'Irak Topraklarının Üs Olarak Kullanılmasını Kabul Etmiyoruz'

'Irak Topraklarının Üs Olarak Kullanılmasını Kabul Etmiyoruz'

Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetiminin Washington Temsilciliği, 'Siyasi Amaçlar Elde Etmek İçin' Şiddet Kullanılmaması Gerektiğini Belirterek, Irak Topraklarının Komşu Ülkelere Terörist Saldırılar İçin Kullanılmasını 'Kabul Edilemez' Olarak Nitelendirdi.

'Irak Topraklarının Üs Olarak Kullanılmasını Kabul Etmiyoruz'

Irak'taki bölgesel Kürt yönetiminin Washington temsilciliği, ''siyasi amaçlar elde etmek için'' şiddet kullanılmaması gerektiğini belirterek, Irak topraklarının komşu ülkelere terörist saldırılar için kullanılmasını ''kabul edilemez'' olarak nitelendirdi.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin oğlu ve bölgesel yönetimin Washington temsilcisi Kubad Talabani'nin ofisinden A.A.'ya gönderilen açıklamada, ''Türkiye ile PKK arasında devam eden kriz'' başlığı kullanıldı.

Açıklamada, ''Siyasi amaçların kazanılması için şiddetin bir doktrin ya da yöntem olarak kullanılmasına inanmıyoruz. Irak anayasasına bağlılığımız çerçevesinde, Irak Kürt bölgesi dahil olmak üzere hiçbir şekilde Irak topraklarının, komşu ülkelerin güvenliğini tehdit edecek bir üs olarak kullanılmasını kabul etmiyoruz'' denildi.

Açıklamada ayrıca, ''Biz, PKK'yı şiddet ve silahlı mücadeleyi bırakmaya çağırıyoruz. Mevcut problemler, siyasi ve diplomatik yollarla çözülmeli. Diğer yararsız yöntemlerin bırakılması gerekli ve biz, PKK'nın, ateşkese bağlı kalmasını, silahlı operasyon düzenlememesini talep ediyoruz'' ifadesi kullanıldı.

''Herhangi bir taraftan gelecek bütün terörist faaliyetleri kınıyoruz'' diye sürdürülen açıklamada ''Çünkü bu terörizmin kurbanı, Irak Kürtlerinin kendisidir. Biz daima barış, demokrasi, kalkınma, halkımızın ve bölgemizin istikrarı için mücadele ettik. Halen terörizme karşı acı bir mücadele içindeyiz'' ifadesi kullanıldı.

Bölgede iyi komşuluk ilişkilerinin hedeflenildiği belirtilen açıklamada, sorunların ancak ''diyalog ve anlayışla'' çözülebileceği savunuldu.