İzmir bitpazarında kasetler başa sarılıyor - Haberler
Haberi Paylaş

İzmir bitpazarında kasetler başa sarılıyor

Demirören Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Bitpazarında kasetler başa sarılıyorÖzellikle 80'lerde altın çağını yaşayan kasetler, plak trendinden sonra koleksiyonerlerin yeni gözdesi oldu.

Bitpazarında kasetler başa sarılıyor

Özellikle 80'lerde altın çağını yaşayan kasetler, plak trendinden sonra koleksiyonerlerin yeni gözdesi oldu. İzmir'in Konak ilçesinde kurulan bitpazarında en çok ilgi gören ürünlerin başında nostaljik müzik kasetleri geliyor. Üretimi olmayan kasetler bitpazarında vatandaşlarla buluşurken satıcı Baysettin Ağdemir (51), en çok ilgiyi arabesk kasetlerin gördüğünü söyledi.

Plakların yerini kopyalanabilir ve kolay taşınabilir bir format olmasının getirdiği avantajla da kaset aldı. Walkman yokken birkaç pil desteğiyle pratik teyplerle bile her yerde dinlenebilen kasetler, Walkman çıktıktan sonra altın çağını yaşadı. CD çıkınca bu kez kasetin pabucu dama atıldı. İleri geri sarma sorunu ortadan kalktı. Şarkılar bir 'tık'la dinlenir oldu. Ancak kaseti başa sorma dönemini bitirmeyenler de var. Müzik kasetleri artık üretilmese de kasetçalarlar günden güne azalsa da İzmir'in Konak ilçesinde pazar günleri kurulan bitpazarındaki bir tezgahta Zeki Müren'den Müslüm Gürses'e, Orhan Gencebay'dan Ferdi Tayfur'a kadar birçok sanatçının kasetleri yer alıyor ve büyük ilgi görüyor. Fiyatları 5- 10 TL arasında değişen kasetlere her hafta yaklaşık 150 adet satılıyor. Satıcı Baysettin Ağdemir, gelişen teknolojiye rağmen insanların kasetten vazgeçmediklerini vurgulayarak İnsanlar devrin kasetlerini görünce mutlu oluyorlar. Geçmiş dönemlerde tezgaha CD de getirmiştim ancak satılmadı. Evlerinde kasetçalar olmamasına rağmen kaset alan ve saklayan müşterilerim var. Satışlardan son derece memnunum. Günümüzde insanlar farklı şekilde müzik dinliyor olabilirler ancak dönüp dolaşıp yine kaset alıyorlar dedi.

EN ÇOK ARABESK ALBÜMLER TERCİH EDİLİYOR

Yeni üretim olmaması sebebiyle değiş tokuş ile yeni kaset sahibi olduğunu belirten Baysettin Ağdemir, sözlerini şöyle sürdürdü

Tezgahımda 1970'li yıllardan 1990'lı yılların başına kadar olan sürecin en popüler albümleri bulunuyor. Kaset alan müşterilerimizle de irtibatı koparmıyoruz. Birbirimizde olan kasetleri değiştiriyoruz. Koleksiyonerlerle de sık iletişim halindeyiz. O nedenle kaset arayanlar mutlaka yanıma uğruyor.

30 yaşında Mahir Kılgı, şarkılarını kasetten dinlediğinde sesi ve duyguyu daha iyi hissettiğini belirterek, Başka sistemlerde aynı zevki alamıyorum. Müziği kasetten dinlemenin daha kaliteli olduğunu düşünüyorum. O sebeple her hafta uğrayıp yeni kasetler alıyorum dedi.

Kılgı, genellikle Zeki Müren ve Müslüm Gürses kasedi aldığını söyledi.

İzmir bitpazarında kasetler başa sarılıyor

İzmir bitpazarında kasetler başa sarılıyor

İzmir bitpazarında kasetler başa sarılıyor

Demirören Haber Ajansı - Son Dakika Haberleri

Arabesk, Konak, Müzik, İzmir, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title