Haberler

Orman Gülünden Yenilebilir Film ve Yara Kremi Üretimi İçin Çalışma Yürütülüyor

Güncelleme:

Kastamonu Üniversitesi öncülüğünde bir grup bilim insanı tarafından orman gülü bitkisinden gıdaların raf ömrünü uzatacak yenilebilir film ile yara kremi üretilmesi için çalışma yürütülüyor.

Kastamonu Üniversitesi öncülüğünde bir grup bilim insanı tarafından orman gülü bitkisinden gıdaların raf ömrünü uzatacak yenilebilir film ile yara kremi üretilmesi için çalışma yürütülüyor.

Kastamonu Üniversitesi Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Ana Bilim Dalı öğretim üyeleri Prof. Dr. Mehmet Cengiz Baloğlu ve Prof. Dr. Yasemin Çelik Altunoğlu öncülüğünde kurulan Bitki Omikleri Araştırma Laboratuvarı'nda, bitkilerin içerikleri, antimikrobiyal ve antikanserojen özellikleri hakkında inceleme gerçekleştiriliyor.

Bu kapsamda Kastamonu Üniversitesi öncülüğünde dört üniversiteden 18 akademisyenin katılımıyla, "Kastamonu Yöresinde Doğal Olarak Yetişen Orman Gülü Türlerinden Yenilebilir Film ve Yara İyileştirici Krem Üretimi Projesi" hazırlandı.

Projede, Karadeniz Bölgesi'ndeki ormanlarda yaygın olarak bulunan orman gülü bitkisinden gıdaların raf ömrünü uzatacak yenilebilir film ile yara kremi geliştirilmesi planlanıyor.

Prof. Dr. Mehmet Cengiz Baloğlu, AA muhabirine, Kastamonu Üniversitesinin Ormancılık ve Tabiat Turizmi alanında ihtisaslaşan bir üniversite olduğunu söyledi.

Bu kapsamda ormanlarda yayılış gösteren orman gülü bitkisinin dal, yaprak ve çiçek özütlerini farklı yöntemler kullanarak analiz edip biyolojik özelliklerini incelediklerini anlatan Baloğlu, bitkinin içinde bulunan toksin ve diğer aktif maddelerin tespit edilmesini planladıklarını belirtti.

Projenin ilk aşamasında orman gülüne ait çiçek, yaprak ve dal örneklerinden özüt elde edeceklerine işaret eden Baloğlu, ardından Türkiye'nin önde gelen araştırmacıları tarafından içeriğindeki etken maddeleri belirleyerek bu özütlerin yenilebilir film ve yara kremi geliştirme potansiyelini inceleyeceklerini dile getirdi.

Projenin çok ayaklı olduğuna dikkati çeken Baloğlu, "Çok basamaklı ve çok ayaklı bir proje olduğu için Mühendislik Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Veterinerlik Fakültesi ve Merkezi Araştırma Laboratuvarındaki araştırmacılar projeye destek vermekte. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Selçuk Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi ile Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü de projemizi desteklemekte." dedi.

Toksikoloji analizlerinde, toksik maddelerin en düşüğü ve en etkinini tercih ederek yenilebilir film çalışması yapacaklarının altını çizen Baloğlu, şöyle devam etti:

"Yenilebilir film çalışması, yeni nesil bir teknoloji. En etkin bitki özütü belirlendikten sonra yenilebilir film teknolojisiyle gıdaların üzeri örtülüp, raf ömrünün uzatılması hedefleniyor. Projenin ikinci en önemli çıktısı ise bu bitkilerden elde edilen ve seçilecek en iyi özütün yara iyileştirme potansiyeli araştırılacak. Bunun için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesinden kendini kanıtlamış bir ekiple çalışacağız. O ekip bize krem formülasyonu sağlayacak. Bu bitki özütlerinin ilavesiyle bir krem üretilecek."

Baloğlu, kasım ayında başlayan projenin 36 ay süreceğini belirterek, "Ekonomik açıdan değerli olmayan bir bitkinin ekonomiye kazandırılması düşünülüyor. Aynı zamanda istilacı, orman ağaçlarının budanması ve kesilmesi sırasında ekonomik olarak uzaklaştırılma gereken bir tür. Proje sonunda olumlu sonuçlar elde edebilirsek, Kastamonu Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi altında şirketleşme çalışması yapılacak." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA / Güncel

Bilim İnsanı Kastamonu Çevre Teknoloji Sağlık Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

İsrail savaş uçakları Yemen'i vurdu! Bölgeden alevler yükseliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

Hatay'ın Arsuz ilçesinde hissedilen sıcaklık 62,5 derece

Bakmadan Geçme

Masterchef Neşe kimdir, kaç yaşında? Neşe Kocatepe kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Akın kimdir, kaç yaşında? Akın Kızıltaş kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Çağlar kimdir, kaç yaşında? Çağlar Azır kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Beril kimdir, kaç yaşında? Beril Yavuz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Talisca Beşiktaş'a gelecek mi? Talisca Beşiktaş'a transfer olacak mı, transferde son durum nedir? Grazer Beşiktaş maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) Grazer BJK maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Grazer Beşiktaş maçı kaç kaç, canlı maç skoru! En-Nesyri için 48 saat bitiyor! En-Nesyri kararını verdi mi, Fenerbahçe'ye gelecek mi? Transferde son durum Beşiktaş Grazer maçı CANLI izle! (HD) 20 Temmuz Beşiktaş Grazer maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? TV8.5 canlı izle! BEŞİKTAŞ-GRAZER TV8.5 CANLI 4K İZLE! 21 Temmuz TV8.5 HD kesintisiz donmadan canlı izle linki! Beşiktaş Grazer maçı ilk 11'i! Beşiktaş'ın Grazer maçı 11'i belli oldu mu, ilk 11'de kimler var? EXXEN canlı maç izle! (BEŞİKTAŞ-GRAZER) EXXEN spor canlı izle! 20 Temmuz EXXEN kesintisiz donmadan canlı yayın! Beşiktaş Grazer maçı hangi kanalda? BJK Grazer maçını hangi kanal veriyor, nereden izlenir? 20-21 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 20-21 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece?
8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title