Haberi Paylaş

EYT'liler ne kadar maaş alacak? AK Partili vekil ortalama verdi: 8 bin 733 lira

Güncel Haberler

AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, EYT'lilerin ortalama 8 bin 733 lira emekli aylığı alacağını söyledi. Aydemir, "Ortalama aylık tutarı, SSK'dan emekli olacaklar için 7 bin 795 lira, BAĞ-KUR'dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira, Emekli Sandığı'ndan emekli olacaklar için 12 bin 389 lira. Bunların ortalaması 8 bin 733 lira" dedi.

Milyonlarca Eyt'liyi ilgilendiren Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu ile 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Teklif gelecek hafta TBMM Genel Kurul'undaki oylamada görüşülüp kabul edildikten sonra, Resmi Gazete'de de yayımlanıp yasalaşacak.

Teklifte imzası bulunan AK Parti Manisa Milletvekili Uğur Aydemir, Eyt'lilerin emekli olması halinde alacakları aylıkların ortalamasını açıkladı. Aydemir, Komisyon'da yaptığı konuşmada, "Ortalama aylık tutarı, SSK'dan emekli olacaklar için 7 bin 795 lira, BAĞ-KUR'dan emekli olacaklar için 5 bin 811 lira, Emekli Sandığı'ndan emekli olacaklar için 12 bin 389 lira. Bunların ortalaması 8 bin 733 lira" diye konuştu.

Öte yandan geçtiğimiz günlerde EYT düzenlemesinin detaylarını paylaşan AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, "Düzenleme 4 maddeden oluşuyor. Yaşa takılmadan istisnasız şartları tamamlayan emekli olacak. Prim günü ve çalışma süresini dolduran emekli olacak. Çalışan emekli için 5 puan destek primi verilecek. Kadroya alınan işçiye zorunlu emeklilik şartı kalkıyor" demişti.

8 Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olanlar EYT kapsamına giriyor. Bu tarihten sonra hizmet başlangıcı olanlar ise düzenlemeden yararlanamayacak.

Kaynak: ANKA / Güncel

Uğur Aydemir Manisa EYT Politika Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

ferfer:

normal memur statüsündeki hangi emekli sandığı emeklisi 12 389 tl alıyormuş getirin bana alnından öpecem:))

Cevap Yaz221Yayından Kaldır
Murat Erzine:

Hadi hayırlısı inşallah aldığımız zaman belli olur

Cevap Yaz17Yayından Kaldır
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title