Küçük Hanım ve Küçük Beylere Tiyatro

Küçük Hanım ve Küçük Beylere Tiyatro

"Küçük Hanımlar Küçük Beyler" Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali, Devlet Tiyatroları tarafından 25-30 Nisan 2008 tarihleri arasında 4. kez çocuklara seslenecek.

Atatürk'ün çocuklara armağanı "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"na tiyatro sanatıyla, Türkiye'de Çocuk Tiyatrosu'nun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen festival, 6 gün boyunca, 6 sahnede, 10 yabancı, ...

Küçük Hanım ve Küçük Beylere Tiyatro

"Küçük Hanımlar Küçük Beyler" Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali, Devlet Tiyatroları tarafından 25-30 Nisan 2008 tarihleri arasında 4. kez çocuklara seslenecek.


Atatürk'ün çocuklara armağanı "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"na tiyatro sanatıyla, Türkiye'de Çocuk Tiyatrosu'nun gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla düzenlenen festival, 6 gün boyunca, 6 sahnede, 10 yabancı, 4 yerli tiyatro grubunu konuk edecek. "Küçük Hanımlar Küçük Beyler" Uluslararası Çocuk Tiyatroları Festivali ayrıca 5 farklı bölgeden Devlet Tiyatrosu oyunlarına da yer verecek. Festivalde oyunların yanısıra, Çocuk Tiyatrosu'na yönelik 4 atölye çalışması ile bu yıl ilk kez yer verilen Gençlik Tiyatrosu etkinlikleri çerçevesinde de 2 seminer gerçekleştirilecek. Ayrıca, her yıl olduğu gibi yerli ve yabancı gözlemcilerle, Uluslararası Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Birliği (ASSITEJ) yetkilileri festivale katılarak, gözlem, deneyim ve önerilerini paylaşacak.

-KÜÇÜK HANIM VE BEYLER ATA'YI ZİYARET EDECEK-

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Lemi Bilgin'in katılımıyla festival komitesi ve festival katılımcısı çocuklar kortej oluşturularak Anıtkabir'i ziyaret edecek.


"Küçük Hanımlar Küçük Beyler" festivali, esin kaynağı "Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı"nı armağan eden Mustafa Kemal Atatürk'e saygı ve temennilerini sunmak üzere Anıtkabir ziyareti ile başlayacak.


Anıtkabir ziyaretinin ardından açılış etkinlikleri bu yıl, aralarında Gündem Çocuk, SERÇEV, Gütog, ÇYDD, LÖSEV, Kavaklıderem Derneği gibi Sivil Toplum Örgütleri ile birlikte Ankara Kuğulu Park'ta devam edecek. Kuğulu Park'ta düzenlenecek panayırda açık hava dinletileri, standlar, kermes, kitap ve fotoğraf sergilerinin yanı sıra animasyon ve jonglör gösterileri yapılacak. Saat 14:00'te festival konuklarının bir bölümü renkli bir kortej oluşturarak Tunalı Hilmi Caddesi güzergahından Akün Sahnesi'ne yürüyecek.

-FESTIVAL OYUNLARI-

Litvanya'dan "Youth Theatre Studio Aglija"nın, yaş grubu 10-14 olan "M" adlı oyunu ve Hollanda'dan "Dance Company De Stilte"nin "Madcap" adlı oyunu Akün Sahnesi'nde,


Almanya'dan "Schauspielhaus in Hamburg"un "Playback Life" adlı oyunu ise Şinasi Sahnesi'nde izlenebilecek.


Küçük Tiyatro'da İngiltere'den "The Enchantment" ve "Drogo Island" adlı oyunlar sahnelenecek.


Almanya'dan "Ich und Du" Stüdyo Sahne'de, Ukrayna'dan "Tomarrow we'll leave our home" Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde olacak. Slovenya, Küba, Hırvatistan ve İspanya festivalin yine yurtdışından konukları arasında.

-YERLİ KATILIMCILAR-

Kukla tiyatrosuna gönül veren Lüleburgaz Uçan Eller Kukla Evi, Obje Tiyatrosunun hoş bir uygulamasını sahneye taşıyan Tiyatro BeReZe, toplumsal bir duyarlık projesini hayata geçiren Polis Amca Okulu, Çankaya Belediyesi ve çocuklara çocuklarla tiyatro yapan Karşıyaka Belediyesi bu yılın yerli katılımcıları arasında yer alacak. Devlet Tiyatroları'nın Trabzon, Van, Antalya ve Konya bölgelerinden gelen turne oyunları ile Çankaya Belediyesi'nin oyunları ise ücretsiz olacak.

-ATÖLYE ÇALIŞMALARI-

Fransa'dan Frederic Herrera, Devlet Tiyatroları sanatçıları ve mezun sanatçılar dans ve mim üzerine 4 günlük bir atölye çalışması gerçekleştirecek.


Kanada'dan Luciano Iogna iki olmak üzere sanatçılara yönelik, Klaus Schumacher ve Anja Tuckermann da Çocuk Tiyatrosu ve Gençlik Tiyatrosu üzerine atölye çalışması yapacak.


Tiyatro Çatı'dan Teoman Tenikeci, palyaço, illüzyon ve jonglörlük alanındaki deneyimlerini özel olarak seçilen kimsesiz çocuklarla paylaşırken, Ankara Devlet Tiyatrosu sanatçısı Eray Eserol'un proje sahipliğinde düzenlenen yazarlık atölye çalışması ise çocuk ve gençlik tiyatrosu yazarlığı alanında önemli bir işlevi yerine getirecek. (ANKA)


(GO/ZG)