Haberler

Tmok 44 Atletin 2 Yıl Olan Cezalarını 4 Yıla Çıkması İçin Tahkim'e Gitti

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Doping yaptıkları tespit edilen tüm atletlerin 2 şer yıl değil, 4 er yıl ile cezalandırılmasını istiyor.(TMOK) Doping kullandığı tespit edilen ve Türkiye Atletizm Federasyonu disiplin kurulu tarafından 2...

Sporcular DOPİNG MADDESİ TİCARETİ VE TOPLUCA DOPİNG YAPMAKLA SUÇLANIYOR

AVUKAT OSMAN BULDAN "TMOK'UN YAPTIĞI YASAL DEĞİLDİR DEDİ

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Doping yaptıkları tespit edilen tüm atletlerin 2 şer yıl değil, 4 er yıl ile cezalandırılmasını istiyor.

(TMOK) Doping kullandığı tespit edilen ve Türkiye Atletizm Federasyonu disiplin kurulu tarafından 2 şer yıl müsabakalardan men edilen tüm sporcuların, cezalarının 4 er yıla çıkarılması için 13.09.2013 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Başkanlığına resmi yazı ile müracaat ettiği ortaya çıktı.

Dünya Atletizm Federasyonlar Birliği (IAAF) Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi aracılığı ile, Aralarında Nevin Yanıt, Eşref Apak, Kıvılcım Kaya, Fatih Eryıldırım ve Elif Yıldırım gibi bir çok atletin bulunduğu 44 sporcuya verilen cezaların az olduğunu iddia ederek doping maddesi ticareti ve topluca doping yaptıkları iddiasıyla 2 şer yıl olan cezalarının 4 er yıla çıkarılmasını istedi.

"ATLETİZM FDERASYONU BAŞKANI MEHMET TERZİ, (TAAHHÜTNAME) İMZALADI"

Türk Atletizm'inde patlayan (doping) fırtınasının ardından IAAF, Türkiye Atletizm Federasyonunu uyararak cezaların 4 yıl olması istemiyle bir yazı gönderdi. Türkiye atletizm Federasyonu ceza kurulu doping maddesi bulunan yaklaşık 44 sporcuyu ceza talimatlarına göre ilk defa yaptıkları için ikişer yıl ile cezalandırıyor. Ancak 10.10.2011 yılında Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi'ninde katıldığı TMOK dopingle mücadele komisyon kurulu toplantısında, doping ile ilgili tavsiye niteliğinde bazı kararlar alındı ve federasyon başkanına (taahhütname) olarak imzalatıldı.

Toplantıda alınan kararlarda dopingle mücadele komisyonu doping ticareti ve topluca doping yapma gibi maddeler olabilirlilik ihtimali üzerine tavsiye niteliğinde karar alındı.

"ATLETİZM CEZA KURULU KENDİ CEZA TALİMATINA GÖRE SPORCULARI CEZALANDIRDI"

Türkiye Atletizm federasyonu ceza kurulu Dopingle mücedele talimatının 10.2 maddesine göre vücudunda yasaklı madde çıkan sporcu ilk defa yapıyorsa 2 yıl, madde 10.4 tekrarlaması halinde 4 yıl, madde 10.5'te yine yaparsa spordan ömür boyu men cezası alır talimatlarına göre ceza verdi. Türkiye Atletizm federasyonu ceza kurulu ülke içerisinde yaşanan bu olay karşısında, 44 sporcuyu ikişer yıl spordan uzaklaştırarak cezalandırdı.

"TÜRKİYE MİLLİ OLİMPİYAT KOMİTESİ SPORCULARI DOPİNG TİCARETİ MADDESİYLE SUÇLUYOR"

Dünya Atletizm Federasyonlar Birliği (IAAF) ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ise, Türk sporcuları 10.6 maddesine göre doping ticareti ve topluca doping yapma kadegorisine sokorak ceza almalarını istiyor. IAAF Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi aracılığı ile tüm sporcuların 4 er yıl ceza almaları için 13.09.2013 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı, Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu Başkanlığına resmi yazı ile müracaat etti. Tahkim kurulu Atletizm federasyonuna resmi yazı göndererek tüm sporcuların dosyalarını istedi. Ayrıca Tahkim kurulu başkanı Hasan Gerçeker imzasını taşıyan ve tüm sporcularada birer yazı gönderilerek Türkiye Milli Olimpiyat Komitesinin yaptığı şikayete karşı ekleyecekleri herhangi bir konu var ise 10 gün içerisinde göndermelerini istedi.

"AVUKAT OSMAN BULDAN "TMOK'UN YAPTIĞI YASAL DEĞİLDİR DEDİ"

Bir çok sporcunun Avukatı olan Osman Buldan, "Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi'nin yaptığı yasal değildir, "dedi. Osman Buldan Doğan Haber Ajansı (DHA) muhabirine yaptığı açıklamada, "Yürürlükte olan talimatlar üzerinden sporcular hakkında karar verilmesi doğrudur. TMOK'un aksi görüşüne katılmıyorum. Mehmet Terzi ile TMOK arasında yapılan anlaşma Taahhütname ile karar alınarak, yürürlükte olan talimatın kalktığını ileri sürüyorlar. Atletizm federasyonu disiplin kurulunun hata yaptığını ileri sürerek Terzi'nin Taahhütname imzalaması disiplin talimatının yürürlükten kaldırılması sonucunu doğurmaz ve yasalda olmaz, "diye konuştu

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Politika Güncel Haberler

'Kadını camdan atıyorlar' ihbarına giden polis evde ceset buldu

"Kadını camdan atıyorlar" ihbarına giden polis evde ceset buldu

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

3 ilde operasyon! Suç örgütü çökertildi, 2 elebaşı dahil 11 kişi yakalandı

2 cana mal olan elektrik akımı faciasında pes dedirten savunma: Gözlemcimiz izinliydi, plansız bir çalışmaydı

2 cana mal olan elektrik akımı faciasında pes dedirten savunma: Gözlemcimiz izinliydi, plansız bir çalışmaydı

Bakmadan Geçme

Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Türkiye İspanya maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Türkiye İspanya U19 maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Türkiye İspanya maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Türkiye İspanya U19 maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi
İpek Filiz Yazıcı'nın 'Baldız tehlikeli sularda yüzüyor' paylaşımı tepki çekti

İpek Filiz Yazıcı'nın "Baldız tehlikeli sularda yüzüyor" paylaşımı tepki çekti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title