Kocaeli, Marmara Depreminin 10. Yılına Hazırlanıyor

Kocaeli, Marmara Depreminin 10. Yılına Hazırlanıyor

17 Ağustos 1999 Kocaeli ve 12 Kasım 1999 Düzce Depremlerinin 10. Yılı Münasebetiyle, Kocaeli Üniversitesi ve Türk Kızılayı Öncülüğünde Kocaeli Valiliği, Yalova Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi ve Gölcük Belediyesi Tarafından Çeşitli Faaliyetler Gerçekleştirilecek.

Kocaeli, Marmara Depreminin 10. Yılına Hazırlanıyor

17 Ağustos 1999 Kocaeli ve 12 Kasım 1999 Düzce depremlerinin 10. yılı münasebetiyle, Kocaeli Üniversitesi ve Türk Kızılayı öncülüğünde Kocaeli Valiliği, Yalova Valiliği, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Sakarya Üniversitesi ve Gölcük Belediyesi tarafından çeşitli faaliyetler gerçekleştirilecek.

16-20 Ağustos 2009 yılında KOÜ Umuttepe Yerleşkesi'nde yapılacak etkinlikler için hazırlık ve tanıtım toplantısı Anıtpark Yerleşkesi Senato odasında gerçekleşti.

Toplantıya KOÜ Rektörü Sezer Şener Komsuoğlu ve Türk Kızılayı İzmit Şube Başkanı Muzaffer Şişmanoğlu ev sahipliği yaparken; Kocaeli Valisi Gökhan Sözer, Yalova Valisi Doç. Dr. Yusuf Erbay, Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, başkan baş danışmanı Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara, Büyükşehir Belediye Başkan vekili İlyas Şeker, Gölcük Belediye Başkanı Mehmet Ellibeş, KOÜ Rektör Yardımcısı Ayşe Sevim Gökalp, Sakarya Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Muzaffer Elmas, KOÜ Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Ahmet Tamer Akar, Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Mithat Fırat Özer ve bazı öğretim görevlileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Komsuoğlu, amaçlarının 1999 yılında asrın felaketi olarak tarihe geçen depremi 10. yılında anmak ve kurumların bir araya gelmesini sağlamak olduğunu söyledi. Tekin Küçükali ise, "Deprem ülkesi olduğumuz için toplum liderleri teşkilatlandırma projesi gerçekleştirdik. Toplum lideri olarak seçtiğimiz cami hocası, öğretmen ve muhtarlarla eğitim çalışmaları yaparak, depremden önce, deprem anı ve deprem sonrasında yapılacakları öğretmeye çalışıyoruz" dedi.

17 Ağustos depreminden sonra yaptığı bilimsel açıklamalarda deprem dede olarak anılmaya başlayan Prof. Dr. Ahmet Mete Işıkara ise, hem etkinlikler hakkında açıklama yaptı, hem de basın mensuplarının sorularını cevapladı. Işıkara, "Hedefimiz depremin 10. yılında neredeyiz, neler yaptık bunu ortaya koymak. Enkaz altından vatandaşları nasıl çıkartırız değil, ne yaparsak vatandaşımız enkaz altında kalmaz diye çalışmalıyız. Bu toplantıdan çıkan sonuçlar devlete yol gösterecek nitelikte olacaktır. Türkiye'de deprem ne zaman olacak diye sormak yanlış. Ülkemiz deprem ülkesi olduğu için her an her yerde deprem olabilir. Bunu kabul etmemiz lazım. Ama ne zaman olacağını bilmemiz mümkün değil. Kocaeli'nde Gölcük dışında belediyelerden evlere ek kat çıkma taleplerini duydum. Bu depremden ders almadığımızı gösteriyor" şeklinde konuştu.

Depremin sadece Kocaeli'nde değil Türkiye'de bir milat olduğunu, ancak çalışmaların sınırlı kaldığını söyleyen İlyas Şeker, "Yapı denetim firmaları kuruldu, ama maalesef yeteli denetimlere tabi değil. Siyasilerin oy kaybı olmasın diye izin verdiği binalar ve insanların aç gözlülüğüyle kat çıkmaları acı olaylar yaşamamıza neden oldu. Yine aynı şeyi yaşarsak ders almamış oluruz" ifadelerini kullandı.

Toplantının ardından katılanlar iştirak sözleşmesi imzaladı ve deprem anısına oluşturulan sergiyi gezdi.

(GA-MŞ-RA-Y)

Kaynak: İHA