Haberler

6'lı masada kimler var? 6'lı masada hangi partiler var? 6'lı masa üyeleri!

Güncelleme:

2023 seçimleri yaklaşırken adını sıkça duyduğumuz 6'lı masa aday Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday belirleme ve seçim çalışmaları için belirlenecek politikalar hakkında toplantılara başladı. Peki, 6'lı masada kimler var? 6'lı masada hangi partiler var?

6'lı masada kimler var merak ediliyor. 2023 seçimleri yaklaşırken adını sıkça duyduğumuz 6'lı masa aday Cumhurbaşkanlığı seçimi için aday belirleme ve seçim çalışmaları için belirlenecek politikalar hakkında toplantılara başladı. Peki, 6'lı masada kimler var? 6'lı masada hangi partiler var? İşte detaylar...

6'LI MASADA KİMLER VAR?

6'lı masada bulunan isimler şunlardır:

  • CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
  • İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener
  • SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu
  • DP Genel Başkanı Gültekin Uysal
  • DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

6'LI MASADA HANGİ PARTİLER VAR?

6'lı masada CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti bulunmaktadır.

6'LI MASA NEDİR, NE ZAMAN KURULDU?

6'lı masa; CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Demokrat Parti, DEVA Partisi ve Gelecek Partisi tarafından ilk toplantısı 12 Şubat 2022'de yapılarak kurulmuş siyasi bir oluşumdur.

Altılı masa üyesi siyasi partiler, 28 Şubat 2022 tarihinde güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş için bir deklarasyon yayınlayarak mutabakat imzaladılar.

Mutabakat metninde, seçim barajının %3'e düşürülmesi, en az %1 oy alan partilere hazine yardımı, torba kanun uygulamasına son verilmesi, cumhurbaşkanının veto yetkisinin kaldırılması ve görev süresinin 7 yıl olması, hükûmet hakkında gensoru verme yetkisinin tanınması, eğitim müfredatına insan hakları ve kadın-erkek eşitliği derslerinin eklenmesi gibi vaatler yer aldı.

6'LI MASA TOPLANTILARI

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti'nin oluşturduğu 6'lı masa belirli aralıklarla toplantılarını düzenlemeye devam ediyor. 6'lı masa toplantılarının ana gündem maddesini 2023 seçimleri ve cumhurbaşkanı adaylığı konusu oluşturmaktadır.

GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLAMENTER SİSTEME GEÇİŞ SÜRECİ

6'lı masayı oluşturan liderlerin toplantılarında gündemde güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci, gelecek seçimlere ilişkin yol haritası ve sandık güvenliği yer alıyor. Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem için mutabakat metnine imza atan 6 muhalefet liderinin yapılan çalışmaların değerlendirmesini ve gelecek planlarını kararlaştırıyor.

SEÇİM GÜVENLİĞİ MASADA

Toplantıda konuşulan önemli konuların arasında seçim güvenliği yer alıyor. 6 muhalefet partisi, seçim günü sandık güvenliğini sağlamak ve veri akışını ortak bir havuz aracılığıyla takip edecek bir sistem kurmak istiyor. Altı siyasi partinin veri akışına erişebileceği bir mobil uygulama oluşturulması da masada yer alıyor.

MUHALEFETİN ADAYI KİM OLACAK?

2023 seçimlerine doğru geri sayım devam ederken henüz Cumhur İttifakı'ndan veya Millet İttifakı'ndan resmi bir aday çıkmadı. Vatandaşlar muhalefette adayın kim olacağını merak ederken gözler 6'lı masadan çıkacak karara çevrildi.

Haberler.com Haber Merkezi / Onur Bayram - Gündem

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Cumhuriyet Halk Partisi Gelecek Partisi Gelecek Partisi Gelecek Partisi Gelecek Partisi Demokrat Parti Deva Partisi Deva Partisi Deva Partisi Deva Partisi Deva Partisi Deva Partisi Deva Partisi Deva Partisi İYİ Parti İYİ Parti İYİ Parti İYİ Parti İYİ Parti İYİ Parti İYİ Parti İYİ Parti İYİ Parti Sp Sp Sp Sp Gündem Politika Haberler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title