Irkçılar Offenbach'da Göçmenlere Kin Kustu

Irkçılar Offenbach'da Göçmenlere Kin Kustu

Irkçı-faşist Almanya Ulusal Partisi'nin (Npd) Offenbach Kentinde Düzenlediği Gösteride Göçmenlere Ağır Hakaretler Edildi, Göçmenlerden Ülkeyi Terk Etmeleri İstendi. Neo-naziler'e Karşıt Olan Daha Kalabalık Alman ve Göçmenlerden Bir Başka Grup İse, Irkçı Gösteriyi Protesto Etti. Polis, İki Grup Arasında Olay Çıkmaması İçin Geniş Güvenlik Önlemleri Aldı.

Irkçılar Offenbach'da Göçmenlere Kin Kustu

Irkçı-faşist Almanya Ulusal Partisi'nin (NPD) Offenbach kentinde düzenlediği gösteride göçmenlere ağır hakaretler edildi, göçmenlerden ülkeyi terk etmeleri istendi. Neo-Naziler'e karşıt olan daha kalabalık Alman ve göçmenlerden bir başka grup ise, ırkçı gösteriyi protesto etti. Polis, iki grup arasında olay çıkmaması için geniş güvenlik önlemleri aldı.

Irkçı-faşist Almanya Ulusal Partisi, Almanya'nın Hessen eyaletinin Offenbach kentinde bir yürüyüş düzenledi. Buna karşılık Alman ve göçmen kökenlilerden oluşan daha kalabalık bir gösterici grubu da Neo-Naziler'in etrafında çember kurdu ve karşıt sloganlar attı. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı olay yerinde polislerin sayısının göstericilerden fazla olması dikkat çekti. Offenbach Belediyesi'nden izin alınarak ve yasal olarak yapılan Neo-Nazi gösterisinde bulunan yaklaşık 40 kişilik grupla ferdi olarak

olay yerine akın eden yaklaşık 70 kişilik karşıt grubu karşı karşıya getiren gösteride polis, iki taraf arasında adeta etten duvar ördü. Gruplar, karşılıklı olarak birbirleri aleyhine slogan attı. Aşırı sağcıların gösterisinde NPD Başkanı Ude Voigt de hazır bulundu.

Özellikle yabancı nüfusun yoğun olarak yaşadığı Offenbach kentinde düzenlenmesi provokasyon olarak değerlendirilen Neo-Nazi yürüyüşü, Doğu İstasyonu önünde başladı. Alman ve göçmen kökenlilerden oluşan daha kalabalık bir grup da 2. futbol ligi ekibi Offenbach Kickers'in stadı olan Bieber Stadyumu önünde toplandı. Her iki grup da sloganlar atarak şehir merkezine doğru yürüdü. İki grubun şehir merkezinde ve tam da Offenbach Emniyet Müdürlüğü binası önünde karşı karşıya gelmesi havayı elektriklendirdi.

Burada Neo-Naziler, "Biz Alman Ulusuyuz", "Yabancılar Dışarı", "Ahmet, Ali, Mustafa, Geri Dönün Ankara'ya" sloganları attı. Göstericilerin ağırlıklı olarak, İsviçre'de geçtiğimiz haftalarda yapılan seçimlerde ırkçı İsviçre Halk Partisi'nin (SVP) kullandığı "Akkoyun-karakoyun" afişini kullanması dikkat çekti. Gruba önderlik edenler, gösteride birer konuşma da yaptı. Yapılan konuşmalarda göçmenler aleyhine ağır ifadeler kullanılırken, açıkça Hitler ideolojisi övüldü.

Yaklaşık 3 hafta önce, farklı etnik kökenden gelen insanları aynı apartman ve mahallelerde oturtmama kararı alarak Almanya'nın gündemine oturan Nassauische Heimstädte Wohnstadt (NHW) adlı sosyal konut şirketinden de söz edilen konuşmada, NHW Şefi Prof. Thomas Dilger selamlandı ve "NHW çok yerinde bir karar almıştır. Her ne kadar farklı apartmanlarda oturtma olarak kamuoyunda yer aldıysa da, aslı öyle değildir. NHW'nin aldığı kararı şu şekilde anlamak gerekir; 'Almanlar bir arada ikamet etmelidir,

yabancılar ise nereden gelmişlerse oraya defolup gitmelidirler.' Biz bu karara tam destek veriyoruz" denildi. Buna karşı tepkilerini ortaya koyan ve aralarında çok sayıda Alman'ın da bulunduğu kalabalık ise, karşı sloganlar geliştirerek tavır koydu. Neo-Naziler'den daha kalabalık olan kitle, "Almanya Biziz, Defolacak Olan Sizsiniz", "Erkekleriniz Bizi Ankara'ya Gönderiyor, Kadınlarınız Neden Antalya'da Tatil Yapıyor?", "Alman Polisi Faşistleri Koruyor", "Döner Olmasaydı Aç Kalırdınız" sloganları attı.

(İTİ-OYK-OYK-OK-D)