Haberler

Oyunculara Filmin Konusunu Söylemem"

Oscar ödüllü İranlı senarist ve yönetmen Asghar Farhadi, filmlerinde gerçek hayata yakın olmayı amaçladığını belirterek "Oyunculara filmin konusunu söylemem. Onlara karakterlerinin geçmişlerini ve yapacaklarını anlatırım." dedi.

Oscar ödüllü İranlı senarist ve yönetmen Asghar Farhadi, filmlerinde gerçek hayata yakın olmayı amaçladığını belirterek "Oyunculara filmin konusunu söylemem. Onlara karakterlerinin geçmişlerini ve yapacaklarını anlatırım." dedi.

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna'da düzenlenen 24. Saraybosna Film Festivali'nde (SFF) juri başkanlığı görevini yürüten ve son filmi "Everybody Knows" (Herkes Biliyor) ile festivalin "Odak" programında yer alan Farhadi, festival alanında basın mensuplarıyla bir araya geldi.

İranlı yönetmen Farhadi, burada yaptığı açıklamada, filmin İspanya'nın güneyinde geçtiğini anlatarak "İspanya, İran'a benziyor. İlk kez gittiğimde biraz gerilmiştim ancak İspanya'nın özgür bir ülke olduğunu gördüm." diye konuştu.

Film çekmeyi düşündüğü ülkelerde İran'la benzerlikler aradığını söyleyen Farhadi, "İran'la ortak yönleri olan ülkeleri seçiyorum. Örneğin, Fransa'da film çekemem çünkü hakim olduğumuz ortak yönlerimiz mevcut değil." ifadelerini kullandı.

Farhadi, başrol oyuncularından Javier Bardem'in canlandırdığı karakterin alt sınıftan geldiğini ve her ülkede "saklanmış" bile olsa sosyal sınıf çatışması yaşandığına dikkati çekerek "Bardem ve Penelope Cruz'u ünlü oldukları için değil, inanılmaz oyunculukları için seçtim. İspanya'nın ciddi anlamda iyi oyuncuları var." dedi.

"Oyunculara filmin konusunu anlatmam"

Yapımlarında olabildiğince gerçek hayata yakın olmayı amaçladığını ifade eden Farhadi, "Oyunculara filmin konusunu söylemem. Onlara karakterlerinin geçmişlerini ve yapacaklarını anlatırım. Bana göre, aktörlüğün anahtarı da burada." diye konuştu.

Farhadi, Penelope Cruz'un da karakterinde oturuşu ve duruşuyla dişi bir kurdun ruhunu yansıttığını söyleyerek şöyle devam etti:

"Son zamanlarda herkes dizi izliyor ancak diziler sizi düşündürmez. Onları beğenerek izliyor ve seviyorsunuz ama oturup üzerinde düşünmüyorsunuz. Bu bağlamda, filmlerimin başlangıcını uzun tutarım. Seyircilerin karakterleri tanımasını isterim. Sürekli bir hareket vardır. Filmin girişi benim için önemli çünkü sonuna kadar birkaç kez başa dönersiniz."

Çocukken saat ve kuşları izlemeyi sevdiğini anlatan Farhadi, "Filmin girişinde saat ve kuş motifleri var. Küçükken saatlere bakarak kuşların zamana hapsolduğunu düşünürdüm. Bizler de zamana hapsolmuş kuşlar gibiyiz." değerlendirmesinde bulundu.

Festival kapsamında dün akşam açık hava sinemasında gösterilen Everybody Knows, 4 bin kişi tarafından izlenirken, Javier Bardem ve Cruz'un başrollerini paylaştığı film İranlı yönetmenin İspanyolca çektiği ilk film olarak da dikkat çekiyor.

Saraybosna Film Festivali

Bosna Savaşı'nın (1992-1995) kötü hatırasını unutturarak Saraybosna'yı filmlerle yeniden canlandırma amacını taşıyan festival, bu yıl da Türkiye ve dünyadan çok sayıda yönetmen, senarist ve yapımcıyı ağırlıyor.

Türk yönetmen Osman Nail Doğan'ın ilk uzun metraj filmi "Güvercin Hırsızları" festivalin ana kategorisinde yarışıyor.

TRT'nin de sponsorları arasında olduğu festivalin ana kategorisinde, Türkiye'den "Güvercin Hırsızları'nın yanı sıra Romanya, Macaristan, Almanya, Bulgaristan, Hırvatistan ve Sırbistan'dan 10 film yarışacak.

Dünyanın farklı ülkelerinden onlarca başarılı film, yönetmen ve yapımcıyı bir araya getiren festival, 17 Ağustos'a kadar 56 ülkeden 266 filmi sinemaseverlerle buluşturacak. Festival süresince, 42 filmin de dünya prömiyeri yapılacak.

Bu arada, dünyaca ünlü senarist ve yönetmen Nuri Bilge Ceylan'a da festival kapsamında "Saraybosna'nın Kalbi Yaşam Boyu Başarı Ödülü" takdim edildi.

Saraybosna Film Festivali, Avrupa'nın en önemli kültürel etkinlikleri arasında yer alıyor.

Kaynak: AA / Güncel

Saraybosna Yönetmen Güncel Haberler

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Eskişehir'de kızı ve torununu katleden cani dedenin, cinayeti neden işlediği ortaya çıktı

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Mezuniyet törenindeki kıyafet krizine valilik el attı! Soruşturma için 2 müfettiş görevlendirildi

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Süleyman Soylu'dan Cumhur İttifakı'na destek mesajı: Erdoğan ve Bahçeli tarih inşa ediyor

Bakmadan Geçme

CUMA MESAJLARI 14 Haziran: En anlamlı, en yeni Cuma mesajları neler? Hadisli ve dualı Cuma sözleri! Kısa, ayetli ve dualı Cuma mesajları hangisi? Survivor kupası altın mı, değeri ne kadar? 14 Haziran Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 14 Haziran İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 14 Haziran 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? Ogeday babası kimdir? Survivor Ogeday'ın babasının adı ne, kaç yaşına? #129300 14 Haziran Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 14 Haziran Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! Survivor kim kazandı, kim şampiyon oldu 14 Haziran Cuma 2024? 14 Haziran İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 14 Haziran Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 14 Haziran Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Survivor şampiyonu kaç para alıyor 2024? HSK atama kararnamesi 14 Haziran Cuma yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! #128220 Karaman bayram namazı saat kaçta 2024? Karaman bayram namazı saati Diyanet tarafından açıklandı
Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini 'Uygunsuz' buldu, öğrenciler törene alınmadı

Okul yönetimi mezuniyet kıyafetini "Uygunsuz" buldu, öğrenciler törene alınmadı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title