Antikacıdan aldığı tablonun üzerindeki detayı fark edince, 5 milyon eurodan satışa çıkardı - Haberler
Haberi Paylaş

Antikacıdan aldığı tablonun üzerindeki detayı fark edince, 5 milyon eurodan satışa çıkardı

İhlas Haber Ajansı - Sedat Erbak - Kültür Sanat
 - Güncelleme:

Elazığ'da yaşayan İbrahim Solmaz, antikacı arkadaşından satın aldığı tablonun Salvador Dali'ye ait olduğunu iddia etti. Ultraviyole ışıklarla inceleme yaptığında Dali'ye ait izler bulduğunu ve yaptığı araştırmalar neticesinde eserin orijinal olduğunu öne süren Solmaz, tabloyu 5 milyon euroya satışa çıkardı.

Elazığ'da gıda sektöründe esnaflık yapan 2 çocuk babası İbrahim Solmaz, antikacı bir arkadaşının dükkanına uğradı. Bu sırada bir kadın antikacıya bir tablo sattı. Kadın kapında çıkarken antikacıya 'O tablonun kadrini kıymetini iyi bil' demesi üzerine çocukluktan beri tablo meraklısı olan Solmaz, hemen tabloyu satın aldı. Kadının kullandığı söz üzerine tabloyu araştırmaya giren Solmaz, tablonun 20. yüzyılın en önemli sanatçılarından biri olarak kabul edilen Salvador Dali'ye ait olduğunu belirledi.

Tablosunun Dali'ye ait olduğunu düşünen şahıs 5 milyon Euro'ya satışa çıkardı

Tam emin olmak için uzun bir süre araştırma yapan Solmaz, Dali'nin gerçek tabloları ile kendi tablosunu kıyaslamaya başladı. Solmaz, tablonun alt kısmında bulunan Dali'nin imzasına ultraviyole ışık tutuğu zaman Dali'nin imzasının içinde kendi portresinin belirdiğini fark etti. Solmaz, yaptığı kıyaslamalarda gerçek tablolarda da aynı figür ve desenlerin olduğunu gördü. Antikacılarında fikirlerini alarak tablonun Salvador Dali'nin gizemli eserlerinden bir tanesi olduğunu belirten Solmaz, tabloyu 5 milyon eurodan satışa çıkardığını kaydetti.

Antikacıdan aldığı tablonun üzerindeki ince detayı fark edince, 5 milyon eurodan satışa çıkardı

Antikacı arkadaşını ziyaret ettiğini dile getiren İbrahim Solmaz, "Bu sırada kendisinde bu tabloyu fark ettim. Tabloyu getiren bir bayan arkadaştı. Kendisini tanımıyoruz. Benim de tabloya merakım olduğu için kendisinden tabloyu talep ettim, sağ olsun arkadaşım da beni kırmadı ve bana sattı. Tablolara çocukluktan beri merakım var. Kadın bu tabloyu satarken arkadaşın yanındaydım. Arkadaşıma 'bu tablonun kadrini kıymetini iyi bil' dedi. Bu cümleyi duyunca tablo beni daha da etkiledi. Tabloyu satın aldım. Bayanın kadrini kıymetini iyi bil cümlesi aklıma takılınca bir inceleme yaptım. Ultraviyole ışıklarla ve yüksek çözünürlüklü ekranda incelediğim zaman tablodaki resimde bazı x işaretleri Salvador Dali'nin kendi resmini nakşettiğini ve birçok figür olduğunu gördüm. İnternete uzun araştırmalar yaptıktan sonra Salvador Dali'nin yaptığı resimleri ve tabloları inceledim.

Tablosunun Dali'ye ait olduğunu düşünen şahıs 5 milyon Euro'ya satışa çıkardı

Benim elimdeki tabloyla çoğu fırça darbesi ve kafa yapıları uyuşuyor. Bir arkadaşım var. Kendilerinin de eskiden İstanbul'da Sanat Galerileri vardı. Kendisiyle görüşüp durumu anlattım. Bana 'Tabloyu ıslak mendille silelim ve 15 dakika bekleyelim. Tablo sahte ise boyası dağılır' dedi. İşlemi yaptık ve resimde hiçbir dağılma olmadı. Arkadaşım 'resim orijinal ve gerçektir' dedi. Ben de gerçek olduğuna inanıyorum" dedi.

Antikacıdan aldığı tablonun üzerindeki ince detayı fark edince, 5 milyon eurodan satışa çıkardı

Bu şekilde resmin gerçek olduğuna kanaat getirdiğini ifade eden Solmaz, " Resmi şuan satmak istiyorum. Alıcılarını bekliyorum. Araştırmalarıma göre Salvador Dali'nin resmini 15,8 milyon euroya sattılar. Bende buna 5 milyon euro istiyorum. Resmimin gerçek olduğunu biliyorum. Eminim araştırmalarım neticesinde konuşuyorum. Çünkü internete Salvador Dali'nin resimlerini karşılaştırdığım zaman benim resmimle uyuşuyor. Yaptığı kafatasları, kullandığı boya şekilleri, fırça izleri ve imzasında Salvador Dali'nin kendi portresinin olması kanıttır. Bunlara ultraviyole ışıklarla ve yüksek çözünürlüklü ekranda incelediğim zaman noktanın yanında x işareti var. X demek kanaatimce gizem demektir. Bu da Salvador Dali'nin gizemli tablolarından bir tanesi anlamına geliyor" şeklinde konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Sedat Erbak - Kültür Sanat

Salvador Dali Kültür Sanat Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (23)

Canan Ciplak:

Ya olacak sey mi dali böyle bi resim yapsin uzman biri uzakdan baksa anlar safsata

Hakki Aksak:

Tabloyu bize satan bayan bir Arkadaş biz onu Tanımıyoruz Ne demek? Çakma Bir Resime Dali diye Bilir kişi Raporu veren Arkadaş Ne Ayak?

Gülsüm Yıldız:

Salvador Dali sürrealist bir ressamdır. Ve hep çarpıcı eserler ortaya koymuştur. Sen git bi incele Dali'nin bu kadar basit bir tane tablosu var mı ?? o senin elindeki tablo bendeki eski bir kartpostalda var aynısı

Tüm 23 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title