'İstasyon 05' Operasyonunda 63 Gözaltı

'İstasyon 05' Operasyonunda 63 Gözaltı

Amasya'da Emniyet Ekiplerinin Yaptığı 'İstasyon 05' Adlı Operasyonda Usülsüz Yollarla Araç Muayenesi Yapmak ve Rüşvet Almak İddiasıyla 63 Kişi Gözaltına Alındı.

'İstasyon 05' Operasyonunda 63 Gözaltı

Amasya'da emniyet ekiplerinin yaptığı 'İstasyon 05' adlı operasyonda usülsüz yollarla araç muayenesi yapmak ve rüşvet almak iddiasıyla 63 kişi gözaltına alındı.

Amasya Valisi Celaleddin Lekesiz, kendisine 1.5 yıl önce gelen bir ihbar mektubunun ardından yapılan takip sonucu düzenlenen 'İstasyon 05' adlı operasyonla 63 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Merzifon'da sigortacılık ve iş takipçiliği yapan A.A. isimli şahsın usulsüz yollarla araç fenni muayenesi yaptırdığı, K.K isimli şahısla irtibatlı olduğu ve birlikte hareket ettikleri, usülsüz araç muayenesi işlemlerini birlikte organize ederek, muayene edilecek

araçlarla ilgili usulsüz yollarla rüşvet karşılığında muayene yaptırdıklarına dair bilgi edinildiği belirtilerek; rüşvet olayının ortaya çıkartılabilmesi için 'İstasyon 05' isimli bir operasyon düzenlendiği belirtildi. Amasya, Samsun ve Tokat'ta düzenlenen operasyonlarda aralarında 7 devlet memurunun da bulunduğu 63 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Emniyet Müdürü Mustafa Demirok ile birlikte yaptığı basın toplantısında operasyonu değerlendiren Vali Celaleddin Lekesiz, organize suçlarla mücadelede son derece kararlı olduklarını söyleyerek, bu operasyonun 1.5 yıldır sürdürüldüğünü ifade etti. Gözaltına alınan 63 kişiden 7 tanesinin devlet memuru olduğunu söyleyen Vali Celaleddin Lekesiz, "Gelen ihbar değerlendirildiğinde malesef Karayolları'nda görev yapan bir takım kamu görevlilerinin, diğer taraftan Şoförler Cemiyeti'nde görev yapan bazı şahısların

ve araç sahiplerinin suç işlemek amacıyla örgüt kurdukları, rüşvet vermek ve almak suretiyle araç muayenesi yaptırdıkları ve resmi belgede sahtecilik yaptıkları, haksız kazanç elde etmek ve kamuyu zarara uğratmak gibi bir suçun içerisinde oldukları karşımıza çıktı. Yapılan çalışmalarda ilgililer, Emniyet Müdürlüğü ekiplerimiz tarafından takibe alındılar. Bütün bunların sonucunda adli makamların bilgisi dahilinde 29.01.2008 tarihinde 'İstasyon 05' kodlu operasyon hayata geçirilerek sabaha karşı 06.00'da

Amasya merkez, Merzifon, Gümüşhacıköy, Göynücek, Suluova ve Taşova ile Tokat ve Samsun'un Havza ve Vezirköprü ilçelerinde 63 kişi gözaltına alındı ve adli makamlara sevk edildi" dedi.

Bu zamana kadar 10 kişinin tutuklanarak Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildiği, diğer şahısların ise adli makamlardaki yargı sürecinin sürdüğü ifade edildi.

(DY-OK-Y)

Kaynak: İHA