Haberler

Necip Fazıl Ödülleri" - Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Yayıncılık dünyasında bir döneme damgasını vuran çalışmalarıyla, büyük kalabalıklar karşısındaki muhteşem hatipliğiyle siyasi ve kültürel belleklerimize kazındı Üstad." dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, "Yayıncılık dünyasında bir döneme damgasını vuran çalışmalarıyla, büyük kalabalıklar karşısındaki muhteşem hatipliğiyle siyasi ve kültürel belleklerimize kazındı Üstad." dedi.

Necip Fazıl Kısakürek'in manevi ve kültürel mirasını yaşatmak amacıyla Star Gazetesi tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın desteğiyle bu yıl beşincisi düzenlenen Necip Fazıl Ödülleri, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Bakan Ersoy, Necip Fazıl Kısakürek'in yazın, fikir ve özellikle de şiir dünyasına damga vuran öyküsünün başlangıcını kendi sözcükleriyle anlattığı "Annemin dileği bana, içimde besleyip de on iki yaşıma kadar farkında olmadığım bir şey gibi göründü. Varlık hikmetimin ta kendisi. Gözlerim hastane odasının penceresinde, savrulan kar ve uluyan rüzgara karşı, içimden kararımı verdim: Şair olacağım!" ifadesini okuyarak konuşmasına başladı.

Çemberlitaş'taki dede konağında beş yaşındayken okuyup yazmayı öğrenen Necip Fazıl'ın Türkçeyi en iyi kullanan şairlerden biri olduğunu belirten Ersoy, şunları kaydetti:

"Okul yıllarında Lord Byron, Oscar Wilde, Shakespeare gibi Batılı yazarların etkisinde kalan Kısakürek daha sonraki yıllarda Ahmet Haşim, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Ahmet Kutsi gibi dönemin ünlü edebiyatçılarıyla tanıştı. ve artık Necip Fazıl, üstadlık yolunun taşlarını dizmeye başladı.

Necip Fazıl'ın ruhundaki en büyük devrimi Nakşi Şeyhi Abdülhakim Arvasi ile tanışmasıyla yaşadığını dile getiren Ersoy, "Bu tanışmanın ardından Kısakürek'in artık yeni bir misyonu vardı. Artık 'ağrıyan akıl dişi' dinginliğe kavuşmuştu. Artık üstad şairliğinin yanı sıra 'İslam Davası' olarak tanımladığı siyasi mücadelesinde yine kendine özgü, yine kendi olarak yola koyulmuştu." şeklinde konuştu.

"Yaşamına pek çok yapıt sığdırdı"

Necip Fazıl'ın yaşamına yazının birçok türünde pek çok yapıt sığdırdığını belirten Ersoy, "Kendine özgü bir Doğu-Batı sentezi oluşturan Necip Fazıl, artık bir dünya sanatçısıydı. Öyle ki onun dizelerinde ve metinlerinde Doğu'nun divan, tekke ve halk edebiyatı şiir geleneğinden Batı'nın simgeci ve izlenimci şiirlerine, Freud'un şuuraltı teorilerinden varlığa ve zaman kavramına yeni bir boyut kazandıran Bergson Felsefesine ya da varoluşçuluğa kadar pek çok akımdan izler bulmak mümkün." şeklinde konuştu.

Bakan Ersoy, Devlet Tiyatrolarının sanatçının tiyatro eserlerini on yıllar sonra, hatta bazılarını ilk kez seyirciyle buluşturduğunu, "Bir Adam Yaratmak", "Para", "Sabır Taşı" ve bu sezon da "Reis Bey" oyunlarının sahnelendiğini ifade etti.

Ersoy, "Edebiyat ve düşünce tarihimize varlığıyla değer katan, küresel sanatta adımızdan övgüyle söz ettiren isimlerimize sahip çıkan her çalışma için minnettar olduğumuzu belirtmek isterim. Üstad'ın kültürel ve manevi mirasını yaşatmak amacıyla 2014'te hayat bulan bu organizasyona başından beri katkıda bulanan herkesi ve özellikle de "Necip Fazıl Ödülleri"ne öncülük eden Star Gazetesi'ni yürekten kutluyorum." dedi.

