Benzin ve motorin zamlandı mı? 26 Mayıs GÜNCEL akaryakıt fiyatları! - Haberler
Haberi Paylaş

Benzin ve motorin zamlandı mı? 26 Mayıs GÜNCEL akaryakıt fiyatları!

Haberler.com - Gündem
 - Güncelleme:
Benzin ve motorin zamlandı mı? 26 Mayıs GÜNCEL akaryakıt fiyatları!

Brent petrol fiyatları ve dövizdeki değişikliklerle birlikte vatandaşlar benzin ve motorin fiyatlarını takibe devam ediyor. Benzin ve motorin zamlandı mı? 26 Mayıs GÜNCEL akaryakıt fiyatları!

Rusya-Ukrayna savaşıyla birlikte brent petrol fiyatlarında dalgalanma sürerken, benzin ve motorin fiyatları da indirim ve zam haberleriyle değişkenlik gösteriyor. 26 Mayıs GÜNCEL akaryakıt fiyatları! Benzin ve motorin zamlandı mı? 26 Mayıs GÜNCEL akaryakıt fiyatları!

27.05.2022 Cuma gününden geçerli olmak üzere benzin grubunda 1,43 TL, motorin grubunda 1,38 TL fiyat artışı bekleniyor.

Zamlarla birlikte İstanbul'da benzinin litre fiyatı 24,29, motorin ise 23,46 liradan satılacak.

Dolar kurunun 16 liranın üzerine çıkması sonrası bugünden itibaren geçerli olmak üzere LPG'ye zam geldi. 37 kuruşluk fiyat artışı pompaya yansıdı. Zammın ardından İstanbul'da 11,24'ten satılan LPG'nin litresi 11,61'e çıktı. LPG'nin litresi İzmir'de 11,18'den 11,55'e, Ankara'da ise 11,48'den 11,85'e yükseldi.

Akaryakıt fiyatları, Türkiye'nin de dahil olduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanıyor. Bu hesaplanma sonucunda dağıtım firmalarınca uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle şirketler ve kentlere göre küçük değişiklikler gösterebiliyor.

EPDK'nın fiyatlardaki değişimi açıklayan tek sendika olan EPGİS hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından, sendika dava süreci sonlanana kadar akaryakıttaki fiyat değişimlerini vatandaşlarla paylaşmayacağını açıklamıştı.

Osman Demir
Gündem Editörü Haberler.com - Gündem

Benzin Gündem Ekonomi Haberler

title