İlköğretim Okulu Öğrencisinin Aşı Nedeniyle Öldüğü İddiası

İlköğretim Okulu Öğrencisinin Aşı Nedeniyle Öldüğü İddiası

Sağlık Bakanlığı, Muğla'nın Kavaklıdere İlçesindeki Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda Aşı Yapıldıktan Sonra Hayatını Kaybeden Çocuğun Ölüm Nedeninin Aşıdan Kaynakladığını Söylemenin Mümkün Olmadığını Bildirdi.

İlköğretim Okulu Öğrencisinin Aşı Nedeniyle Öldüğü İddiası

Sağlık Bakanlığı, Muğla'nın Kavaklıdere ilçesindeki Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda aşı yapıldıktan sonra hayatını kaybeden çocuğun ölüm nedeninin aşıdan kaynakladığını söylemenin mümkün olmadığını bildirdi.

Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Muğla'nın Kavaklıdere ilçesindeki Cumhuriyet İlköğretim Okulu'nda 27 Aralık'ta 113, 28 Aralık'ta 142 olmak üzere toplam 255 çocuğa Hepatit B aşılarının ikinci dozunun aşılama ekibi tarafından uygulandığı belirtildi. Açıklamada, 27 Aralık'ta aşı uygulanan ve ertesi günü yüksek ateş, bulantı, kusma ve ishal şikayetiyle Kavaklıdere İlçe Hastanesi'ne başvuran bir çocuğa semptomatik tedavi uygulandığı ve ayaktan takibe alındığı ifade edildi. Hastanın,

şikayetlerin devam etmesi üzerine 29 Aralık Cumartesi günü Yatağan Devlet Hastanesi'ne, oradan da Muğla Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği ve yatırılarak takibine başlanan çocuğa tonsillofarenjit ve akut gastroenterit ön tanıları konduğu belirtildi. Çocuğun genel durumunun kötüye gitmesi nedeniyle daha ileri bir merkez olan İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiği, septik şok tablosuna bağlı karaciğer ve böbrek yetmezliği tanıları ile acil yoğun

bakım ünitesine yatırıldığı kaydedildi. Yapılan tüm müdahalelere rağmen 30 Aralık saat 20.00'de hastanın kaybedildiği, ölüm nedenini belirlemek üzere adli otopsi işleminin raporunun beklendiği bildirildi. Ölen çocukla aynı sınıftan 2 öğrencinin daha Muğla Devlet Hastanesi'ne başvurduğu belirtilen açıklamada, bu öğrencilerin de ileri tetkik için İzmir Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edildiği, genel durumlarının iyiye gittiği ve müşahede altında tutuldukları

ifade edildi.

Açıklamada, ölen çocuğun yapılan aşı nedeniyle öldüğü iddialarına ilişkin olarak, ''İlk bulgulara göre ölüm nedeninin aşıdan kaynaklandığını söylemek mümkün değildir. Aynı hastalık tablosuna yol açabilecek birçok durum söz konusu olup, asıl sebebin ortaya çıkarılması amacıyla otopsi dahil bütün incelemeler halen yürütülmektedir'' denildi. Açıklamada, aynı aşının uygulandığı çok sayıda çocukta hastalık bulgularının olmamasının, ölüm nedeninin aşı içeriğine bağlı olmadığını gösterdiği kaydedildi ve konuyla

ilgili uzmanlarca tüm çocukların incelemesinin yapıldığı ve başka bir olumsuzluğun tespit edilemediği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, Türkiye'de uygulanan tüm aşıların, Dünya Sağlık Örgütü'nce iyi üretim koşullarında üretim yaptığı belgelendirilen üreticilerden satın alındığı, biyolojik kontrolleri yapıldıktan sonra kullanıma sokulduğu ifade edildi. Aşılama sürecinde üretimden tüketime kadar ''soğuk zincir'' kurallarına katı bir şekilde uyulduğu ifade edilerek, bayat aşı uygulamasının söz konusu olmadığı, Kavaklıdere ilçesinde 27-28 Aralık tarihlerinde uygulanan aşının son kullanma tarihinin 10 Nisan 2010 olduğu

bildirildi.

(BA-OK-Y)