Ödüle layık görülen bilim ve sanat dünyasının değerli isimlerini tebrik eden Ersoy, "Bu gecenin kahramanları Türk şiirinin gelişmesine katkı sunan Arif Ay'a, öykülerin yakın tarihimizdeki başarılı ismi Aykut Ertuğrul'a, yetkin akademik çalışmaları ve yetiştirdiği öğrencilerle yalnız bugünümüzün değil geleceğimizin de önünü açan Prof. Ahmet Yaşar Ocak'a, yazın dünyamıza dair umudumuzu yeşil ve diri tutan Yasemin Karahüseyin'e ve Fatih Baha Aydın'a, kültür ve sanata bize dair olduğu kadar dünya mirasında da büyük bir mutlulukla sahip çıktığımızın bir başka örneği olarak Mısır'ın yetiştirdiği önemli yazarlardan Muhammed Harb'a ve bu akşamın bir başka özel ismi Prof. Dr. Nevzat Atlığ'a Türk musikisine katkıları ve alanında gerçekleştirdiği hayati önem arz eden çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. Eminim ki bu akşam aldıkları ödül özgeçmişlerinde özel bir yer bulacak." diye konuştu.

Ersoy, Kısakürek'in bir fikir ve sanat adamı olarak taşları yerinden oynattığını ve entelektüel mirasa önemli katkılarda bulunduğunu vurguladı.

Necip Fazıl'ın "Kaldırımlar" şiirinden bir kıta okuyan Ersoy, "Yayıncılık dünyasında bir döneme damgasını vuran çalışmalarıyla, büyük kalabalıklar karşısındaki muhteşem hatipliğiyle siyasi ve kültürel belleklerimize kazındı Üstad. Ama ne olursa olsun, o herkes için her daim 'Kaldırımlar'ın büyük şairi oldu." ifadesini kullandı.

"Onun için 'çile' sadece şiirinin adı değildi"

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak, ödül töreninde yaptığı konuşmada, Necip Fazıl'ın ömrünü davasına adadığını belirterek, "Üstad Necip Fazıl çilesiz dava olamayacağı gerçeğinin canlı örneğiydi. Zira onun için çile sadece şiirinin adı değil, idealleri uğruna yokuşlar tırmanmakla geçen ömrünün anlamıydı." dedi.

Necip Fazıl'ın hayatını ve eserlerini anlatan "Çilesiz Dava Olmaz" kısa filmi izlendiği gecede daha sonra Yücel Arzen, bestelediği Necip Fazıl'a ait şiirleri seslendirdi.

Fatih Belediyesi Sulukule Sanat Akademisi Gençlik Senfoni Orkestrası'ndan bir bölüm öğrenci, sanatçıya sahnede eşlik etti.

"Sakarya" ve "Şarkımız Bizim" şiirlerini kendi bestesiyle okuyan Arzen, emeği geçenlere teşekkür etti.

Ödüller sahiplerine verildi

"Necip Fazıl Şiir Ödülü"ne layık görülen Arif Ay'a, ödülünü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından takdim edildi.

Ödülü almaktan dolayı büüyk onu duyduğunu belirten Ay, "Şiir benim için hayatın vazgeçilmez bir değeridir. Şiir hayata canlılık katar ve onu bereketlendirir." dedi.

Necip Fazıl'ın eserleriyle ve Büyük Doğu dergisiyle ortaokul lise yıllarında tanıştığını kaydeden Ay, "Dünya görüşümün biçimlenmesinde katkısı büyüktür. Onu bir kez daha minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Sevgili gençler. Necip Fazıl bütün manevi birikimini, fikrini ve sanatını size emanet etti. Eğer onun kitaplarını okumuyorsanız biliniz ki büyük vebal altındasınız." ifadesini kullandı.

"Necip Fazıl Hikaye-Roman Ödülü"ne layık görülen Aykut Ertuğrul, ödülünü Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'tan aldı.

Ertuğrul, "bir şeylere yazabilir miyim" diyerek başladığı gün işin buralara geleceğini hiç ummadığını söyledi.

"Necip Fazıl Fikir Araştırma Ödülü"nü Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın elinden alan Prof. Dr. Ahmet Yaşar Ocak, Star Gazetesi yöneticilerine ve jüri üyelerine teşekkür etti.

Tarih araştırmalarının sıra dışı araştırmalar olduğunu belirten Ocak, "Tabiri caizse problemli meselelere çomak sokmaya çalıştım. Bunun faydalarını da gördüm zararlarını da gördüm ama devam ediyorum." dedi.

"Necip Fazıl Uluslararası Kültür Sanat Ödülü"ne layık görülen Prof. Dr. Muhammed Harb ödülünü Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan aldı.

Osmanlı tarihi, Necip Fazıl, Ömer Seyfettin, Mehmed Akif gibi edebiyatçılar üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Harb, Türkçe olarak yaptığı konuşmasında Necip Fazıl Kısakürek ile tanışma hikayesini anlattı.

