Haberler

İki noktalı kırmızı örümcek ile mücadelede alternatif ürünler

Güncelleme:

Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Enver Durmuşoğlu yürütücülüğünde hazırlanan "Tetranychus urticae'nin Direnç Yönetiminde Biyoakarisitlerin Kullanılma Potansiyelinin Belirlenmesi" başlıklı projesi, TÜBİTAK-1001 programı kapsamında desteklenen projeler arasında yer aldı.

Farklı üniversitelerden akademisyenlerin katılımıyla hazırlanan proje kapsamında bitkisel üretimdeki en önemli zararlılardan olan iki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae) ile mücadelede kullanılan, çevre ve insan sağlığı açısından düşük riskli, alternatif ürünlerin direnç riskini belirlemeye yönelik çalışmalar yapılıyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Prof. Dr. Durmuşoğlu'nu makamında ağırlayarak proje hakkında bilgi alırken, başarılarından dolayı da proje ekibini tebrik etti.

BİNDEN FAZLA BİTKİ TÜRÜNE ZARAR VERİYOR

Proje ile ilgili bilgi veren Prof. Dr. Enver Durmuşoğlu, "Sebzeler ve meyveler başta olmak üzere binden fazla bitki ile beslenebilen İki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus urticae), kısa sürede çok sayıda döl vermesi nedeniyle bitkisel üretimdeki en önemli zararlılardan biridir. Bu zararlı ile mücadelede üreticiler sıklıkla kimyasal tarım ilaçları (Akarisitler) kullanmakta, bu da çevre ve insan sağlığı açısından önemli risklere neden olmaktadır. Diğer yandan yoğun ve tekrarlı uygulamalar bu zararlıların akarisitlere hızla direnç kazanmalarına neden olmaktadır. IRAC veri tabanına göre dünyada en fazla aktif maddeye direnç kazanmış bu kırmızı örümcek ile entegre zararlı yönetimi ilkeleri çerçevesinde önemli bir alternatif olarak biyoakarisitlerin kullanımı ön plana çıkmaktadır. Ancak bu zararlının biyoakarisitlere de hızla direnç geliştirebilip geliştiremeyeceği daha önce hiç araştırılmamıştır. Bu verilerden hareketle proje kapsamında 2 mikroorganizma kökenli biyoakarisit (Beauveria bassiana, Paecilomyces fumosoroseus) 2 bitkisel kökenli biyoakarisit (azadrachtinli ekstrakt, terpenoidli ektrakt) ve karşılaştırma amaçlı 2 yeni sentetik akarisit (acequinocyl, cyflumetofen) ile biyoakaristlerin direnç yönetiminde kullanılma potansiyeli belirlenmeye çalışılacaktır" diye konuştu.

Bütçesi 459 bin lira olan proje kapsamında 1 doktora, 3 yüksek lisans ve 3 lisans öğrencisi burs alacak. Proje ekibinde; Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Nabi Alper Kumral, Ankara Üniversitesinden Doç. Dr. Umut Toprak, Ege Üniversitesinden ise Dr. Ahmet Hatipoğlu, Dr. Hasan Balcı ve Arş. Gör. Aylin Aydın yer alıyor.

Kaynak: Bültenler / Güncel

Ege Üniversitesi Necdet Budak Ege Güncel Haberler

Evine misafir olan babasını öldürüp, kardeşini ağır yaraladı

Evine misafir olan babasını öldürüp, kardeşini ağır yaraladı

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

Pamukkale Şarapları'nın sahibi Yasin Tokat hayatını kaybetti

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

KKTC'deki törende dikkat çeken anlar! Erdoğan ile Özel arasında samimi sohbet

Bakmadan Geçme

KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Karatay, Ereğli, Beyşehir 20-21 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Mustafakemalpaşa, Nilüfer, Osmangazi 20-21 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Kemer, Elmalı, Demre 20-21 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Sincan, Etimesgut, Beypazarı 20-21 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi! 21 Temmuz 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, KARİYER, SAĞLIK burç yorumları! 21 Temmuz burç yorumları nedir? CANLI maç izle! (TÜM MAÇLAR) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 20 Temmuz günün maçları nereden izlenir? Moody's kredi notları anlamları! A1, A2 ve B1, B2 ne demek? Kredi notları ne anlama geliyor? 1 Ağustos hangi burç? Ağustos'un 1'inde doğanlar hangi burç oluyor? 1 Ağustos burcu! 20 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 20 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 20 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 20 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Fatih, Zeytinburnu, Şişli elektrik kesintisi! 20 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 20 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 20 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi!
LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

LC Waikiki çalışanı arkasında ihbar gibi bir veda mektubu bırakarak intihar etti

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title