisler ışığında merhametin varlığa karşı zihinsel, hissi, etik ve ahlaki bir durumun anlatıldığını kaydeden Özavşar, Merhamet temasının bu anlayışın toplumda yeniden canlandırılması için seçildiğini anlattı.

İnsanların rahmet ve merhamet bağıyla kainattaki her şeyle bağlantılı olduğunu anlatan merhamet kavramının, yaratılanlarla ilişkinin belirleyici unsurlarından biri olduğunu vurgulayan Özavşar, merhametin ilişkilerdeki ahlaki esası teşkil ettiğine dikkati çekti. "insanların içindeki rahmeti harekete geçirdiğinde daha bir dirlik kazanırız, var olmanın anlamını idrak etmiş oluruz. Birbirimize karşı daha bir anlayışla, daha bir sevgi dolu olmuş oluruz. Şiddetten, ötekileştirmeden, baskıdan uzak kalabiliriz" dedi.

Her yılki Kutlu Doğum Haftası temasının bir logoyla temsil edildiğini, bu seneki logonun da "lale" olduğunu anlatan Özavşar, Lale'nin Allah ismini temsil eden bir sembol olduğunu kaydetti. İçerisine de Arapça olarak Hazreti Peygamberin ismi ile Merhamet'in baş harfi olan mim harfini karşılıklı koyan bir figürü belirlediklerini anlatan Özavşar, ayrıca hafta dolayısıyla "Hazreti Peygamber ve Merhamet Eğitimi" ile "Merhamet Öyküleri" isimli kitaplarının basıldığını ve merhamet temasını işleyen ayetlerle, hadislerin bulunduğu kartelalar hazırladıklarını bildirdi.