Mısır'da okurken, Türk bir öğrencinin kendisine Türk halkı için bir şey yapmak istiyorsa Necip Fazıl'ın eserlerini tercüme etmesini tavsiye ettiğini ifade eden Harb, İstanbul'a geldiğinde Kısakürek ile tanıştığını daha sonra samimi arkadaş olduklarını kaydetti.

Harb, "Bir Adam Yaratmak" eserini Kısakürek vefat ettikten sonra Arapça'ya tercüme ettiğini, Arapça'ya çevrilen Necip Fazıl'ın eserlerinin çok etkili olduğunu söyledi.

"Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü" ise Fatih Baha Aydın'a, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy tarafından takdim edildi.

Aydın, bu sene beşinci kez verilen bu ödülün kültür ve sanat dünyası için taşıdığı önem tartışılmaz olduğunu, yaşı gereği üstadı tanıyamadığını ama eselerinin her daim yolunu aydınlatan bir fener gibi olduğunu vurguladı.

"Necip Fazıl İlk Eserler Ödülü"nü alan diğer isim Yasemin Karahüseyin ise ödülünü Emine Erdoğan'dan aldı.

Karahüseyin, edebiyatın insanın iç dünyasının başka insanlara, geleceğe aktarılması ve emanet edilmesi olduğunu belirterek, "Necip Fazıl 'Reis Bey'i yazmasaydı merhamet ve adalet kavramlarının sözlükleri aşan anlamları yerleşmezdi içimize. Edebiyatın kültür ve uygarlığımızın beşiği olan bu topraklarda doğmuş bir yazar olarak bana emanet edilen hikayeleri zamana taşımaya çalışıyorum." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın takdim ettiği "Necip Fazıl Saygı Ödülü" ise Prof. Dr. Nevzat Atlığ'a verildi.

Necip Fazıl'ı büyük şair, büyük düşünür, Türk İslam sentezinin mimarı ve mücahidi olarak nitelendiren Atlığ, "Bu ödülden ziyadesiyle memnun kaldım. Üstada rahmet ve saygılar gönderiyorum." dedi.

Atlığ, musikinin toplumda sosyal hayatın doğumdan ölüme kadar her safhasında mevcut olduğunu dile getirerek, Türk müziğinin Anadolu topraklarında Osmanlı döneminde ve entelektüel çevrelerde gelişmesini tamamladığını ifade etti.

Jürisinde Beşir Ayvazoğlu, Turan Karataş, Necip Tosun, Fatih Andı ve Osman Konuk'un yer aldığı ödül gecesine kültür ve sanat dünyasından önemli isimler katıldı.

Kaynak: AA / Güncel

Necip Fazıl Kısakürek Güncel Haberler

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avcılar'da erkekler tuvaletinde mide bulandıran olay! Linçten polis kurtardı

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Avrupa'nın en büyük tarım bankası Rabobank Türkiye'den çekiliyor

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Trump'ın yeni rakibi Kamala Harris'e binlerce dolarlık bağış yaptığı ortaya çıktı

Bakmadan Geçme

19 Nisan hangi burç? Nisan'ın 19'unda doğanlar hangi burç oluyor? 21 Nisan burcu! 21 Mart hangi burç? Mart'ın 21'inde doğanlar hangi burç oluyor? 21 Mart burcu! Esenyurt hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenyurt nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Esenler hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Esenler nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Çatalca hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Çatalca nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Lugano Fenerbahçe maçını hangi kanal veriyor? Lugano Fenerbahçe maçı şifresiz mi, nereden izlenir? Masterchef 10. yarışmacı kim oldu? BELLİ OLDU! Masterchef kim kazandı? UEFA ülke puanı sıralaması (GÜNCEL) 2024 UEFA ülkeler sıralaması Masterchef nerede çekiliyor? 2024 Masterchef stüdyosu nerede, çekimler nerede yapılıyor? Yaz dizileri 2024! Yaz dizileri neden yok? Bu yaz hangi diziler var? Ceyhun Kazancı kimdir? Kaç yaşında, nereli, hangi takımlarda çalıştı? Ceyhun Kazancı hakkında bilgiler Masterchef hangi günler var? 2024 Masterchef bu akşam var mı yok mu, hangi günler yayınlanıyor? 22-23 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 22-23 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Üsküdar, Başakşehir, Sancaktepe 22-23 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi!
Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

Tayvan'ın en büyük askeri tatbikatı başladı! Yapay zekaya çok kritik bir görev verdiler

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title