Aşırı Sağcı Lider Yine Kızdırdı. Nazilerin Yaptıkları Küçük Bir Lekeymiş! - Haberler
Haberi Paylaş

  Aşırı Sağcı Lider Yine Kızdırdı. Nazilerin Yaptıkları Küçük Bir Lekeymiş!

  Hürriyet - Güncel
  Aşırı Sağcı Lider Yine Kızdırdı. Nazilerin Yaptıkları Küçük Bir Lekeymiş!

  PARTİSİNİN gençlik kolları teşkilatı Genç Alternatif'in (JA) kurultayında konuşan AfD Eş Başkanı Alexander Gauland "Hitler ve nazi dönemi, bin yılı aşan muzaffer Alman tarihi için ancak 'kuş pisliği kadar' bir lekedir.

  PARTİSİNİN gençlik kolları teşkilatı Genç Alternatif'in (JA) kurultayında konuşan AfD Eş Başkanı Alexander Gauland "Hitler ve nazi dönemi, bin yılı aşan muzaffer Alman tarihi için ancak 'kuş pisliği kadar' bir lekedir. Ama biz şanlı bir tarihe sahibiz" dedi. Gauland'ın Hitler ve Nazi dönemini küçük göstermeye çalışan sözleri kurultayda büyük alkış toplarken, Almanya'da geniş tepki uyandırdı.

  'UTANÇ VERİCİ'

  Dünyanın en kanlı diktatörlerinden ve İkinci Dünya Savaşı'nı başlatan Hitler'in 1933-1945 yılları arasındaki nazi iktidarı döneminde 50 milyon insan savaşta öldü. 5 milyon Yahudi, toplama kamplarında öldürüldü. Aşırı sağcıların Hitler dönemini zararsız göstermeye çalışan tezlerine Alman parlamentosunda üçüncü büyük parti olan AfD liderinin de katılması, siyasi partiler üstü tepkilere yol açtı. Sosyal medyadan tepki yağdı. CDU Genel Sekreteri Annegret Kramp Karrenbauer, "50 milyon savaş kurbanı, Yahudi Soykırımı Holocaust ve Topyekün Savaş, AfD ve Gauland için sadece bir 'kuş pisliğiymiş'. Partinin gerçek yüzü bu" dedi.

  SPD Genel Sekreteri Lars Klingbeil, "Nazi döneminin korkunç biçimde küçümsenmesi demektir bu. Bu tip insanların Alman Parlamentosu'nda oturuyor olması, utanç vericidir" diye konuştu. Yeşiller Eşbaşkanı Robert Habeck ise "Bu bir dil sürçmesi değil, sistematik" dedi.

  'İLK DEĞİL'

  AfD'nin Hitler dönemini küçük göstermeye çalışan ilk çıkışı değil bu. Daha önce partinin lider adaylarından Björn Höcke de Berlin'deki Yahudi soykırımı anıtını utanç verici olarak niteledi. AfD Eş Genel Başkanı Alexander Gauland, eski Uyum Bakanı Aydan Özoğuz hakkında "Onu Anadolu'da imha edeceğiz" dedi. AfD Başkan Yardımcısı ve milletvekili Kay Gottschalk, nazi rejiminin Yahudi soykırımını başlattığı Yahudi dükkanlarını boykot çağrısı benzeri bir çağrı yaparak, Almanları Türk dükkanlarını boykot etmeye çağırdı. AfD'li milletvekili Andre Poggenburg, bir toplantıda yaptığı konuşmada Almanları, 'kimyon tüccarı, deve çobanları' olarak adlandırdığı Türklere karşı "Defolup gitsinler" diye kışkırttı.

  Hürriyet / Güncel

  Alman, Nazi, Politika, Güncel, Haberler

  title