Hava Korsanı Ekinci, Hıristiyan Olduktan Sonra Askere Gitmeyi Reddetmiş

Hava Korsanı Ekinci, Hıristiyan Olduktan Sonra Askere Gitmeyi Reddetmiş

THY'ye Ait Tiran-istanbul Seferini Yaptığı Sırada Yunan Hava Sahasında Kaçırılan Yolcu Uçağındaki Hava Korsanlarından Biri Olduğu Bildirilen Hakan Ekinci'nin, 1998 Yılında Hıristiyan Olduktan Sonra Askere Gitmeyi Reddettiği, İltica Ettiği Tiran'dan Türkiye'ye İade Edilmemesi İçin Papa 16. Benediktus'a Mektup Yazdığı Ortaya Çıktı.

Hava Korsanı Ekinci, Hıristiyan Olduktan Sonra Askere Gitmeyi Reddetmiş

THY'ye ait Tiran-İstanbul seferini yaptığı sırada Yunan hava sahasında kaçırılan yolcu uçağındaki hava korsanlarından biri olduğu bildirilen Hakan Ekinci'nin, 1998 yılında Hıristiyan olduktan sonra askere gitmeyi reddettiği, iltica ettiği Tiran'dan Türkiye'ye iade edilmemesi için Papa 16. Benediktus'a mektup yazdığı ortaya çıktı.

Hava korsanı Hakan Ekinci, ''savaskarsitlari.org'' internet sitesine yazdığı yazıda, askeri hastaneden ''Askerliğe elverişli değildir'' raporu almasına rağmen, 2001 yılında İzmir Buca Askerlik Şubesi tarafından verilen raporla yeniden askeri birliğe sevkedildiğini yazdı.

Dağıtım izninde İzmir'e gelerek askeri savcılığa dilekçe verdiğini belirten 28 yaşındaki Ekinci, sonucu beklerken ''asker kaçağı'' suçlamasıyla 4 ay Sivas Temeltepe 2. Askeri Ceza ve Tutkevi'nde kaldığını kaydetti.

Ekinci, internet sitesindeki yazısında, cezasının bitiminden sonra bir daha askere gitmeme kararı aldığını, ancak sivil bir suçtan dolayı İzmir'de yakalanarak İzmir Şirinyer Askeri Cezaevi'ne kapatıldığını anlattı. Ekinci, bu süre içinde de 6 kez intihara kalkıştığını belirtti.

Hava değişimi için İstanbul Gümüşsuyu'ndaki askeri hastaneye gönderildiği sırasında yurtdışına kaçtığını kaydeden Ekinci, Arnavutluk'un başkenti Tiran'a giderek Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği'nde iltica talebinde bulunduğunu belirtti.

Bir başka internet sitesinde de, Ekinci'nin Papa 16. Benediktus'a yazdığı mektuba yer verildi.

Ekinci, bu mektupta 1998 yılında gittiği kilisede Hristiyanlıkla tanıştığını, 1999 yılında da vaftiz edildiğini kaydetti. Mektubunda askerlikle ilgili düşüncelerine yer veren Ekinci, vize sorunu yüzünden Arnavutluk'un Tiran şehrine kaçtığını ve UNHCR'a bağlı mülteci kampında yaşadığını anlattı. Ekinci, Türkiye ile bağları iyi olan bu ülkenin kendisini geri verme düşüncesi içinde olduğunu belirten Ekinci, mektubunda Papa'dan yardım istedi.

Kaynak: AA