Haberler

Hamdi Akın: "Ben Hedefleri Olan Bir Iş Adamı Hiçbir Zaman Olmadım, Sadece Işime Konsantre Oldum" -...

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, eskiden proje iyi de olsa kötü de olsa finansmana erişimde sorun yaşanmadığını belirterek, "Şimdi iyi projeler yine finansman buluyor ama kötü projeler bulmuyor ya da riski olan projeleri ayırt ediyorlar.

SEVAL OCAK ADIYAMAN - Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, eskiden proje iyi de olsa kötü de olsa finansmana erişimde sorun yaşanmadığını belirterek, "Şimdi iyi projeler yine finansman buluyor ama kötü projeler bulmuyor ya da riski olan projeleri ayırt ediyorlar... Hazine garantili hastane, köprü, yol, baraj gibi bir projeniz varsa bulursunuz. Bankalar birazcık ayırt etmeye başladı, o yönüyle bir sıkıntı var. Eskiden her projeye para veriyorlardı, şimdi biraz daha ayaklarını sağlam basmaya başladılar. Bu da normaldir." dedi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Akın, faiz oranları ve finansmana erişimde yaşanan zorluklara ilişkin bir soru üzerine, iş adamı olarak yaptığı iş hangi faiz oranında kendisine para kazandırıyorsa o faiz oranında para bulmaya çalıştığını söyledi.

Para kazanamayacağı faiz oranıyla karşılaştığında o işi yapmamayı seçtiğini anlatan Akın, "Bazı işler ise yüzde 10 faizi bile kaldırabilir, onunla bile kar edebilirsiniz. Onda da faizin kaç olduğu önemli değildir, işin çabuk yapılması önemlidir ama elbette düşük faiz iyidir." diye konuştu.

Şu anda finansmana erişimde bir sıkıntı olup olmadığı yönündeki bir soruya karşılık da Akın, 2010 yılına kadar finansman sağlayıcıların proje ayırt etmediklerini söyledi. Akın, şöyle devam etti:

"Eskiden projeniz iyi de olsa kötü de olsa finansmana erişim sorun değildi. Şimdi iyi projeler yine finansman buluyor ama kötü projeler bulmuyor ya da riski olan projeleri ayırt ediyorlar. Şu anda bir gaz santrali kurmak isterseniz finansman bulamazsınız, kömür santralinde çok zorlanırsınız ama verimli bir rüzgar santraliniz varsa bulursunuz, yaparsınız. Hazine garantili hastane, köprü, yol, baraj gibi bir projeniz varsa bulursunuz. Bankalar birazcık ayırt etmeye başladı, o yönüyle bir sıkıntı var. Eskiden her projeye para veriyorlardı, şimdi biraz daha ayaklarını sağlam basmaya başladılar. Bu da normaldir. O devamlı öyle süre gelmez zaten, öyle bir dönemdi, yaşandı bitti. Bir daha öyle bir dönem yaşanır mı, bilmiyorum ama bunu Türkiye için söylemiyorum, dünyada da böyle bir dönem yaşandı. Biz o zamanlar zaten hep yurt dışındaki bankalardan para kullanıyorduk. Yurt dışındaki bankalar hem öz kaynak hem de uzun vadeli proje finansmanı yapıyorlardı. Şimdi artık yapmıyorlar, seçiyorlar."

"Yollarımız çok virajlı, hedef koymanın anlamı yok"

Akın, genç girişimcilere yönelik önerilerinin sorulması üzerine de gençlere risk almak yerine başarıyı getiren konsantrasyona önem vermelerini tavsiye etti. Doğru iş kolu seçiminin önemine işaret eden Akın, genç girişimcilere ortakla yola çıkmalarını önerdi. Akın, "Ben tek başıma yola çıkmadım. Birinci senemde ortağım vardı, sonra 10. senemde ayrıldık ortağımla. Ortaklığı götürmek genç işi. Hele ki kendisinden tecrübeli biriyle ortaksa, onun tecrübelerinden bedava istifade ediyorsa, çok karlı bir alışveriş olur onun için." ifadelerini kullandı.

