Haberler

Emeklilerden prim çağrısı: Mutlaka geri ödenmeli

Güncelleme:

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun Mart 2024 verileri açıklandı. Verilere göre, yaklaşık 2 milyon emeklinin, sosyal güvenlik destek primiyle çalışmayı sürdürdüğü ortaya çıktı. Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün ise sayının 4 milyon olduğunu ve emeklilerin ekonomik nedenlerden dolayı çalışmaya devam ettiğini belirterek, "Çalışan emeklilerimiz için yapılan prim ödemesinin emeklilere bir şekilde geri dönüşü sağlanmalı. Bu emekli aylıklarından artış sağlayacaktır." dedi.

Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Mart 2024 verilerine göre, 1 milyon 943 bin 579 emekli, sosyal güvenlik destek primiyle çalışmayı sürdürüyor.

Türkiye Emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 16 milyon 154 binden fazla kişinin SGK'den emeklilik ve yaşlılık aylığı aldığını belirterek, emeklilerin bir kısmının ekonomik nedenlerden dolayı çalışmaya devam ettiğini söyledi.

"2 MİLYON EMEKLİ ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR"

SGK'nin Mart 2024 verilerine göre, 1 milyon 943 bin 579 emeklinin SGK'ye sosyal güvenlik destek primi ödenmesiyle çalışmayı sürdürdüğüne dikkati çeken Ergün, "Veriler bize yaklaşık 2 milyon emeklinin çalışmaya devam ettiğini gösteriyor. Kayıtlı çalışan emekli sayısı kadar, kayıt dışı çalışan ya da çalıştırılan emeklimiz var. Kayıtlı ve kayıt dışı 4 milyon emekli çalışmak zorunda kalıyor. Bu da emeklilerin yaklaşık dörtte birine karşılık geliyor. EYT düzenlemesiyle birlikte çalışan emekli sayısı hızla arttı. Bu tablonun tek bir sebebi var ekonomik nedenler. Emeklilerimiz geçinemedikleri için çalışmak zorunda kalıyor. Emekli aylıklarında artış yapılarak emeklilerin çalışmamaları ve bu sayede oluşacak istihdam açığından gençlerin faydalanması sağlanabilir." ifadelerini kullandı.

"PRİMLERİN EMEKLİLERE GERİ DÖNÜŞÜ SAĞLANMALI"

Kazım Ergün, sosyal güvenlik destek primiyle kayıtlı şekilde çalışan emeklilere bu durumun ilave bir geri dönüşünün olmadığını, SGK'ye kayıtlı çalışmaya devam eden emeklilere ilave imkanların sağlanması gerektiğini söyledi. Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalışmak durumunda kalan emeklilerin kayıtlılığının teşvikinin önemine değinen Ergün, "Çalışan emeklilerimiz için yapılan prim ödemesinin emeklilere bir şekilde geri dönüşü sağlanmalı. Bu emekli aylıklarından artış sağlayacaktır." dedi.

Kaynak: AA / Güncel

Sosyal Güvenlik Destek Primi Sosyal Güvenlik Kurumu Kazım Ergün Ekonomi Güncel Haberler

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

AK Parti'den vekillerle ilgili performans raporu! 100'e yakın ismin yasama faaliyetlerinde rol almadığı tespit edildi

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

5 oy farkla kazandı! TFF'nin yeni Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu oldu

Bakmadan Geçme

19 Temmuz Konya elektrik kesintisi listesi! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 19 Temmuz 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 19 Temmuz Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 19 Temmuz İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? Eyüp, Üsküdar, Pendik elektrik kesintisi! 19 Temmuz Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir elektrik kesintisi! 19 Temmuz Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 19 Temmuz Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Beyoğlu hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beyoğlu nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beylikdüzü hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beylikdüzü nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? Beşiktaş hangi yakada, İstanbul'un neresinde? Beşiktaş nerede, Avrupa yakasında mı Anadolu yakasında mı? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Beyoğlu, Fatih, Şişli 18-19 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! Galatasaray Trencin maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) GS Trencin maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti? İzmir Balçova, Gaziemir, Karaburun elektrik kesintisi! İzmir elektrik kesintisi saat kaçta bitecek, elektrikler ne zaman gelecek? Fenerbahçe Hull City maç özeti ve golleri izle! (VİDEO) FB Hull City maçı özeti! Golleri kim attı, maç kaç kaç bitti?
Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

Ne diyeceği merak konusuydu! Seçimi kaybeden Büyükekşi'den tek cümlelik veda

500

Yorumlar (10)

Ramazan Kus54:

Emekli maaşlarını 2008 deki kaldırdığıniz yasaya göre yani asgari ücretin 1.5 katına çıkarsınlar emekli bağlama oranlarıni yukseltsinler bakın çalışan emekli sayısı nasıl düşüyor Yada hiç bir şey yapamıyorlarsa emekliden kesilen kümülatif vergisini kaldırsinlar bağlama oranlarıni yukseltsinler

97
1
yanıtYanıtla
Mengele:

Cogu kacak calisiyor bazi isyerleri sgk borcunu ödemiyor peki emekli maasini sgk nasil ödesin,o zaman size diyanet ödesin parasi cok londrada amerikada villalar oteller icin parasi cok

yanıt6
yanıt15
happy:

Emeklinin maaşının yükselmemesi için nereye kadar direneceksiniz merak ediyorum.

65
2
yanıtYanıtla
Mehmet Mutlu:

tanıdıgim emeklilerin. yaş ortalamasi. 44.60. onların yüzde. 99 çalışıyor . emekli maaşı yetmiyor yada bu kadar erken emekli neden yaptiniz neden

40
24
yanıtYanıtla
Fatih Erdem:

İlkokul mezunu işçi statüsündeki bekçi emekli aylığı olarak 40 bin alıyor, memur statüsündeki o işçinin müdürü ise 20 bin emekli maaşı alıyor Allah aşkına bu nasıl bir adalet sistemidir, EYT diye birşey çıkarıldı 30-40 yıl hizmet verip emekli olan gerçek emekliler mağdur edildi, Yatırdığı prim gereğince 4 bin TL maaş alması gerekende 10 bin TL yapıldı 10 bin TL maaş alanın ise yerinde durdu hepsi 10 bin yapıldı herkese eşit artış için zam herkesin hak ettiğine göre kademeli olmalıydı

48
15
yanıtYanıtla
Yıldırım YILDIZ:

Gençlere sizin emekliye 3 kuruş vermeniz yüzünden de işsiz , çünkü emekli maaşı az ve kimse emekli olmuyor ki yerine yenileri alınsın !

35
0
yanıtYanıtla
murat dural:

Saltanat biterse her şey güzel olacak.

19
7
yanıtYanıtla
ekrem celebi :

her ay asgarı ucretlıden daha cok prım verıyorum brutum 60 bın elıme gecen kesıntıler ıle 38 bın nasıl ıs buu..bırde bu aylarda vergı dılımıne gırdık..

16
5
yanıtYanıtla
Haydar Ağırbaşlı:

brüt ne kadar yüksek yatarsa emekli maaşı iyi olur

yanıt6
yanıt0
DEVLET BAŞA:

devlete ödenen SGK primleri, emekli maaşlarını ve sağlık giderlerini hazineden destek ile kapatılırken, neyin geri ödemesi

0
4
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title