Tunus'ta "Darbe Karşıtı Vatandaşlar Girişimi"nden açlık grevlerine baskı yapılmaması uyarısı - Haberler
Haberi Paylaş

Tunus'ta "Darbe Karşıtı Vatandaşlar Girişimi"nden açlık grevlerine baskı yapılmaması uyarısı

AA - Halime Afra Aksoy - Güncel
 - Güncelleme:
Tunus'ta 'Darbe Karşıtı Vatandaşlar Girişimi'nden açlık grevlerine baskı yapılmaması uyarısı

Tunus'ta "Darbe Karşıtı Vatandaşlar Girişimi", "Cumhurbaşkanı Kays Said'in 25 Temmuz olağanüstü kararlarını ve muhalif sesleri bastırması" gerekçesiyle 5 gün önce başlanan açlık grevine ve destekçilerine yönelik kısıtlama uygulanmaması konusunda uyardı.

Tunus'ta "Darbe Karşıtı Vatandaşlar Girişimi", "Cumhurbaşkanı Kays Said'in 25 Temmuz olağanüstü kararlarını ve muhalif sesleri bastırması" gerekçesiyle 5 gün önce başlanan açlık grevine ve destekçilerine yönelik kısıtlama uygulanmaması konusunda uyardı.

Darbe Karşıtı Vatandaşlar Girişimi'nin Facebook hesabından yapılan yazılı açıklamada, pazar gününden bu yana sivil giyimli güvenlik güçleri ile grevin yapıldığı meydanda polis ekip otolarının bulunmaya başladığı kaydedildi.

Açıklamada, grev ve destekçilerine yönelik herhangi bir kısıtlama yapılmaması, grevcilerin ve grev merkezindekilerin hak ve özgürlüklerinin ihlal edilmemesi uyarısı yapıldı.

Uluslararası ve yerel insan hakları örgütlerine de kısıtlamalar ile hak ihlallerine dönüşebilecek durumları takip etme çağrısında bulunuldu.

Cumhurbaşkanı Said'in kararlarını protesto için başlatılan açlık grevi

"Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi", 23 Aralık'ta yaptığı açıklamada, Tunus'ta aralarında milletvekillerinin de bulunduğu bir grubun, "Cumhurbaşkanı Said'in 25 Temmuz olağanüstü kararlarını, muhalif sesleri bastırmasını, otokrasiyi" gerekçe göstererek açlık grevine başladıklarını duyurmuştu.

Eski Tunus Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki de "muhaliflerin sesinin bastırılması ve gösterilerin engellenmesini protesto etmek" için sembolik olarak açlık grevine katıldığını belirtmişti.

Darbeye Karşı Vatandaşlar Girişimi'nin Tunus devriminin patlak vermesinin 11. yıl dönümü münasebetiyle 17 Aralık'ta süresiz oturma eylemi yapma çağrısı üzerine başkent Tunus'un merkezindeki gösteride, "Anayasa'ya karşı darbeye" son verilmesi talep edilmişti.

Güvenlik Güçleri, protestocuların Habib Burgiba Caddesi'ne çadır kurmalarını engellemiş, göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunmuştu.

Tunus'taki siyasi kriz

Cumhurbaşkanı Kays Said, 25 Temmuz'da ilan ettiği olağanüstü kararlarla parlamentonun çalışmalarını dondurdu ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırdı.

Said, 22 Eylül'de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Tunus Cumhurbaşkanı, son olarak devrimin yıl dönümüne birkaç gün kala açıkladığı "siyasi krizden çıkışın yol haritası" ile ülkede 17 Aralık 2022'de erken genel seçime gidileceğini ve o zamana kadar Meclisin kapalı kalacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı'nın aldığı tüm bu kararlar, ülkede bir tür "istisnai durum" oluşmasına yol açtı.

AA / Halime Afra Aksoy - Güncel

Güvenlik güçleri, cumhurbaşkanı, Tunus, Darbe, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title