Haberler

İBB'den yeni ulaşım planı: 3 ilçeye özel araçla giriş ücretli olacak

Güncelleme:

İBB ve AB işbirliği ile hayata geçirilen "İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı" kapsamında megakentte yeni adımlar atılıyor. İstanbul'da hem trafik yoğunluğunu azaltmak hem de çevre sağlığını desteklemek için Tarihi Yarımada, Kadıköy ve Beyoğlu'na özel araçlarla giriş ücretli olacak. Uygulama ilk olarak pilot bölge seçilen Tarihi Yarımada'da başlayacak.

İBB'nin, Avrupa Birliği finansmanıyla hayata geçirdiği İstanbul Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı'nın (SKUP) ikinci aşamasına geçiliyor. Sürdürülebilir, eşitlikçi, ekonomik ve çevre dostu bir dizi pilot proje önümüzdeki dönemde tek tek uygulamaya konulacak. Proje kapsamında Tarihi Yarımada olarak bilinen Fatih, Kadıköy ve Beyoğlu'na otomobil girişler ücretli olacak. Uygulama ilk olarak pilot bölge seçilen Tarihi Yarımada'da başlayacak.

PROJENİN BÜTÇESİ 5.5 MİLYON EURO

SKUP İstanbul, kentin merkez bölgelerinde otomobil kullanımını, karbon salınımını ve hava kirliliğini azaltacak düşük salım bölgeleri, deniz ulaşım ağını geliştirecek düzenlemeler, güvenli yaya ve bisiklet yolları, "otobüs öncelikli şerit" uygulamalarını kapsıyor. 30 ay süreli projenin bütçesi yaklaşık 5.55 milyon euro. Bütçenin yüzde 85'i AB Komisyonu, yüzde 15'i İBB tarafından karşılanacak.

Söz konusu proje kapsamında yürütülecek faaliyetler şöyle:

  • Kent içi ulaşımda enerji verimliğini artırmak, ulaşımdan kaynaklı sera gazı emisyonlarını azaltmak ve kentsel hava kalitesini artırmak üzere Tarihi Yarımada, Kadıköy, Beyoğlu gibi merkezi alanlarda otomobil kullanımını caydırıcı önlemler geliştirilecek. Özel otomobiller belirli bölgelere ücretli olarak girebilecek.
  • Yaya trafiğinin yoğun olduğu alanlarda, otomobil kullanımını ve trafik hızını azaltıcı uygulamaların geliştirilmesi de planlanıyor.
  • Toplu taşımada deniz ulaşımının payını artırmaya yönelik uygulamalar yapılacak, kıyı ilçelerde iskelelere erişime yönelik pilot çalışmalar yürütülecek.
  • Yürüme ve bisiklet gibi aktif ulaşım türlerini teşvik etmek üzere, yolların yeniden düzenlenecek.Merkezi alanlardaki yayalaşmış alanlar oluşturulacak.
  • Toplu taşımayı teşvik etmek üzere, dünyada yaygın olarak uygulanan "otobüs öncelikli şeritler" ve sürdürülebilir ulaşım ve insan odaklı bir yaklaşım olan "Sağlıklı Sokaklar" oluşturmak üzere fizibilite çalışmaları yapılacak.
  • Beklenen İstanbul depremi ve iklim değişikliği kaynaklı seller öncelikli olmak üzere, afetlere ve gelecekteki olası pandemilere dirençli kentsel ulaşımın tesisi için yol haritaları oluşturulacak.
Kaynak: Haberler.com / Çevre

İstanbul Kadıköy Beyoğlu Pilot Ulaşım Çevre Yaşam Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel çalışanları tarafından dövüldü

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

Özgür Özel'den Cumhurbaşkanlığı sorusuna net cevap: Tek hedefim CHP'nin iktidar olduğu gece partinin genel başkanı olmak

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

2 çocuk annesi boğazı kesilerek katledildi! 3 altın bilezik için öldürmüş

Bakmadan Geçme

Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak? Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 25 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Bugün hangi sınav var? Bugün ne sınavı var? 25 Mayıs Cumartesi hangi sınav yapılacak? İşte ÖSYM Sınav Takvimi Steam çöktü mü? 25 Mayıs Cumartesi Steam sorun mu var? Galatasaray'da seçim ne zaman, seçim bugün mü? Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 25 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 25 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 Yeni eğitim müfredatı onaylandı mı? Talim ve Terbiye Kurulu müfredatı onayladı mı? 25-26 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 25-26 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 25 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! #128680
Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

Tebliğ yapanlara vatandaştan tepki: Namazdan milleti soğuttunuz, defolun

500

Yorumlar (27)

Vatan Daş:

Mülteciler gönderilirse yabancılara arsa toprak satılmazsa zaten her şey rahatlar. kiralar bile düşer.

467
78
yanıtYanıtla
Metin Yalcin:

Yüzde 20 doğru, Yüzde 80 yanlış bir görüş .. Ev kiralarını yükselten organize hareket eden emlâk baronları, ve onları takip eden mülk sahipleri ..

yanıt111
yanıt80
Volkan:

Mültecilere karşı değilim ama ikiside doğru

yanıt76
yanıt18
erge_nekon:

Enflasyon düşmeden hicbirsey düşmez,para pul olunca ev sahipleride ona göre hareket ediyor,insaat malzemelerinden haberiniz varmi,bir ustanın günlük yevmiyesi 2000 tl,herseyi ev sahiplerine yukluyorsunuz,emlak vergileri,kira vergileri var bunları neden göz önünde bulundurmuyorsunuz

yanıt0
yanıt0
Ali Ali:

Böyle bir şey olamaz zengin araçla girsin fakir yürüsün, özel araç tamamen yasakladın tek toplu taşımalar girsin

265
17
yanıtYanıtla
Sabri SEÇGİNER:

Herşey çok güzel olmuş

177
22
yanıtYanıtla
bülent iyigün:

istanbulu yaşanabilir bir şehir yapmak için şehir merkezlerinin toplu taşıma haricinde ikamet edenler hariç araç girişi yasaklanırsa istanbul rahat nefes alır kadıköy mecidiyeköy eminönü sultanahmet gibi yerlere giriş yasaklanmalı..

113
39
yanıtYanıtla
almırt:

engelliyim ben engelli aracımla gitmem şart bendendemi alınacak ücret el insaf ya.

yanıt28
yanıt6
Harun SİZER:

neyse dua edelim istanbula girişi komple ücretli yapamaya kalkmadı gerçi eline imkan geçse kesin yaparya

114
29
yanıtYanıtla
DOĞAN KEMER :

evet olmalı başka istanbul yok,istanbul çokmu değersiz elin yunan adalarından.vize gelmeli istanbula vize.

yanıt1
yanıt0
Tüm 27 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title