Genç girişimcilere biraz da "kaderci" olmaları tavsiyesinde bulunan Akın, "Kendilerine hedef koyması gerekmiyor. Ben hedefleri olan bir iş adamı hiçbir zaman olmadım, sadece işime konsantre oldum, çalıştım, başarı da kendiliğinden geldi. Çünkü hedef koymak her zaman doğru değil. Çünkü biz değişken bir ülkeyiz. Bizim ülkemizde hedef koymak kolay değil. Çünkü her zaman bir otobanın üzerinde gitmiyoruz. Otobanın üzerinde gitseniz, hedefinizi koyarsınız. 'Ortalama 100 kilometre hızla 3 saat içerisinde giderim' dersiniz ama bizim yollarımız çok virajlı. Taş düşebilir, ayı çıkabilir. Her şey olabilir. Onun için hedef koymanın bir anlamı yok. Aksi takdirde kendinizi başarısız addedebilirsiniz. Halbuki bu başarısızlık size ait değildir, siz başarılısınızdır ama sizin dışınızda o kadar çok etken var ki. Onlardan biri sizi varmak istediğiniz noktadan geri bırakabilir... Birazcık gönlümün, ayaklarımın götürdüğü yere doğru gidiyorum ama çok çalışıyorum, bu kadar çok çalışmak istemiyorum ama mecburum. Gençlerin böyle bir bahanesi de yok, çalışmak ve konsantre olmak zorundalar. Fırsatları da kollarsa zaten mesele yok, başarıyı da yakalarlar." şeklinde konuştu.

"TAV olarak uzak yerlerle de uğraşıyoruz"

Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Akın, havalimanı işletmeciliğine ilişkin bir soruyu yanıtlarken de şirketinin havalimanı işletmeciliğine yönelik yatırımlarını adeta takip edemez hale geldiğini söyledi.

TAV olarak 19 ülkede 74 havalimanında bulunduklarını dile getiren Akın, "15 havalimanını TAV olarak işletiyoruz, Yap-İşlet-Devret ile. 74 havalimanında da çeşitli vesilelerle varız. En son Küba vardı, güzel bir destinasyon. Heyecanlı, keyifli. Terminal biter, inşallah açılışına hep beraber gideriz. En uzak bölgemiz şu anda Küba ama daha uzak yerlerle de uğraşıyoruz. TAV olarak bilinirliğimiz şu anda bütün dünyayı kapsamış vaziyette. ABD'de de iyi biliniyoruz, orada da 3-4 havalimanında varız." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA / Güncel

Hamdi Akın Küba Politika Güncel Haberler

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

İsrail savaş uçakları Yemen'e saldırdı, Husilerden korkutan açıklama geldi: Savaş başladı

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

8 bin liraya balık satıyorlar! Yunanistan'a neden gidildiğini en iyi anlatan fotoğraf

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Eşinin üzerinde sigara kokusu alınca belini kırdı! Ölüm korkusuyla yaşayan kadın yardım bekliyor

Bakmadan Geçme

21-22 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 21-22 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21-22 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Ümraniye, Küçükçekmece, Beyoğlu elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21-22 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Büyükçekmece hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Büyükçekmece nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Masterchef Yudum kimdir, kaç yaşında? Yudum Kıvanç Kaya kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Alper kimdir, kaç yaşında? Alper Öztamur kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Enes Şahin kimdir, kaç yaşında? Enes Şahin kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Ayşe kimdir, kaç yaşında? Ayşe Ekiz kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Şirin kimdir, kaç yaşında? Şirin Sadegzade kim, yaşı, aslen nereli, evli mi? Masterchef Umut kimdir, kaç yaşında? Umut Arkın Tuzcu kim, yaşı, aslen nereli, evli mi?
İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

İsrail, Yemen'in ardından bu kez komşusu Lübnan'ı vurdu

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title