İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı

İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı

Haberler.com - Haberler | Ekonomi

Parasını aldığı halde ürününü göndermediği 50 bin mağdur ile gündemde olan İstanbul Bilişim'in konkordato davasında geçen hafta iflas kararı verilmişti. Ticaret Mahkemesi'nin konkordato komiser heyeti raporunda, şirket CEO'sunun annesi, eşi ve kardeşine de 10 milyon lirayı aşkın para transfer edildiği bilgisi yer aldı.

İstanbul Bilişim için iflas kararı verilmesine dayanak oluşturan komiser heyeti raporuna göre, paravan birçok firmaya milyonlarca liralık para transferi gerçekleştirildi. Rapora göre, hesabına para transferi yapılan isimlerden biri de hayali ihracat operasyonunun sanıklarından Abdurrahman Yakupreisoğlu. Raporda şirket CEO'sunun annesi, eşi ve kardeşine de 10 milyon lirayı aşkın para transfer edildiği bilgisi yer aldı.

Hürriyet'in haberine göre, Ticaret mahkemesinin, davanın 2'inci duruşmasında çıkan iflas kararına dayanak oluşturan geçici konkordato komiser heyeti raporuna ulaşıldı. Paravan bir dizi firmaya milyonlarca liralık para transferlerinin yapıldığı kaydedilen raporda, toplu yapılan satışların da ödemelerinin alınmadığı kaydedildi. Şirketin sahibi görünen Nurettin Yavuz'un gelirine dair herhangi bir evrağın elde edilemediği belirtilen raporda, tüm para transferleri de mercek altına alındı.

PARAVAN ŞİRKETE 8.8 MİLYON

Hakkında çok sayıda yakalama kararı bulunan Abdurrahman Yakupreisoğlu, İstanbul Bilişim'den hesabına para gönderilen isimlerden biri. Yakupreisoğlu'na gönderilen para tutarı 240 bin TL. Hesabına para transferi yapılan isimlerden biri de Ukraynalı Serhi Dranenko isimli bir kişiye ait GKM Bilişim. Ağustos 2019'da kurulan bu şirkete gönderilen para miktarı 8 milyon 751 bin TL. Söz konusu şirketin Şişli'deki adresinde ise bulunamadığı tespit edildi. Raporda, şüpheli bulunan bir diğer para miktarı ise 4 milyon 947 bin TL. Anılan para, hakkında dolandırıcılık davası da bulunan Nurettin Yavuz'a gönderildi. Yine şirket personeli Erman E'ye transfer edilen para miktarı ise 2 milyon 600 bin TL.

AİLEYE YÜKLÜ TRANSFER

Raporda, yüklü miktarda para transferi yapılan isimlerden biri de İstanbul Bilişim'in CEO'su Önder Yeşiloba'nın eşi, kardeşi ve annesi. Rapora göre Yeşiloba'nın eşi Ö. Yeşiloba'ya aktarılan para miktarı 1 milyon 172 bin TL. Yeşiloba'nın kardeşi Ö. Yeşiloba'ya transfer edilen para miktarı ise 10 milyon TL. Benzer şekilde anne K. Yeşiloba'ya gönderilen para miktarı ise Ö. Yeşiloba'ya ait olan ve bir yıl önce kurulan sosyal medya şirketi O. Bilişime transfer edilen para miktarı ise 3 milyon yakın. Rapora göre, anılan paranın 756 bin liralık kısmı, konkordato komiseri heyetinden izinsiz yapıldı.

"SEO HİZMETİ ALDIK"

Mahkemenin verdiği iflas kararına itiraz edeceklerini belirten İstanbul Bilişim CEO'su Önder Yeşiloba, şüpheli görünen para transferlerine ilişkin "Abdurrahman Yakupreisoğlu'na, aldığımız SEO hizmeti için bu parayı ödemişiz. Doğrudan tanıdığım bir isim değil. Kardeşime, eşime ve anneme yaptığımız ödemeler ise aldığımız mal ve hizmetlere karşılık. O. Bilişim ajans hizmeti veriyor. Biz de SEO hizmeti aldık. Zaman zaman da elektronik ürün aldık. Heyet raporu hatalı" dedi.

İflas kararı verilen İstanbul Bilişim'in raporu, aile hesabına milyonlarca liranın gönderildiğini ortaya çıkardı
Haber Yorumları (12)
ALPTUNA: Madem her şey belli ise el koy ver milletin parasını. Neyi bekliyorsun. . . .
YILLAR ÖNCE BİLİYORDUM: BEN HEPSİBURADA DA ÇALIŞIRKEN TAM KARŞIMIZDAYDI MECİDİYEKÖYDE BİR GÜN ALIŞVERİŞ YAPTIM ÜRÜN GELMEDİ BAYADA UZUN SÜRDÜ GELMEYİNCE MERKEZLERİNİE GİTTİM CINGAR ÇIKARDIM ÖYLE ÜRÜNÜ ALAMADIM PARAMI ALABİLDİM YANİ DAHA DA ORDAN BAKMADIM KİMSEYEDE ÖNERMEDİM SAHİPLERİNİ ARAŞTIRMIŞTIM ADAMIN SUÇ DOSYASI KABARIK DEDİM ULAN BOŞVER PARAYI KOPARDIK GERİİ BOŞ
HH: iyi yapmış
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title