Hamburg Eyalet Meclisi Seçimlerinde 3 Türk Kökenli Milletvekili

Hamburg Eyalet Meclisi Seçimlerinde 3 Türk Kökenli Milletvekili

Almanya'nın Hamburg Kentinde Yapılan Eyalet Meclisi Seçimlerinde, 3 Türk Kökenli Milletvekili Adayının Eyalet Meclisine Girmesi Kesinleşti.

Hamburg Eyalet Meclisi Seçimlerinde 3 Türk Kökenli Milletvekili

Almanya'nın Hamburg kentinde yapılan eyalet meclisi seçimlerinde, 3 Türk kökenli milletvekili adayının eyalet meclisine girmesi kesinleşti.

Hamburg Eyalet Meclisi'ne girmeyi başaran Türk kökenli adaylar Hristiyan Demokrat Birlik Partisi'nden (CDU) Aygül Özkan, Sol Parti'den Mehmet Yıldız ve Yeşil Alternatif Liste (GAL) adlı partiden Nebahat Güçlü oldu.

Özkan, ilk kez meclise girmeye hak kazandığı için çok mutlu olduğunu belirterek, ''Seçimlerden en güçlü parti olarak çıktık. FDP'nin (Hür Demokrat Parti) durumuna göre gelişmeleri değerlendireceğiz. Çok iyi bir mücadele verdik'' dedi.

Müslüman olmasının parti içinde sorun olmadığını, eyalet listesine 15. sıradan büyük bir çoğunlukla seçildiğini kaydeden Özkan, ''Parti içinde özellikle uyum konusunda farklı bir görüş getireceğime inanıyorum'' dedi.

Sol Parti'den eyalet meclisine seçilen Mehmet Yıldız da Hamburg için Sol Parti'nin eyalet meclisine girmesinin büyük bir kazanım olacağını ifade ederek, ''Bu, özellikle de göçmenler için iyi olacak. İktidar partisine iyi bir ders verdiklerini düşünüyorum'' diye konuştu.

Sol Parti'nin, seçimlerde yaklaşık yüzde 7 oranında oy almasının çok iyi bir kazanım olduğunu kaydeden Yıldız, bunun eyaletteki sosyal adaletsizliğin ve yoksullaşmanın bir sonucu olduğunu bildirdi ve ''Biz vaad değil, uygulama için varolacağız. Hamburg'ta CDU-Yeşiller ya da SPD ile (Sosyal Demokrat Parti) büyük koalisyon olabileceği görüşündeyim'' dedi.

Yeşil Alternatif Liste (GAL) Milletvekili Nebahat Güçlü ise, geçen 4 yıl içinde çok iyi bir biçimde çalıştıklarına inandığını belirterek, seçmenlerine teşekkür etti.

İlk tercihinin, partisinin SPD ile yapacağı bir koalisyon olduğunu ifade eden Güçlü, ''Ağırlıklı konum da uyum olacak'' diye konuştu.

Kaynak: AA