Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor! Kurala uymayana 776 TL ceza kesilecek

Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor! Kurala uymayana 776 TL ceza kesilecek

30.11.2020 10:39 | Son Güncelleme: 30.11.2020 13:13

Ticari araçlar için 1 Aralık tarihinde uygulamaya girecek olan 'kış lastiği takma zorunluluğu' nedeniyle lastikçilerde yoğunluk yaşanıyor. Uygulama kapsamında kış lastiği takmayan sürücülere 776 TL ceza kesilecek.

Şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için, kış lastiğini takma zorunluluğu, bu gece itibariyle uygulamaya girecek. Uygulamanın başlaması ile kışlık lastiklerini takmayan sürücülere ise, 776 TL para cezası uygulanacak. Kış aylarında araçların yol tutuşunu ve güvenliğini sağlayan kış lastiklerindeki zorunluluk, 1 Nisan 2021 tarihine kadar devam edecek.

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor! Kurala uymayana 776 TL ceza kesilecek

KIŞ LASTİKLERİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Ticari araçlarda zorunlu olan ancak hususi araçlarda da can ve mal güvenliği açısından son derece önemli olan kış lastikleri denetimleri, emniyet güçleri ve jandarma ekipleri tarafından denetlenecek. Soğuk havalarda kar ve buza etkili olan kış lastikleri, yaz mevsimde kullanılmaya devam edildiği sürece, başta fren mesafesini uzatmak gibi çeşitli tehlikeleri de beraberinde getirebiliyor. Yetkililer, her lastiğin mevsiminde kullanılması yönünde sürücüleri uyarıyor.

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor! Kurala uymayana 776 TL ceza kesilecek

"KIŞ LASTİKLERİ YERE DAHA SAĞLAM TUTUNUYOR"

Ordu'da yeni sanayi sitesinde lastik bayisi bulunan Ahmet Özpınar, yasakların başlamasına yaklaşılması ile birlikte yoğunluğun da arttığını söyledi. Her yıl bu şekilde yoğunluk yaşadıklarını ve müşterilerin son günlere bırakmak yerinde erkenden gelmelerini tavsiye eden Özpınar, "Bu zorunluluk ticari araçlar için var ancak, biz insanlarımıza burası Karadeniz olduğu için, kış lastiği tavsiye ediyoruz. Bu lastiklerin emniyetleri yüksek derecede, insanların önce can emniyeti önemli. Kış lastikleri soğuk havalarda donmama ve vakum özelliği olduğundan yere daha sağlam bir şekilde tutunuyor" dedi.

Kış lastiği uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor! Kurala uymayana 776 TL ceza kesilecek

İNTERNET ORTAMINDAN ALINAN LASTİKLERE DİKKAT!

"İnternet ortamından satın alınan lastiklerde insanlar bazen hüsrana uğrayabiliyorlar" diyen Özpınar, "Bazı müşterilerimizde yaşandı, lastikleri eski tarihli çıkabiliyor. O lastikler orada sertleştiği zaman yol tutuş oranı azalıyor" diye konuştu.

Lastikçi Ahmet Özpınar ayrıca, insanların kış lastiği cezası ödemek yerine, hem can hem de mal güvenliği açısından kış lastiklerini takmaları gerektiğini ifade etti.

Kış lastiği uygulaması yarın başlıyor! Kurala uymayana 776 TL ceza kesilecek

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / SELİM KUŞCU

Haber Yorumları (3)
VATANDAŞ: TİCARİ ARAÇLARI KAPSIYOR !!!!!!!!!!
...: Bu ülkede hiçbir iş ince düşünülerek yapılmıyor . Güney ege ve akdeniz şehir ve ilçelerinde kış lastiği takmak demek insanların canına kast etmektir . Oradaki sıcaklıklarda kış lastikleri sürücüye negatif etki yapar .
....: Tamam
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title