Kamuda Taşeron İşçi Çalıştırılması

Kamuda Taşeron İşçi Çalıştırılması

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca alt işverende çalışan işçilerin sorunlarının çözümü için başlatılan çalışmaya ilişkin, "Özellikle kamudaki taşeronların örgütlenmelerinin önünün açılmasını istiyoruz"...

Kamuda Taşeron İşçi Çalıştırılması

Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nca alt işverende çalışan işçilerin sorunlarının çözümü için başlatılan çalışmaya ilişkin, "Özellikle kamudaki taşeronların örgütlenmelerinin önünün açılmasını istiyoruz" dedi.

Kavlak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmayla ilgili toplantılara katıldıklarını ancak taslağın henüz ellerine ulaşmadığını söyledi.

Hazırlanacak taslağı inceledikten sonra görüş beyan edeceklerini anlatan Kavlak, taşeronluk sisteminin Türkiye'de çok yaygın olduğuna dikkati çekerek,

"Özellikle kamudaki taşeronların örgütlenmelerinin önünün açılmasını istiyoruz. Mevcut iş yerinde teknik adamlar, yani her zaman bulunamayan adamlar, belli süreliğine çalıştırılabilir. Onlara bir istisna sağlanabilir ancak bunların dışındaki taşeronluk sistemi, insanları mağdur ediyor" diye konuştu.

Taşeronluk sisteminin haksızlığı beraberinde getirdiğini savunan Kavlak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu işten nemalananlar var. Kamuda taşeron çalıştırılan işçi için devletten bin 500 lira alınıyor ancak işçinin eline 900 lira geçmiyor. Yani bu haksızlığın ortadan kaldırılması lazım. Başbakanımız taşeronlukla ilgili çalışma yapacaklarını daha önceden belirtmişti.

Zira bakanımız da bunu söylemişti. Bakalım, yapılan çalışmayı inceleyip görüş bildireceğiz."

Muhabir: Mehmet Özcan

Yayıncı: Kemal Kaymak - SAKARYA