Haberler

'BEYAZ CENNET'TE KAYBOLANLAR, TERMAL DRONLA BULUNUYOR

Abone Ol

TÜRKİYE'nin önemli kış ve kayak merkezlerinden Uludağ'da Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri, 11 kar motoru ve 2 UTV ile günün 24 saati görev yapıyor.

TÜRKİYE'nin önemli kış ve kayak merkezlerinden Uludağ'da Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ekipleri, 11 kar motoru ve 2 UTV ile günün 24 saati görev yapıyor. JAK timleri, özellikle mahsur kalanlar ile kaybolanları bulmak için termal dron kullanıyor. JAK Timi Komutanı Kıdemli Üstçavuş Çağdaş Akgün, 2021 yılı içerisinde 455 kazaen yaralanma, 214 mahsur kalma, 28 kaybolma olayı olmak üzere toplam 697 olaya müdahale edilmiştir dedi.

İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı JAK timleri, kayıp arama tatbikatı yaptı. 7 gün 24 saat teyakkuz halinde olan JAK timleri, senaryo gereği, pist dışına çıkan kayakçının mahsur kaldığı ihbarıyla harekete geçti. 2'şer kişilik ekipler, kar motorlarıyla zirveye çıkarak, kayakçının mahsur kaldığı yeri tespit etmeye çalıştı. Kayakçının olduğu değerlendirilen bölgede termal dron ile arama başlatıldı. Dron ile kayakçının bulunduğu nokta belirlendi. Daha sonra kurtarılan kayakçının, sağlık kontrolünün ardından oteller bölgesine götürülmesiyle tatbikat sona erdi.

ULUDAĞ'DA 1 AYDA 307 OLAYA MÜDAHALE ETTİLER

Uludağ'da 15 personelden oluşan 2 timde görev yapan JAK timleri, her türlü iklim koşulundaki çalışmalar için Ankara'da, Jandarma Genel Komutanlığı'nda özel olarak eğitiliyor. Bursa kent merkezi ile ilçeler ve çevre illerdeki olası afet olaylarında da etkin rol oynayan JAK timleri, kış sezonunda çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uludağ'da, 7 gün 24 saat görev yapıyor. Yaralanma, mahsur kalma ve kayıp olaylarına, 11 kar motoru ve 2 UTV ile anında müdahale eden JAK timleri, 2022'nin Ocak ayında 197'si yaralanma, 110'u mahsur kalma olmak üzere toplam 307 olaya müdahale etti.

'HAVA RAPORLARI SIK SIK KONTROL EDİLMELİ'

Uludağ'da kış sezonunda ortalama 750 olaya müdahale ettiklerini söyleyen JAK Timi Komutanı Kıdemli Üstçavuş Çağdaş Akgün, 2021 yılı içerisinde 455 kazaen yaralanma, 214 mahsur kalma, 28 kaybolma olayı olmak üzere toplam 697 olaya müdahale edilmiştir dedi.

Kayak kazalarının önlenmesi için tatilcilere uyarıda bulunduklarını belirten Akgün, Kayak kazalarını önlemek amacıyla vatandaşlarımızın eğitim almaları, uygun teçhizat, kıyafet ve kask kullanmaları, pistlerde bulunan uyarıcı levhaları dikkate almaları ve Uludağ bölgesinde hava şartlarının anlık olarak değiştiğini göz önüne alarak, mevcut hava raporlarının sık aralıklarla kontrol edilip, buna göre tedbir almaları gerekmektedir diye konuştu.

'DAĞCILIK FAALİYETİ İÇİN İZİN İSTENMELİ'

Uludağ'da dağcılık faaliyetleri ile ilgili alınması gereken önlemlere de dikkat çeken Akgün, Uludağ Milli Parkı'nda dağcılık faaliyetine katılmak isteyen vatandaşlarımız, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nden izin talep etmelidir. Valilik onayına müteakip Uludağ Milli Park Müdürlüğü ve Uludağ Jandarma Karakol Komutanlığı'na 48 saat öncesinden bilgi verilmelidir. Ayrıca 12 kişi ve üstünde olan grupların, alan kılavuzu nezaretinde faaliyetlerini icra etmeleri gerekmektedir. Faaliyetler mutlaka uzman kişilerce belirlenen rotalarda icra edilmeli, faaliyet öncesinde ve esnasında rota ve iz kaydı konularında çalışma yapılmalıdır. Katılımcıların faaliyet esnasında kullanacakları yaşam malzemesi, kıyafet, teknik malzeme ve ekipmanlarının eksiksiz, mevsim koşullarına uygun olması sağlanmalıdır dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Uludağ Güncel Haberler

Bakmadan Geçme

Telefon ne zaman icat edildi? Telefon mu telgraf mı önce icat edildi? Telefon icat tarihi nedir? 11 Aralık 2023 Resmi Gazete atama kararları! Resmi Gazete bugünün kararları neler? NACİ GÖRÜR İSTANBUL DEPREMİ AÇIKLAMASI NEDİR? İstanbul'un en tehlikeli semtleri, ilçeleri neresi? Naci Görür istanbul depremi için ne dedi? BARAJ DOLULUK ORANLARI 10 ARALIK: İstanbul (İSKİ) baraj doluluk oranları yüzde kaç, İstanbul'un kaç günlük suyu kaldı? İBB İyi Parti Grup Başkan Vekili İBRAHİM ÖZKAN KİMDİR, kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Halk TV konuğu İbrahim Özkan biyografisi! YARGI YEKTA DİZİDEN AYRILIYOR MU? Yargı dizisindeki Yekta (Uğur Polat) öldü mü, diziden neden ayrılıyor? Onur Şan kimdir, kaç yaşında, aslen nereli, evli mi, Urfalı mı, nasıl ünlü oldu? Onur Şan hayat hikayesi ve biyografisi! BUGÜN (11 ARALIK) İSTANBUL'da hava durumu nasıl olacak, yağmur var mı? İSTANBUL 11 ARALIK 5 günlük hava durumu! Bu hafta sonu hava nasıl? 11 ARALIK (YARIN) HAVA DURUMU | İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Hatay haftalık, 5 günlük hava durumu! Yarın hava durumu ne, kaç derece? SURVİVOR 2024 YARIŞMACILARI KİMLER? Survivor 2024 kadrosunda kimler var, oyuncuları belli oldu mu, Turabi var mı? Asgari Ücrette zam pazarlığı başlıyor! Asgari Ücret 2024 açıklandı mı, ne zaman açıklanacak, ne kadar oldu, yüzde kaç arttı? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MUĞLA || Yarın Muğla'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 MERSİN || Yarın Mersin'de okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 ANTALYA || Yarın Antalya'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi? 11 ARALIK OKULLAR TATİL Mİ 2023 İSTANBUL || Yarın İstanbul'da okullar tatil mi, var mı, yok mu, ders işlenecek mi?
1000
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title