Haberler

Prof. Dr. Akün'e İstanbul Üniversitesi'nde Veda

Türkoloji'nin yaşayan en büyük bilim insanlarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Ömer Faruk Akün dün yaşamını yitirdi.

Türkoloji'nin yaşayan en büyük bilim insanlarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Ömer Faruk Akün dün yaşamını yitirdi. 90 yaşında vefat eden Akün için emekli olana kadar görev yaptığı İstanbul Üniversitesinde bugün tören düzenlendi. İstanbul Üniversitesi Beyazıt Yerleşkesindeki törene, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Mahmut Ak, İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Mustafa Özkan, Akün'ün arkadaşları, yakınları ve öğrenciler katıldı.

"HER YAZDIĞI MADDE BİR KİTAP"

Prof. Dr. Ömer Faruk Akün'ün Türkoloji sahasının en kıdemli hocası olduğunu hatırlatan İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Mustafa Özkan, "Son ana kadar ansiklopedide madde yazma çalışmalarında bulundu ve yazdığı her madde, bir kitap hacmini görecek şekilde bir derinliği ihtiva etmektedir" dedi.

BUNDAN SONRA DA IŞIK OLACAK

Törende konuşan Akün'ün yakın çalışma arkadaşlarından Prof. Dr. Emil Birol da, "Sadece Türkiye Türkoloji'sinin değil, dünya Türkoloji'sinin semasından da bir yıldız kaydı. Fakat bu yıldız çekildiği ebediyet ufkundan bundan böyle hayatta olduğundan çok daha fazla ilminin irfanının, kültürünün, bir ömür verdiği ilmin ışıklarını gönderecektir" diye konuştu.

KEŞKE O ESERLERİ KAZANDIRSAYDI

Daha sonra kürsüye Prof. Dr. Kemal Arslan çıktı. O da Akün için, " O kadar titizdi ki, kafasından planladığı birçok değerli eseri, maalesef veremeden rahmete kavuştu. Keşke biraz daha az titiz olsaydı da o değerli eserleri bize kazandırsaydı" dedi.

KEŞKE SAĞLIĞINDA GELSEYDİNİZ

Törende konuşan Prof. Dr. Ömer Faruk Akün'ün kızı Neslihan Akün de, " Sağlığında gelmeyip de bugün gelenlere de sitem etmeyeceğim, o sizin kaybınız keşke o zaman da gelseydiniz" diye konuştu.

"BİLİM DERYASIYDI"

Son olarak kürsüyü İstanbul Üniversitesi Rektörü Ak geldi. Ak, "Hocamız hiç kapanmayan, sürekli akan bir çeşme gibiydi. Kendisine başvuran herkese kana kana doyuran bir bilim deryasıydı" diye konuştu.

TABUTU TÜRK BAYRAĞINA SARILDI

Konuşmaların ardından dua edildi. Yağmur yağdığı için cenaze aracı binanın içine girdi. Prof.Dr. Ömer Faruk Akün'ün Türk bayrağına sarılı tabutu arkadaşlarının omuzunda cenaze arabasına taşındı. Akün'ün tabutu cenaze namazı için Şakirin Camii'ne götürüldü.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

İstanbul Üniversitesi Mustafa Özkan Mahmut Ak Politika Güncel Haberler

Kara harekatının ayak sesleri! İsrail tankları Refah kentinin merkezine girdi

Kara harekatının ayak sesleri! İsrail tankları Refah kentinin merkezine girdi

15 yaşındaki kızıyla ilişkiye girmek istediğini söyleyen adamı tek yumrukla öldürdü

15 yaşındaki kızıyla ilişkiye girmek istediğini söyleyen adamı tek yumrukla öldürdü

Bakanlık, Deniz Akkaya'nın kızını koruma altına aldı

Bakanlık, Deniz Akkaya'nın kızını koruma altına aldı

Sınıfı basan veliden öğretmene darp! Çocukların gözü önünde saldırdı

Sınıfı basan veliden öğretmene darp! Çocukların gözü önünde saldırdı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title