'Hava Akınları Meşru Müdafaa'

'Hava Akınları Meşru Müdafaa'

Pentagon Sözcüsü Morrell, Türkiye'nin, Kuzey Irak'taki PKK Hedeflerine Yönelik Düzenlediği Hava Saldırılarının Türkiye'nin, Meşru Müdafaa Hakkı Olduğunu Belirterek Desteğin Devam Edeceğini Söyledi.

'Hava Akınları Meşru Müdafaa'

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon sözcüsü Geoff Morrell, Türkiye'nin, kuzey Irak'taki PKK hedeflerine düzenlediği hava saldırılarına ilişkin Amerikan pozisyonunun değişmediğini ve ABD'nin bu durumu, meşru müdafaa olarak gördüğünü söyledi.

Pentagon'da düzenlediği günlük basın toplantısında, kuzey Irak'taki hedeflere Türk hava saldırılarının yoğunlaştığı ve ABD'nin bu konuya ilişkin pozisyonunda bir değişilik olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Morell, ''Bizim bu konudaki pozisyonumuz değişmedi. Biz bu konuyu Türklerin meşru müdafaası olarak görüyoruz. Türklerin bu tehditle başa çıkarken sorumlu bir şekilde davranmayı sürdüreceğine ve bunu bizimle koordinasyon ve danışma içinde yapacağına güvenimiz tam'' dedi.

Türkiye'nin yoğunlaşan hava akınlarının, Litvanya'da düzenlenecek NATO Savunma Bakanları toplantısında ele alınması olasılığına ilişkin bir soruya karşılık olarak Morell, şu yanıtı verdi:

''Türkiye NATO üyesi bir ülke ve savunma bakanları da Vilnius'taki toplantıda bulunacaktır. Zannediyorum, Amerikan ve Türk savunma bakanları arasında, Irak'taki PKK terörist hedeflere düzenlenen son hava saldırılarıyla ilgili, Vilnius'ta yapılması planlanan ikili bir görüşme var.''

Kaynak: AA