Heybeliada Ruhban Okulunda İstanbul Sergisi
Haberler » Yerel » Haber

Heybeliada Ruhban Okulunda İstanbul Sergisi

Uzun Yıllardır Tartışmalara Konu Olan Heybeliada Ruhban Okulu, 30 Yıl Arasından Sonra İlk Kez 'İstanbul'un İzini Sürmek' Başlıklı Sergi İçin Kapılarını Açacak

Heybeliada Ruhban Okulunda İstanbul Sergisi

Uzun yıllardır tartışmalara konu olan Heybeliada Ruhban Okulu, 30 yıl arasından sonra ilk kez 'İstanbul'un izini sürmek' başlıklı sergi için kapılarını açacak. Adalar Belediyesinden alınan bilgiye göre Heybeliada Ruhban Okulu, Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu ile Atina Belediyesi 'Technopolis' Kültür Kuruluşunun ev sahipliğinde White Fox şirketince organize edilen 'İstanbul'un İzini Sürmek' adlı serginin küratörlüğünü sanat tarihçisi İris Kritikou üstlendi. Serginin açılışı, 29 Ağustos Pazar günü Heybeliada Aya Triada Kilisesi'ndeki ikindi ayininden sonra Fener Rum Patriği Bartholomeos tarafından yapılacak. Eserler, 30 yıl sonra ilk kez 20 günlüğüne kapılarını açan Heybeliada Ruhban Okulunda sergilenecek. Buna paralel olarak serginin bir diğer kısmı Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu binasında ziyarete açılacak. Bu serginin açılışı da yarın Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosu Vasileios Bornovas tarafından gerçekleştirilecek.

UNESCO'nun himayesi altında gerçekleştirilecek sergide, ellerinde tarihin, mitlerin ve efsanelerin pusulası ile İstanbul'dan imgeler, renkler, kokular ve duyulara odaklanan 101 sanatçı mitolojik, tarihi ve günlük yaşama ait enstantaneler ortaya koyacak.

Çoğunluğu özel hazırlanan resim, heykel, fotoğraf ve video yoluyla 101 görsel anlatının yer alacağı sergide, farklı kuşak ve tarzlardan yaratıcıların sanatsal ifadelerinin geniş bir yelpazesini sunulacak.

Sergi, ekim ayında da Atina'da açılacak. Prodüksiyonunu sergi fikri ile organizasyonun sorumluluğunu üstlenen White Fox Şirketi'nin Yönetim Kurulu Başkanı Anastasia Manou'nun, danışmanlığını Olimpos'taki Ayios Dionisios Manastırı'nın yaptığı, 'İstanbul'un İzini Sürmek' adlı belgesel de ilk kez tüm sergi boyunca Heybeliada'da gösterilecek. Belgesel Yunanca, Türkçe, İngilizce, Rusça ve ayrıca engellilere yönelik olarak hazırlandı. Yunanistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu ve Heybeliada Ruhban Okulunda açılan her iki sergi de 23 Eylüle kadar görülebilecek. (SBE-KÖS-ZBD) - İSTANBUL