###PAGE_TITLE###
Haberi Paylaş

Kocaeli'de Binler Cumhuriyet için Koştu

Bültenler - Güncel
 - Güncelleme:
Kocaeli'de Binler Cumhuriyet için Koştu

Kocaeli'de90. yıl kutlamalarına anlam katan koşuya 2 bin 823 kişi katıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nin Cumhuriyetin 90. Yılı kutlamaları çerçevesinde düzenlediği "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Koşusu"na binlerce vatandaş katıldı. 90. yıla anlam katan koşuya 2 bin 823 kişi katıldı.

Koşuda Kocaeli'nin yanı sıra Fas, Tunus ve Etiyopya ile çevre illerden çok sayıda atlet yer aldı. Uluslar arası boyuttaki yarışta Türk Milli atletler, yabancı rakipleriyle buluşma imkanı yakaladı. Yarış aynı zamanda 17 Kasım Pazar günü gerçekleştirilecek Büyük Avrasya Maratonu öncesinde profesyonel atletler için önemli bir hazırlık oldu.

Halk koşusunda ise 80 yaşından 7 yaşına kadar her kesiminden vatandaşı görmek mümkün oldu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi düzenlediği koşu ile Cumhuriyet kutlamalarını Kocaeli'nden coşkuyla başlatmış oldu.

BAŞKAN 41 GÖĞÜS NUMARASI İLE KOŞTU

İki kategoride gerçekleştirilen yarışın 3 km'lik halk koşusunda ipi bayanlarda Sümeyye Erol, erkeklerde ise Furhan Boğahan göğüsledi. 10 km'lik koşunun birincisi bayanlarda Sanem Çağlar, erkeklerde de Fas'lı atlet Youssef Kamali oldu. 3 km'lik koşuya, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da 41 göğüs numarası ile katıldı.

BİNLER CUMHURİYET İÇİN KOŞTU

Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl ilk kez düzenlediği "Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Koşu"na vatandaşlar adeta akın etti. 3 km'lik halk koşusuna 2 bin 47, 10 km'lik yarışa ise 776 atlet katıldı. Yarışta 80 yaşındaki dededen, 7 yaşındaki çocuğa kadar her yaş grubundan ve kesimden vatandaşı görmek mümkün oldu. Halk yarışına Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu'nun yanı sıra AK Parti Milletvekili İlyas Şeker, Genel Sekreter Ersin Yazıcı, Darıca Belediye Başkanı Şükrü Karabacak, Çayırova Belediye Başkanı Ziyaettin Akbaş, Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Tahir Büyükakın, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Yeşildal, Başkan Danışmanları Ömer Polat ve Nermin Tol, Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Şube Müdürü Zafer Sevil, Gençlik Spor İl Müdürü Muzaffer Çintimar ile Kocaeli Kent Konseyi Gençlik Meclisi Başkanı Bilal Buksu katıldı. Yarışta Kocaeli Kent Konseyi üyesi 100 genç ile Büyükşehir Belediyesi Bilgievi öğrencileri Cumhuriyet için koşanlar arasında yer aldı.

BANDO'DAN CUMHURİYET ŞARKILARI

Yarışta Kocaeli Büyükşehir Belediye Bandosu da seslendirdiği birbirinden güzel Cumhuriyet şarkılarıyla vatandaşları coşturdu.

STARTI BAŞKAN VERDİ

Seka Park önünden başlayan yarışların startı Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından verildi. Yarışa engelli atlet Hüseyin Yıldız da katıldı ve 10 km'lik parkuru alkışlar arasında tamamladı. Başkan İbrahim Karaosmanoğlu Hüseyin Yıldız'a katılım madalyasını vererek başarısından dolayı kutladı.

