Haberler

Gsm Hattınızdan Haberiniz Var Mı?

Bilgisayar Bilişim Sistemleri Analisti ve Uzmanı Avukat Ali Yılmaz Katlav, bazı cep telefonu bayileri tarafından, kimlik fotokopisini aldıkları kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan GSM hatlarının başka isimlere satıldığı yönünde birçok...

Bilgisayar Bilişim Sistemleri Analisti ve Uzmanı Avukat Ali Yılmaz Katlav, bazı cep telefonu bayileri tarafından, kimlik fotokopisini aldıkları kişilerin bilgisi ve rızası dışında açılan GSM hatlarının başka isimlere satıldığı yönünde birçok şikayet bulunduğunu belirterek, mağduriyetlerin önlenebilmesi amacıyla Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 1 Ekim 2012 tarihinde yapılan düzenlemenin 1 Ekim 2013'te sona ereceği uyarısında bulundu.

Katlav, yaptığı açıklamada, GSM firmalarından, başkasının adına ön ödemeli ya da diğer adıyla kontörlü hat alan bazı kişilerin, bu hatları suç işlemek veya uygunsuz mesajlar göndermek amacıyla kullanabildiğini belirtti. Katlav, "Hattın gerçek sahibi mağdur ise en basit şekliyle, Türk Ceza Kanunu 106. ya da 123. maddeleri doğrultusunda çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalabiliyor. Faturalı hatlarda ise durum, kişinin hiç haberi olmadığı halde kendi adına GSM hattı açılması sonucu yüklü faturalarla karşılaşması şeklinde meydana gelebiliyor. Bu yöntemin özellikle konuşma ücretinin tahsili için hat sahibine fatura gönderilmesine gerek olmayan kontörlü hatlarda daha çok kullanıldığı biliniyor" dedi.

SORGULAMA HİZMETİ 1 EKİM 2013 TARİHİNDE SONA ERİYOR

Ali Yılmaz Katlav, tüm bunlara ilaveten, son dönemlerde yaygın bir dolandırıcılık yöntemi olan, "Adınıza açılmış bulunan hattın, çeşitli suç örgütleri tarafından kullanıldığı tespit edilmiştir" şeklinde, sözde kendilerini kamu görevlileri olarak tanıtıp, bu yöntemle para elde etmeye çalışan dolandırıcılık çetelerinin de unutulmaması gerektiğini hatırlattı.

Tüm bu mağduriyetleri önlemek amacıyla BTK tarafından, vatandaşların haberi olmadan adlarına cep telefonu hattı açılmasını engellemek ve bu şekilde açılmış hatları iptal ettirmek amacıyla "İnternet Üzerinden Hat Sorgulama Hizmeti" başlatıldığını vurgulayan Katlav, şunları kaydetti:

"Vatandaşlara tanınan bu sürenin dolmasına artık sayılı günler kaldı. Tanınan bu süre, 1 Ekim 2013 tarihi itibariyle sona eriyor. Eğer bu kontrol işlemi yapılmazsa, vatandaşlar hukuki açıdan zor durumlara düşerek ve çeşitli suçlamaların muhatabı da olarak, sıkıntı yaşayabilirler. Ayrıca adına kendi bilgisi dışında başka hat olmadığını bilen vatandaş, bir dolandırıcılık olayının mağduru da olmayacaktır. Bu sorgulama, BTK'nın kendi internet sitesi olan, 'http: //tk.gov.tr/' web adresinden yapılmaktadır. Adlarına açılmış ve bilgileri dışında GSM hattı bulunan vatandaşlar, ilgili GSM firmasını arayarak bu hatları iptal ettirebilirler." - ADANA

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Güncel

Gsm Politika Güncel Haberler

Sahilde terör halayı çeken gruba polis minibüsünde 'Ölürüm Türkiyem' dinletildi

Sahilde terör halayı çeken gruba polis minibüsünde "Ölürüm Türkiyem" dinletildi

Vergi paketinin ilk imzacısıydı! AK Partili vekil eşinin şirketinin vergi ödemediği iddialarını kabul etti

Vergi paketinin ilk imzacısıydı! AK Partili vekil eşinin şirketinin vergi ödemediği iddialarını kabul etti

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Sahipsiz sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonunda kabul edildi

Bakmadan Geçme

Başakşehir - La Fiorita maçı izle! Başakşehir - La Fiorita maçı hangi kanalda, saat kaçta? Başakşehir - La Fiorita maçı şifresiz izleme linki EGM ATAMA SONUÇLARI 2024 ll EGM atama sonuçları ne zaman açıklanacak? EGM atama sonuçları açıklandı mı? 24 TEMMUZ TRAFİK DURUMU | İstanbul'da trafik var mı? Karayolları yol durumunu nasıl öğrenebilirim? Esenyurt'ta zincirleme trafik kazası! Kazada yaralanan oldu mu? Trafik durdu mu, ne oldu? 24 TEMMUZ HAVA DURUMU || Bugün hava nasıl? İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve diğer illerde hava nasıl olacak? #127777 BUGÜN HANGİ MAÇLAR VAR? 24 Temmuz günü maç var mı, hangi kanaldan yayınlanıyor, şifresiz mi? EMEKLİ MAAŞ FARKI ÖDEME TARİHİ! Emekli Sandığı emekli maaşı zam farkları ne zaman yatacak? Sokak köpekleriyle ilgili kanun teklifi ne oldu? Sokak köpekleri toplatılacak mı? Masterchef 2024 yeni bölüm fragmanı izle! Masterchef fragmanı yayınlandı mı? 24 TEMMUZ YENİ BÖLÜM TANITIMI 24 TEMUZ TV YAYIN AKIŞI: Bugün televizyonda neler var? TRT1, ATV, Kanal D, Show TV, TV8, Star TV, TV8, NOW 24-25 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! 24-25 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 24-25 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 24-25 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 24-25 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Pendik, Üsküdar, Esenler elektrik kesintisi!
Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

Çorum'da dilencilik yapan kadının banka hesabındaki para şaşkına çevirdi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title