Harran Üniversitesinde Tarımsal Öğretimin 172. Yılı Kutlandı

Harran Üniversitesinde Tarımsal Öğretimin 172. Yılı Kutlandı

11.01.2018 16:37 | Son Güncelleme: 11.01.2018 16:37
Harran Üniversitesinde Tarımsal Öğretimin 172. Yılı Kutlandı

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde, Tarım öğretiminin 172. yılı etkinlikleri kapsamında bir program gerçekleştirildi.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesinde, Tarım öğretiminin 172. yılı etkinlikleri kapsamında bir program gerçekleştirildi.

Ziraat Fakültesinde Konferans Salonunda düzenlenen kutlama etkinliğine Şanlıurfa Vali Yardımcısı Fatih Çelikkaya, Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, Şanlıurfa Tarım İl Müdürü Murat Çakmak, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Eyüpoğlu, Ziraat Mühendisleri Odası Şanlıurfa Şube Başkanı Mehmet Şaka, rektör yardımcısı, öğretim elemanları, Şanlıurfa Tarım Lisesi öğrencileri ve çok sayıda üniversite öğrencisi katıldı.

"Türkiye dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer alıyor"

Etkinliğin açılışında konuşan Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Recep Gündoğan, tarımsal öğretim Türkiye'de 10 Ocak 1846 yılında İstanbul Yeşilköy'de Ayamama Çiftliğinde kurulan Ziraat Mektebi ile başladığına dikkat çekerek, "Tarımsal yükseköğretim, ülkemiz tarımının sorunlarının çözümüne ve mesleki eğitime büyük katkı sağlayan birçok tarımsal konuda uzmanlar yetiştirmiştir. Bunu neticesi olarak bugün ülkemiz 60 milyar doları aşan tarımsal üretim, 20 milyar dolarlık tarımsal ihracat ile dünyanın sayılı ülkeleri arasında yer almaktadır" dedi.

Dekan Gündoğdu, konuşmasının devamında nihai hedeflerinin Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesini Şanlıurfa'da ve bölgede tarımın zembereği olması olduğunu söyleyerek,"Öğrencisiyle, mühendisiyle çiftçisiyle, hocasıyla, yatırımcısıyla arı kovanı gibi çalışır hale gelmesidir, Gelin hep birlikte çalışmanın üretmenin kazanmanın hazzını, gururunu, onurunu birlikte yaşayalım, yaşatalım" diye konuştu

Programın açılışında konuşan Ziraat Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şaka, üniversiteyi bitirip bitki koruma ürünleri satış bayisi olmak isteyen mühendisleri, ayrıca sınava tabi tutmanın anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğunu belirterek, bu aykırılıktan bir an önce vazgeçilmesini istedi. Şaka, üniversiteyi bitirdikten bitki koruma ürünleri satış bayisi olmak isteyen mühendisleri ayrıca sınava tabi tutmak anayasanın eşitlik ilkesine aykırı bulduklarını belirterek, bu aykırılıktan bir an önce vazgeçilmesini istedi.

"Türkiye'nin yem ihtiyacını Şanlıurfa karşılayacak"

Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Tarım İl Müdürü Murat Çakmak, tarım öğretiminin 172. yılını kutladıktan sonra, Şanlıurfa'yı tarımın merkezi yapmak için yem üretimine ağırlık veren bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtti. Projenin hedefine ulaşması durumunda tüm Türkiye'nin yem ihtiyacının yüzde 40'ının Şanlıurfa'dan karşılanabilineceğini söyledi.

"Bilimin gücüne inanmamız gerekiyor"

Tarım konusunda üniversite olarak bölgeye ve ülkeye faydalı işler yapmak için ellerinden geleni yapmak istediklerini belirten Harran Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Ramazan Taşaltın, "Tarım ülkesi olarak bazı kuralları, yasal engelleri aşabilmemiz için bürokratlardan yardımcı olabilmelerini istiyoruz. Çünkü araştırma yapabilmek için gerekli malzemelerin alımı ve laboratuvarların ihtiyaçlarının temininde zorlanıyoruz. Ülkemizin tarım politikasında bazı sorunlarımız bulunuyor. Devlet teşviki alan çiftçilerimizin aldıkları paranın bir kısmının üniversitelerle birlikte araştırma-geliştirme faaliyetine aktarılması iyi olur. Çiftçilerimize daha iyi ürün ve kaliteli tarım konularında önderlik edip yardımcı olmak üniversitelerin görevleri arasındadır. Çiftçilerimizin bizlerden bilgi almalarını istiyoruz. Bilimin gücüne inanmamız gerekiyor. Kimin imkan ve kabiliyeti varsa tarımda bir iş yapsın, çevresindekilere de öğretsin onların da iş sahibi olmalarına yardımcı olsun" dedi.

Etkinliğe davetli olarak katılan ve mesleğinde 70. yılını kutlayan Prof.Dr. Şahabettin Elçi'ye Rektör Prof.Dr. Ramazan Taşaltın tarafından takdim edilen plaketin ardından program, Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Hayvancılığın Potansiyeli, Sorunları ve Çözüm Yolları konulu panelle sona erdi. - ŞANLIURFA

Harran Üniversitesinde Tarımsal Öğretimin 172. Yılı Kutlandı
Harran Üniversitesinde Tarımsal Öğretimin 172. Yılı Kutlandı

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Harran Üniversitesinde Tarımsal Öğretimin 172. Yılı Kutlandı - Şanlıurfa
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 22.10.2020 16:05:02. #1.14#
title