İKİ KATEGORİDE YAPILDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Koşusu 3km. halk koşusu ve 10km olmak üzere iki ayrı kategoride düzenlendi. Büyükşehir önünden devam eden 10 km'lik koşuda eski gölcük yolu takip edilerek Belde A.Ş önünden sahil şeridine dönüldü. Sahil şeridi boyunca iskeleyi takip eden sporcular Sekapark alanında koşuyu tamamladı. 3 km'lik halk koşusunun güzergahı ise Sekapark alanı içinde gerçekleşti. Yarışmada ilk 10 dereceye giren koşucular, derecesine göre madalya ve nakdi ödülle desteklendi. Büyükşehir, Cumhuriyet Koşusu'nu; Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü ile Atletizm Federasyonu işbirliğinde gerçekleştirdi.

ÖDÜLLER

10 km. ve 3 km.lik koşuların derece ve ödüllendirmeleri ayrı ayrı yapıldı. Tüm kategorilerde ilk 10 dereceye giren koşuculara nakdi ödül, ilk 3 dereceye giren koşuculara ise ayrıca, dercesine göre; 1.lik, 2.lik ve 3.lük madalyası verildi.

İŞTE ŞAMPİYONLAR

3 km'lik halk koşusunda bayanlarda birinci Sümmeye Erol, ikinci Duygu Turgut, üçüncü ise Fadime Sarı oldu. Bu etapta erkeklerde Furkan Boğahan birinci, İsmail Tilaver ikinci ve Serhat Çungatay da üçüncü olarak ipi göğüsledi.

FAS VE KENYA CUMHURİYET KOŞUSUNDA

10 km'lik profesyonel koşuya ise aralarında Faslı, Etiyopyalı ve Kenyalı çok sayıda atlet katıldı. Bu koşuda erkeklerde Fas'lı Youssef Kamali birinci olurken, Milli Atlet Bekir Karayel ikinci Kenyalı Moses Too da üçüncü oldu. Kenyalı atlet şuana kadarki en iyi derecesini Cumhuriyet Koşusu'nda elde ettiğini belirterek, sevincini Kocaelililer'le paylaştı.

10 km'lik koşuda bayanlarda Sanem Çağlar birinci, Kenyalı atlet Karangu Jedidah Vanjiru ikinci ve Bahar Doğan üçüncü oldu.

YAŞIYORSAK CUMHURİYET VE DEMOKRASİYE BORÇLUYUZ

Öte yandan Başkan İbrahim Karaosmanoğlu, yarış öncesinde tüm Kocaeli halkının Cumhuriyet Bayramını kutladı. Cumhurun halk anlamına geldiğini ve kendilerinin de Cumhuriyet Bayramı'nı halkla bir arada kutladıklarını söyleyen Başkan Karaosmanoğlu, cumhuriyet ve demokrasi konusuna vurgu yaptı. Cumhuriyet ve demokrasinin ekmek ve su kadar önem taşıdığını kaydeden Başkan Karaosmanoğlu, "Yaşıyorsak, bunu Cumhuriyet ve demokrasiye borçluyuz. Demokrasimizi güçlendirmek için üzerimize düşen her görevi yapmak zorundayız" dedi. Yarışa katılan Kocaeli AK Parti Milletvekili İlyas Şeker ise, Cumhuriyetin 90. Yılını kutladı ve "Türkiye büyüyen ve dünyada saygı duyulan bir ülke olarak yoluna devam ediyor. 90. Yılımız kutlu olsun. Daha nice 90, 100 yıllara" dedi.

YABANCI VE MİLLİ ATLETLERDEN YARIŞA ÖVGÜ

Yarışa katılan Türk ve yabancı atletler ise gerçekleştirilen organizasyonun başarısını övdü. Atletler için bu tür organizasyonların önemine değinen atletler, Cumhuriyet Koşusu'nun Kasım ayında yapılacak Avrasya Maratonu için önemli bir hazırlık olduğunu kaydetti. Atletler ayrıca seçilen yarış parkurlarının ve düz zeminin kendileri için son derce uygun olduğunu söyledi.

Bültenler / Güncel

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, İbrahim Karaosmanoğlu, Almitu Bekele Degfa, Fas, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title