Kayseri: Erciyes'te Kar Yağışı

Kayseri: Erciyes'te Kar Yağışı

Kayseri'de Sabah Saatlerinde Etkisini Gösteren Kar Yağışı Nedeniyle Birçok Araç Yolda Kalırken, Zincirsiz Otomobil Sürücüleri Zor Anlar Yaşadı.

Kayseri: Erciyes'te Kar Yağışı

Kayseri'de sabah saatlerinde etkisini gösteren kar yağışı nedeniyle birçok araç yolda kalırken, zincirsiz otomobil sürücüleri zor anlar yaşadı.

Kar yağışının beklenen günlerde yağmaması ve hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi, kayak merkezlerindeki turizmcilere zor günler yaşattı. Sabah saatlerinde Kayseri şehir merkezinde görülen kar yağışı Erciyes Kayak Merkezi'nde de etkisini gösterdi. Şehir merkezinde yağan kar zeminde etkili olmazken, Erciyes Yolu, Şeytanderesi, Hörgüç Kayası ve Sütdonduran Yaylası'nda kar kalınlığının 10 santimetre ile 35 santimetre arasında değişen kalınlığa ulaştığı öğrenildi.

Kar yağışı nedeniyle Kayseri-Develi yolu üzerinde seyreden birçok otomobil yolda kaldı. Zinciri bulunmayan otomobillerin sürücüleri bir hayli zorlanırken, sürücüler araçlarına zincir takmak için uzun çaba sarf etti. Yolda kalan bazı sürücüler araçlarında oturup kar yağışının azalmasını beklerken, bazı sürücüler ise şehir merkezine tekrar döndü.

Kayak merkezinde bulunan bazı kayakseverler ve turizm işletmecileri ise kar yağışını kar topu oynayarak karşıladı. Erciyes'te bulunan telesiyej tesisleri de kar yağışını kutlayan kayakseverler tarafından kullanılmaya başlandı. Turizm işletmecileri, sevinçlerini Erciyes'e sürekli gelen kayakseverlerle paylaştı. Turizmciler ve kayakseverler, karda yuvarlanarak ve birbirlerine kar topu atarak kar sevincini paylaştı. Ayrıca kayakseverler, snowboard, kızak ve kayaklarla kayarak, kayak sezonunun açılmamasına rağmen kendi sezonlarını açtıklarını söyledi. Kar topu ve kızakla kayak sevincini yaşayan kayakseverler, gece beklenen kar yağışından sonra kar kalınlığının artması durumunda yılbaşı ve bayram tatili için hazırlıklarına başlayacaklarını belirtti.

Kaynak: İHA